Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co najmniej 50 tys. Ukraińców pracuje na Śląsku

17.12.2019 00:00 sub

Ponad 61 tysięcy osób z zagranicznym paszportem w województwie śląskim opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 683 tysiące. To dane z końca października. W porównaniu do września nastąpił wzrost liczby cudzoziemców o 17 tysięcy w skali kraju, a w województwie śląskim o około 2 tysiące.

REGION Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów.

Z 61318 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie śląskim 50891 to obywatele Ukrainy. Blisko 30 tys. Ukraińców jest zatrudnionych na umowę o pracy, co stanowi 57 %. - 289 obywateli Ukrainy prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składki samemu za siebie. Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy. Pozostali Ukraińcy ujęci w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlegający ubezpieczeniom społecznym to osoby, które mają inne formy zatrudnienia np. umowa zlecenie - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W województwie śląskim najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w Oddziale ZUS w Zabrzu. Do 31 października odnotowano 12592 cudzoziemców. Z samej Ukrainy do pracy na terenie podległym zabrzańskiemu oddziałowi przyjechało ponad 10 tys. osób. Drugą taką liczną narodowością w tym oddziale są Gruzini, choć jest ich tylko 456 osób, a następnie Białorusini w liczbie 324 osoby. Co ciekawe na terenie Zabrza pracują też osoby z obywatelstwem benińskim, estońskim, argentyńskim, gambijskim czy honduraskim.

Najmniej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na terenie Śląska jest w sosnowieckim oddziale ZUS. Tutaj liczba cudzoziemców na koniec października nie przekroczyła nawet 6 tys. osób, czyli zdecydowanie mniej niż w Zabrzu. W oddziale ZUS w Sosnowcu do ubezpieczeń społecznych zgłoszono 5750 cudzoziemców, w tym 4620 obywateli Ukrainy. 42 Ukraińców otworzyło w tym regionie własną firmę, a 2221 jest zatrudnionych na umowę o pracę. Zambia, Zimbabwe, Tanzania, Meksyk czy Barbados to państwa skąd przyjechali do pracy cudzoziemcy z obszaru działalności sosnowieckiego oddziału ZUS. Spoglądając na listę ponad stu kilkudziesięciu państw, niektóre są tak egzotyczne, że trzeba sobie przypomnieć lekcje geografii, by wiedzieć na którym kontynencie leżą.

Jeśli chodzi o pozostałe oddziały ZUS w województwie śląskim, to w oddziale ZUS w Bielsku-Białej ubezpieczeniom społecznym podlega 8991 osób, największą społeczność stanowią obywatele Ukrainy - 7381 osób. W oddziale ZUS w Chorzowie na koniec października zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 12004 cudzoziemców, z czego 9336 Ukraińców. Statystyka dotycząca częstochowskiego oddziału na 31.10.2019 r. wskazuje, że składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych opłaca 11590 osób z zagranicy, z czego 10214 Ukraińców. Na terenie oddziału Rybnik i podległych mu inspektoratów do ubezpieczeń społecznych zgłoszono 10401 cudzoziemców, z czego 8798 Ukraińców.

– Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. Przewaga po stronie mężczyzn jest prawie dwukrotna- dodaje rzeczniczka.

W większości, bo aż w 85 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20 – 49 lat. (red.)

  • Numer: 51/52 (995/996)
  • Data wydania: 17.12.19
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 49 (993)
  • Data wydania: 03.12.19
  • Numer: 50 (994)
  • Data wydania: 10.12.19
  • Numer: 51/52 (995/996)
  • Data wydania: 17.12.19
  • Numer: 53 (997)
  • Data wydania: 31.12.19
  • Numer: 1 (998)
  • Data wydania: 07.01.20