Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (142) Data wydania: 29.05.02

Spisywanie na całego

Jeszcze przez jedenaście dni rachmistrzowie będą sporządzać spis powszechny i rolny. Warto więc wiedzieć, jakie informacje jesteśmy zobowiązani im przekazać i jak upewnić się, że mamy do czynienia z osobą pożądaną.

Każdy z rachmistrzów powinien posiadać legitymację ze zdjęciem, która, według Głównego Urzędu Statystycznego, jest nie do podrobienia. Pytania, z którymi się do nas zwróci, podzielone są na dwa formularze: mieszkaniowy i osobowy oraz trzeci, dotyczący liczby dzieci, który jest dobrowolny i przeznaczony jedynie dla kobiet. Rachmistrzowie proszą m.in. o podanie miejsca zamieszkania, standardu lokalu w jakim mieszkamy, stanu cywilnego, pracy i narodowości (możemy podać każdą, jeśli się do niej poczuwamy). Ważne jest również dla nich nasze wykształcenie, zawód, a także źródła dochodów (nie mogą pytać o ich wysokość). Rolnicy natomiast są pytani o powierzchnię i strukturę gospodarstwa, posiadane maszyny oraz stosowane nawozy i pestycydy. Oczywiście zakres pytań zadawanych przez rachmistrzów jest ustawowo ograniczony. Zgodnie z ustawą z dnia 2 grudnia 1999 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań, nie mogą oni pytać na przykład o wyznanie, stan zdrowia, preferencje seksualne, czy sympatie polityczne. Ponadto nie mają prawa żądać od nas jakichkolwiek dokumentów ani pieniędzy. Jeśli kogoś nie będzie w domu, informacji o danej osobie będą musieli udzielić pozostali domownicy. Wpuszczenie rachmistrza do domu nie jest jednak konieczne. Można z nim rozmawiać w innym miejscu lub w najbliższym biurze spisowym odebrać odpowiedni formularz, wypełnić go samodzielnie i potem tam zanieść. Spisem zostaną objęte także osoby wynajmujące mieszkania, bez meldunku. Rachmistrzowie będą również starali się dotrzeć do bezdomnych, mieszkańców hoteli, akademików czy internatów. Spis powszechny i rolny pochłonie z budżetu państwa 600 milionów złotych i ma być odpowiedzią na pytanie o przemiany społeczno - ekonomiczne w Polsce, które zaszły na przestrzeni 15 lat. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Odmowa udzielenia odpowiedzi na pytania rachmistrzów grozi karą grzywny. Zapłacić możemy nawet do 5 tysięcy złotych.

(raj)