Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (162) Data wydania: 05.03.03

Kto zapłaci za kopalnie?

Powołanie do życia Kompanii Węglowej może skończyć się upadłością wielu firm, pracujących do tej pory na rzecz górnictwa. Kompania bowiem przejęła majątek i aktywa spółek węglowych, natomiast nie chce przejąć ich zobowiązań finansowych wobec kontrahentów. Przedsiębiorstwom, które chcą nadal współpracować z kopalniami przedstawia się do podpisania porozumienia, przewidujące rezygnację z dotychczasowych należności. Jeśli taki sposób oddłużania górnictwa się powiedzie, może to spowodować bardzo tragiczne skutki dla gospodarki naszego regionu. Tym bardziej, że również samorządy nie mogą być pewne otrzymania swoich należności z poprzednich lat.

Rządowy program przekształceń w górnictwie od początku wzbudzał protesty w naszym regionie. Związkowcy sprzeciwiali się planom zamykania kopalń i zwolnieniom górników, samorządowcy byli niezadowoleni ze zmniejszania dochodów gmin górniczych. Przedstawiciele ministerstwa, którzy przyjeżdżali do naszego regionu nie byli w stanie objaśnić szczegóły rządowych projektów - i do dziś nie wiadomo, które kopalnie zos-taną zamknięte. Działania warszaws-kich urzędników wyglądają na pośpieszne i chaotyczne a o konsekwencjach podejmowanych decyzji dla mieszkańców regionu chyba nikt nie myśli.

Kompania Węglowa powstała z początkiem lutego i przejęła większość śląskich kopalń. Myliłby się jednak ten, kto by oczekiwał jednoczesnej likwidacji spółek węglowych. Otóż będą one działać jeszcze co najmniej dwa lata - jednak praktycznie pozbawione majątku produkcyjnego. Zastosowano przy tym chytry wybieg - należności wobec spółek węglowych przejęła wraz z majątkiem Kompania, długi jednak mają pozostać w spółkach. Jak je jednak odzyskać od firmy, która nic nie posiada?

Na usługi wobec kopalń w 2003 r.  przetargi przeprowadzały jeszcze spół-ki węglowe. I firmy okołokopalniane wyłonione w drodze przetargu świadczyły swoje usługi przez styczeń i pierwszą połowę lutego zgodnie z umowami. Po powstaniu Kompanii sytuacja się zmieniła. Wobec kontrahentów zastosowano swego rodzaju szantaż. Jeśli chcą dalej współpracować z kopalniami muszą podpisać porozumienie z Kompanią. Jeden z jego punktów stanowi, że Kompania nie przejmuje zobowiązań spółki węglowej. Firmy mają więc po prostu puścić w niepamięć swoje należności. A przecież, aby wykonać usługi dla kopalń trzeba było kupić materiały, zapłacić pracownikom, opłacić podatki i składki zusowskie. Rezygnacja ze swoich pieniędzy dla wielu firm to groźba bankructwa lub w najlepszym razie konieczność znacznego ograniczenia zatrudnienia. A więc w ten sposób zwiększy się liczba bezrobotnych na Śląsku.

Oczywiście przedsiębiorcy nie potrafią się pogodzić z utratą pieniędzy za wykonane usługi. Zaczęły się interwencje u parlamentarzystów, a jak się dowiedzieliśmy, sytuacją był zdziwiony minister Hausner. Sugerowano, że może dojść do postępowania układowego. Tymczasem z nieoficjalnych informacji wynika, że Kompania opracowuje listę przedsiębiorstw, które są niezbędne dla funkcjonowania kopalń - one mogłyby liczyć na otrzymanie pieniędzy. Dla innych odzyskanie długów okaże się niemożliwe. Chyba, że przyniosą skutek działania środowisk przedsiębiorców i samorządowców. Podczas swej ostatniej sesji radlińska Rada Miejska wystąpiła z wnioskiem w tej sprawie do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Radni domagają się wyjaśnienia zasad odpowiedzialności za zobowiązania Rybnickiej Spółki Węglowej wobec
miasta oraz lokalnych przedsiębiorców. „Niezapłacenie przez RSW S.A. za wykonane usługi lub dostawy grozi utratą miejsc pracy, co pogłębi istniejące bezrobocie. Zarówno miasto Radlin jak i przedsiębiorcy oczekują uregulowania istniejącego zadłużenia” - czytamy w uchwale. Podobne stanowisko zajęła rydułtowska Rada Miejska.

(jak)