Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tak według radnych powinna działać „Gazeta Wodzisławska”. Stworzyli 10 zasad

06.07.2021 00:00 sub

Część radnych z Wodzisławia Śl. wymyśliła zasady, według których powinien funkcjonować tamtejszy miejski miesięcznik społeczno-kulturalny. „Treści zamieszczane w biuletynie powinny być neutralne politycznie i nie powinny faworyzować nikogo z grona lokalnych polityków” brzmi jedna z nich.

WODZISŁAW ŚL. Wracamy do tematu, który na łamach „Nowin Wodzisławskich” podejmowaliśmy już wielokrotnie. Mowa o działaniu miejskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego pt. „Gazeta Wodzisławska”. Przypomnijmy, że radni z koalicji większościowej zamierzali skończyć z dotychczasową linią periodyku skupiającą się na budowaniu pozytywnego wizerunku miasta oraz jego włodarzy. Niestety, ich plany legły w gruzach, ponieważ jak się okazało, wydawcą gazety jest Wodzisławskie Centrum Kultury i to temu podmiotowi przysługują uprawnienie do wprowadzania w niej zmian. Znaleźli jednak inny sposób na wyrażenie swojego zdanie w tej sprawie.

Propozycja przyjęcia stanowiska

W trakcie majowej sesji radni procedowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska w związku z funkcjonowaniem „Gazety Wodzisławskiej”, którego inicjatorem był radny Adrian Jędryka. – Uchwała jest pokłosiem próby ustalenia statutu dla „Gazety Wodzisławskiej”, którą proponowałem pod koniec zeszłego roku, a także przedstawionej kilka miesięcy temu opinii radców prawnych – zaczął. Przypomniał, że w świetle wspomnianej opinii rada miejska nie ma możliwości wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu miesięcznika, stąd – jak wyjaśnił – proponuje przyjęcie stanowiska. – Poniekąd jest ono odezwą, zachętą dla bezpośrednio nadzorującego gazetę, czyli dyrektora WCK, a także prezydenta miasta, który sprawuje nadzór nad dyrektorem WCK – mówił.

10 zasad

W stanowisku zapisano, że biuletyn wydawany przez miasto Wodzisław Śl. powinien istnieć tylko pod warunkiem spełnienia dziesięciu zasad. Czyli: właścicielem biuletynu i jednocześnie podmiotem biorącym odpowiedzialność za publikowane w nim treści powinno być miasto; biuletyn powinien posiadać regulamin w jasny sposób określający co, przez kogo i na jakich zasadach jest w nim publikowane; redaktor naczelny biuletynu powinien być wybierany przez komisję składającą się z przedstawicieli prezydenta, rady, Dzielnic oraz organizacji pozarządowych działających na terenie Wodzisławia Śl.; dla zapewnienia bezstronności redaktorem naczelnym oraz członkiem redakcji nie powinni być urzędnicy miejscy; biuletyn powinien w bezstronny sposób informować o odbywających się w mieście wydarzeniach i działaniach organów miasta; biuletyn powinien promować miasto – jego historię, kulturę, atrakcje, a nie konkretne osoby, dlatego w biuletynie nie powinny znajdować się komentarze bądź artykuły osób sprawujących władzę; treści zamieszczane w biuletynie powinny być neutralne politycznie i nie powinny faworyzować nikogo z grona lokalnych polityków; na łamach biuletynu powinno znajdować się miejsce dla stowarzyszeń i innych organizacji, które mogą przekazywać treści ważne dla mieszkańców; biuletyn dotowany z pieniędzy mieszkańców nie powinien sprzedawać reklam ani płatnych ogłoszeń; biuletyn powinien być rozpowszechniany w siedzibach miejskich jednostek organizacyjnych i innych urzędach publicznych oraz w wersji elektronicznej.

Gazety władzy

Radny Jędryka podczas majowej sesji podkreślił, że organizacje pozarządowe, które zajmują się monitorowaniem działań władz państwowych i lokalnych, od lat zwracają uwagę na problem istnienia tzw. gazet władzy w samorządach. – Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdza, że stanowią one ogromne zagrożenie dla wolności słowa i prawa do informacji. Sieć Obywatelska Watchdog Polska z kolei w opublikowanym niedawno raporcie podnosi szereg zarzutów wobec mediów wydawanych przez samorządy – mówił. W stanowisku zaznaczono natomiast, że „ukazująca się w nakładzie ponad 18 000 egzemplarzy bezpłatna gazeta finansowana z pieniędzy mieszkańców Wodzisławia Śl., przed wyborami samorządowymi w 2018 r. umieściła na swoich łamach tylko jednego ze startujących kandydatów na prezydenta – urzędującego włodarza, który dzielił się z mieszkańcami swoją wizją miasta. Tym samym gazeta umożliwiła jednemu z kandydatów przewagę w postaci możliwości bezpłatnego dotarcia do większości wyborców”.

Zdecydował jeden głos

Nie wszystkim radnym spodobał się pomysł wyrażenia stanowiska dotyczącego „Gazety Wodzisławskiej”. – Moim zdaniem ten apel jest całkowicie nietrafiony i bezcelowy – mówił radny Roman Szamatowicz. – Powoływanie się na Helsińską Fundację Praw Człowieka i Sieć Obywatelską Watchdog Polska jest troszeczkę przesadzone – dodał. Podobnego zdania był również radny Adam Kantor. Jeszcze przed głosowaniem w dyskusję włączył się prezydent Mieczysław Kieca. – Sieć Obywatelska Watchdog Polska badała funkcjonowanie naszej gazety kilka miesięcy temu i nie wpłynęły do nas żadne wnioski, ani stanowisko odnośnie negatywnego wpływu gazety, czy jakiekolwiek inne uwagi – zauważył. Większością głosów radni przyjęli jednak stanowisko zaproponowane przez radnego Jędrykę. Za głosowało 11 radnych, a przeciwko było 10.

(juk)

  • Numer: 27 (1076)
  • Data wydania: 06.07.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 25 (1074)
  • Data wydania: 22.06.21
  • Numer: 26 (1075)
  • Data wydania: 29.06.21
  • Numer: 27 (1076)
  • Data wydania: 06.07.21
  • Numer: 28 (1077)
  • Data wydania: 13.07.21
  • Numer: 29 (1078)
  • Data wydania: 20.07.21