Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (890) Data wydania: 05.12.17
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Mam 61 lat i obecnie nie pracuję. Po technikum w 1975 r. podjęłam pracę i kontynuowałam ją do 1989 roku. W tym miałam 6 lat urlopu wychowawczego. Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy mam jakąkolwiek podstawę do wystąpienia o świadczenie emerytalne?

Tak. W opisanym przez Panią przypadku jest podstawa do wyliczenia kapitału początkowego z lat 1975-1989. Wysokość świadczenia będzie ustalona na bazie samego kapitału początkowego, ponieważ nie posiada Pani ubezpieczenia po 31 grudnia 1998 roku.

Z jakich lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza kapitał początkowy?

Podstawa wymiaru kapitału początkowego ustalana jest z wynagrodzeń osiągniętych do 31 grudnia 1989r. Podstawa wymiaru może być ustalona z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych lub z dwudziestu najkorzystniejszych lat całego okresu ubezpieczenia, a jeżeli osoba uprawniona była do renty z tytułu niezdolności do pracy na dzień 1 stycznia 1999 roku , można przyjąć wskaźnik podstawy wymiaru z renty, jeśli jest to korzystniejsze. Ubezpieczonym, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 roku, a z racji młodego wieku nie mogli sobie wypracować dziesięciu kolejnych lat, podstawę kapitału początkowego ustala się z faktycznego okresu ubezpieczenia. Z tego wariantu mogą także skorzystać osoby urodzone przed 31 grudnia 1968 roku, które przebywały na urlopie wychowawczym, odbywały służbę wojskową lub kontynuowały naukę na studiach wyższych i to było powodem niewypracowania kolejnych dziesięciu lat lub dwudziestu lat przez cały okres ubezpieczenia.

Czy mogę zgłosić mojego 15- letniego wnuka do ubezpieczenia jako członka rodziny?

Wnuk może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez dziadków tylko, jeżeli żaden z rodziców nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie art.66 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie jest osobą uprawnioną do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek oraz nie podlega ubezpieczeniu dobrowolnemu.