Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (515) Data wydania: 21.09.10

Brak tego podatku to byłaby rewolucja

Kopalnie niechętnie płacą za wyrobiska.
Jastrzębska Spółka Węglowa zaproponowała władzom Mszany, by te zrezygnowały z opłaty za wyrobiska. W zamian za to gmina miałaby otrzymywać dwukrotną wartość opłaty eksploatacyjnej. Takim rozwiązaniem urząd zainteresowany nie jest. – To krótkowzroczna propozycja. Jeśli kopalnia przestanie wydobywać, nie otrzymamy nic – mówi Jerzy Grzegoszczyk, wójt Mszany. Zaznacza, że dobrze byłoby, gdyby spółka płaciła za składowanie kamienia na hałdach. Teraz tego nie robi. Opłata eksploatacyjna na wymianę nie wchodzi więc w grę. Pytanie, czy taka zamiana w ogóle byłaby  możliwa.– Z prawnego punktu widzenia to nierealne. Nie można zamienić podatku od nieruchomości na opłatę eksploatacyjną – stanowczo podkreśla Tadeusz Chrószcz, wójt gminy Marklowice, szef Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Zaprzecza, by podatek od wyrobisk, który kopalnie płacą niechętnie, gminom się nie należał. –  Gdybyśmy z niego zrezygnowali, to byłaby rewolucja – mówi zdecydowanie. Taka opłata jest obowiązkowa bez względu na to, czy obiekt  znajduje się na czy pod powierzchnią i obejmuje także wyrobisko górnicze traktowane jako zbiór urządzeń służących do prowadzenia działalności gospodarczej. To argumentowanie zbiega się z decyzją Najwyższego Sądu Administracyjnego. O zniesienie kontrowersyjnego podatku walka toczy się od kilku lat i to na szczeblu rządowym. O jej skomplikowanym charakterze świadczy fakt, że sprawą zajmował się Trybunał Konstytucyjny. Ustawowa batalia wzbudziła obawy gmin o to, czy spożytkowanych środków z kopalni nie trzeba będzie zwracać. NSA rozwiał wątpliwości.
 
Teraz jasne jest, że podatek ma rację bytu. I gminy, zarówno Mszana, jak i Marklowice, po pieniądze sięgać będą nadal.
 
(mag)