Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (527) Data wydania: 14.12.10

Zyskiem ze sprzedaży gruntów będą musieli podzielić się z gminą

Opłata planistyczna pozostanie na wysokim poziomie.

W najbliższym czasie rozpoczną się wykupy gruntów na Dąbrowach pod Nowe Nieboczowy. Stąd pojawiające się głosy właścicieli gruntów, którzy pytają o możliwość zniesienia opłaty planistycznej. Obecnie wynosi ona w Lubomi 25 procent od wzrostu wartości. To oznacza, że jeśli wartość naszej działki po zmianie planu zagospodarowania wzrosła o 10 tys. zł, to renta wyniesie 2,5 tys. Renta jest naliczana w przypadku gdy właściciel sprzeda teren przed upływem 5 lat.

Zniesienie opłaty niezgodne z prawem

Konieczność pobierania przez gminy opłaty planistycznej wynika z art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku. Inna sprawa, że jej wysokość może być różna. Ustawa precyzuje bowiem jedynie jej maksymalną wysokość, która może wynieść do 30 procent całkowitego wzrostu wartości. Dolny próg nie został wyznaczony. Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 września 2002 orzekł, że stawka nie może wynosić zero.

Obniżki nie przewidują

Obowiązująca w Lubomi wysokość opłaty mogłaby być więc nieco wyższa, ale również sporo niższa. Na jej obniżkę widoków niestety nie ma. Gmina z ekstra zarobku nie zamierza rezygnować. – Teoretycznie moglibyśmy obniżyć wysokość opłaty planistycznej, ale wtedy musielibyśmy to zrobić dla całej gminy, a nie tylko dla właścicieli gruntów na Dąbrowach – wyjaśnia Czesław Burek, wójt Lubomi. – Nie jesteśmy gminą górniczą i nie stać nas na taki luksus. Nasi mieszkańcy na zmianie zagospodarowania tych terenów i ich sprzedaży osiągną zysk, w którym ustawodawca dał gminie prawo udziału. Trudno byśmy z takiej możliwości rezygnowali w momencie, kiedy zadań własnych, a więc również i wydatków w naszej gminie ciągle przybywa – podkreśla Burek, zaznaczając że ostateczne słowo należy do rady gminy, bo to ona określa wysokość opłaty planistycznej.

A jak u sąsiadów?

W nie wszystkich gminach naszego powiatu opłata planistyczna została już uchwalona. W Mszanie, Marklowicach i Godowie dopiero zostaną podjęte stosowne uchwały. W Gorzycach opłata wynosi 10 proc., w Wodzisławiu dla przykładu stawka jest zróżnicowana. Maksymalnie wynosi 30 proc.

(art)