Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (474) Data wydania: 08.12.09

Wyjątkowy festiwal w Rydułtowach

Węgierska rapsodia rozbrzmiała w urzędzie stanu cywilnego.
Do historii przeszedł I Mikołajowy Festiwal Muzyczny, któremu patronował Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy kompozytor, honorowy mieszkaniec Rydułtów. Muzyka Witolda Lutosławskiego, Maxa Brucha, Davida Proppera, Edwarda Griega wypełniała w piątek i sobotę wnętrza Urzędu Stanu Cywilnego. Pierwszy dzień festiwalu wypełniły warsztaty dla uczniów klas fortepianu szkół muzycznych I stopnia z Rybnika, Rydułtów i Orlovej. Zajęcia poprowadziła Gabriela Szendzielorz–Jungiewicz, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
 
W ruch tacki i dzwoneczki
 
Pani profesor zapoznała też uczniów z ideą fortepianu preparowanego. Wykonawcy nie wykorzystują instrumentu w tradycyjny sposób, ale wykonują utwór wykorzystując struny, pedały i dodatkowe instrumenty, takie jak pałeczki, tacki, dzwoneczki, klekotki i grzechotki. Uczestnicy warsztatów mieli też niebywałą okazję wystąpić z mistrzynią w sobotę podczas koncertu. Ponadto zagrały Ksenia Więcek, Olga Frydrychowicz i Joanna Urbańska–Mikszta.
W przyszłym roku zaplanowana jest kolejna edycja festiwalu.
 
Szansa na promocję miasta i regionu
 
Mikołajowy Festiwal Muzyczny był pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym w ramach projektu „Rydułtowskie spotkania kulturalne na pograniczu”. Oprócz tego mają się odbyć koncerty młodych zespołów rockowych, plenery fotograficzne i malarskie, wystawy poplenerowe, polsko–czeska impreza filmowa, bal polski w Czechach. Projekt przygotowało Rydułtowskie Centrum Kultury. 11 sierpnia Zarząd Województwa Śląskiego zdecydował o dofinansowaniu przedsięwzięcia kwotą 432 tys. zł z funduszy unijnych w ramach promocji kultury. Pozostałe 130 tys. zł dokłada miasto. Projekt ma przełamać stereotypowe postrzeganie Górnego Śląska jako terenu górniczego, zdominowanego przez przemysł.
 
– Społeczeństwo pogranicza stanowi swego rodzaju tygiel kulturowy, w którym mieszają się tradycje, obyczaje, gwara. Kultury nawzajem się przenikają, co może stanowić bardzo ciekawy temat poznania – mówi Joanna Marcisz, koordynatorka projektu. Autorzy projektu nie ukrywają, że spodziewają się dzięki niemu wypromować miasto i region w Europie.
 
(tora)