W skrócie
WODZISŁAW
18 czerwca o godz. 12.00, w Gimnazjum nr 1, odbędzie się spot-kanie władz miasta z laureatami olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz zawodów sportowych. Weźmie w nim udział około 150 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Podczas jego trwania po raz pierwszy podsumowane zos-tanie współzawodnictwo placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto.
19 czerwca w Urzędzie Stanu Cywilnego o godz. 11.00 rozpocznie się konferencja popularnonaukowa z okazji przyłączenia Górnego Śląska do macierzy. Referat wygłosi prof. dr hab. Bogdan Cimała z Instytutu Śląskiego w Opolu.
Od 1 września dyrektorzy szkół, którzy zostali wybrani na to stanowisko drogą konkursu, zorganizowanego na początku czerwca, będą prawomocnie pełnić swoją funkcję. W dalszym ciągu dyrektorem Gimnazjum nr 1 będzie Eugeniusz Ogrodnik, Gimnazjum nr 2 Gabriela Niemiec i Gimnazjum nr 3 Bożena Rączka. Natomiast zespołem skupiającym Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum dla dorosłych kierować będzie Barbara Kowol.
„Drzewo samorządności i regionalizmu” o wysokości prawie 12 metrów, upamiętniające 80 rocznicę przyłączenia Ziemi Wodzisławskiej do Macierzy, od 17 czerwca można podziwiać na dziedzińcu Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Drzewo jest pewną niekonwencjonalną formą edukacji regionalnej i historii lokalnej, głównie dla młodzieży szkolnej. Znalazły się na nim między innymi: na szczycie para w stroju śląskim, herby miast i gmin powiatu wodzisławskiego oraz daty nawiązujące do wydarzeń związanych z powrotem Górnego Śląska do Polski. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Kazimierz Cichy, naczelnik Wydziału Ekologii Urzędu Miasta oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.
Z okazji 80 rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski 19 czerwca w wodzisławskim Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Kubsza odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Bogdanem Cimałą z Państwowego Instytutu Naukowego - Instytutu Śląskiego w Opolu, który wygłosi prelekcję na temat zagadnień związanych z przyłączeniem w 1922 r. Ziemi Wodzisławskiej do Macierzy. Początek spotkania o godz. 11.00.
Beniamin Czerwicki, uczeń trzeciej klasy technikum Mechaniczno - Elektrycznego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 zajął trzecie miejsce w konkursie „Z elektryką przez świat”, organizowanym dla młodzieży szkół średnich technicznych o profilu elektrycznym. Odbył się on 7 czerwca w Gliwicach na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Dziekan tejże uczelni wręczył laureatom dyplomy uprawniające ich do przyjęcia bez egzaminu wstępnego na kierunek Elektrotechnika tego wydziału.
18 czerwca o godz. 17.00, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia, odbędzie się koncert „Piękny rozmaryn”. Na skrzypcach zagrają Anna Rechlewicz i Krzysztof Lasoń, a na fortepianie Zbigniew Raubo. W programie znajdą się m.in. utwory Chopina, Paganiniego i Szymanowskiego.
MSZANA
Od 1 czerwca, w bibliotece, oglądać można wystawę Krzysztofa Łapki pt. „Dziecko w obiektywie”. Wystawiono kilkanaście prac, które przez pewien czas pozostawały bez nazwy i dopiero same dzieci nadawały je określonym fotografiom.
24 czerwca, na terenie WOKiR-u, rozpocznie się trzydniowy zlot dla dzieci i młodzieży organizowany przez Harcerski Klub Podróżnika „Róża wiatrów”. Najmłodsi przebywać będą w namiotach rozstawionych wokół ośrodka. Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie.
PSZÓW
22 czerwca o godz. 14.00, na stadionie KS Górnik Pszów, odbędzie się festyn charytatywny pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są” zorganizowany przez Publiczne Przedszkole nr 3 na rzecz oddziału integracyjnego oraz dzieci niepełnosprawnych. Imprezę poprowadzi Piotr Scholz z Radia Vanessa. W programie przewidziano m.in. dziecięcy pokaz walk wschodnich, występ grup rockowych: Black Insect i Paradoks oraz kabaretu „To Nie My”.
Trwa wymiana posadzki w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. W budżecie miasta w tym roku na modernizację MOK-u przeznaczono 100 tys. zł. W koszty wliczono: odwodnienie budynku wraz z izolacją, zabezpieczenie dachu nad sceną oraz wymianę posadzki w sali widowiskowej. W związku z prowadzonymi pracami, sala widowiskowa a zarazem kinowa będzie nieczynna do końca wakacji.
W ramach „Akcji lata w mieście” Urząd Miasta przygotował szereg wycieczek, z których pierwsza do Ustronia Czantori odbędzie się już 24 czerwca. Osoby chętne powinny zgłosić swój udział w biurze MOK-u. Wiek uczestników powyżej 7 lat. Wyjazd o godz. 8.00 ze stadionu KS „Górnik”. W programie wyjazd kolejką linową na Czantorię, przejście szlakiem na Czantorię Małą, zbieranie jagód i inne atrakcje. Szczegółowy plan wycieczek podamy w kolejnym numerze „Nowin Wodzisławskich”.