Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (515) Data wydania: 21.09.10

Co komu wolno w walce z nielegalnymi odpadami

Jeśli sprawa ma dużą szkodliwość społeczną, może trafić na wokandę sądową.
Coraz częściej sprawy związane z  nielegalnym wywozem i składowaniem odpadów wychodzą na światło dzienne. Mieszkańcom Rydułtów i Radlina Zielony Śląsk odbija się czkawką. A w Wodzisławiu głośno zrobiło się o podejrzanych osadach ściekowych na działce w Kokoszycach. Podobne przypadki chciałoby się wyjaśnić jak najszybciej. Kompleksowe rozwiązanie problemu wymaga jednak czasu.
 
WIOŚ bada szczegółowo
 
Po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska okaże się, czy mamy do czynienia z kolejną bombą ekologiczną na terenie powiatu. Jak przekonuje Tadeusz Dragon, naczelnik wodzisławskiego Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, jednostka z Katowic bada próbki osadów oraz gruntu z działki w Kokoszycach. – WIOŚ sprawdza nie tylko firmy zaangażowane w proceder, ale i przygląda się sprawie pod kątem ewentualnej szkodliwości dla środowiska – zaznacza Dragon.
 
Przepisy mówią jasno
 
Osady ściekowe mogą być lokowane na gruncie rolnym, ale tylko zgodnie z ustawą o odpadach. Wszystko zależy od jakości gruntu rolnego, zawartości poszczególnych pierwiastków i tego, czy gleba może przyjąć osady jako nawóz. Przepisy dokładnie precyzują dopuszczalną ilość metali wprowadzanych do gruntu w ciągu roku. Pod uwagę bierze się też rodzaj upraw, a nawet położenie gruntu. Są sytuacje, gdzie składowanie osadów komunalnych jest w ogóle zabronione. – Dzieje się tak wtedy, gdy powierzchnia przeznaczona jest na rośliny sadownicze i warzywa, z wyjątkiem drzew owocowych – mówi naczelnik Dragon. – Podobnie jest w przypadku  dużej przepuszczalności gleby, a więc na piaskach i terenach słabogliniastych, gdy poziom wód gruntowych znajduje się na głębokości mniejszej niż 1,5 m poniżej powierzchni – uzupełnia.
 
Wytwórca pod lupą
 
Za to czy przekazanie osadów ściekowych odbywa się zgodnie z prawem odpowiada przede wszystkim wytwórca odpadów. Odpowiedzialność ciąży też na każdym, kto nimi gospodaruje. W ten sposób ustawa częściowo chroni użytkowników – rolników, od których nie można wymagać znajomości wszystkich przepisów. O ewentualnych sankcjach, poczynając od zaleceń poprzez kary finansowe, decydują właściwe instytucje, w tym WIOŚ. Jeżeli sprawa ma dużą szkodliwość społeczną, wtedy trafia na wokandę sądową. 
 
Co wolno prezydentowi?
 
Pełnomocnik właściciela gruntu z Kokoszyc zwrócił się z prośbą do miasta o włączenie się do  postępowania karnego w charakterze pokrzywdzonego. – Prezydent nie mógł przychylić się na razie do tej prośby. Najpierw muszą być znane wyniki z WIOŚ – mówi Dragon. – Oczywiście, korzystając z uprawnień jakie mamy, skontrolowaliśmy miejsce gromadzenia osadów natychmiast po zgłoszeniu. Nieprawidłowości były, stąd przekazaliśmy sprawę do instytucji kompetentnej, czyli do WIOŚ  – wyjaśnia naczelnik. – Jeśli przypuszczenia co do niezgodnego z prawem lokowania osadów potwierdzą się, wtedy prezydent podejmie decyzję o ewentualnym włączeniu się do postępowania karnego – puentuje.
 
(mag)