Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1535) Data wydania: 05.10.21
Czytaj e-gazetę

Frączek do starosty: czy gracie w bambuko z zamkiem? Radny podejrzewa chęć prywatyzacji zabytku

Radni z klubu PiS sprzeciwili się na sesji planom zarządu powiatu, żeby przeznaczyć 200 tys. zł na przygotowanie koncepcji adaptacji zamkowej słodowni pod centrum konferencyjno-eventowe i muzeum multimedialne. Doszło do słownej sprzeczki między starostą a radnym Tomaszem Kusym. Radny Ryszard Frączek porównał sytuację z zamkiem do sprzedaży przez Powiat terenu starego szpitala przy Bema.

Wydatek zaplanowano do wpisania w Wieloletnią Prognozę Finansową. Stosowna uchwała miała być głosowana na wrześniowej sesji rady powiatu. Roman Wałach złożył wniosek, aby o zaplanowanych 200 tys. zł jeszcze nie decydować, bo wciąż pracuje specjalna „komisja zamkowa”, która ma opracować koncepcję dla przyszłego funkcjonowania i rozwoju zamku.

– My oczekujemy stosownej informacji, a nie określono jeszcze kierunków działania. Ten punkt przedwcześnie wpisano w WPF – ocenił R. Wałach.

Pchają Zamek do przodu

Starosta Grzegorz Swoboda nie zgodził się z radnym z klubu PiS. – Jako zarząd pchamy do przodu, a zamek się rozwija. Chcemy aplikować o środki na zamek, a nasza komisja robi dobrą rzecz. Zaprezentowano nam koncepcję firmy Adventure. My nie mamy cenniejszego zabytku w powiecie i nie ma na co czekać. Trzeba to skrzydło jak najszybciej oddać do użytku, dlatego trzeba środki zabezpieczyć. Myślimy tam o centrum konferencyjno-kongresowym, funkcji muzeum multimedialnego – wyjaśnił włodarz powiatu.

Poparł go szef rady Adam Wajda. – Musimy być przygotowani, by zrealizować projekt z dofinansowaniem zewnętrznym – zaznaczył.

– Ja nie umniejszam pracy komisji. Zaczekajmy, aż komisja przygotuje materiał dla rady. Jak wszyscy będziemy zaznajomieni z tym co przygotowano. Sytuacja jest niewygodna, na logikę nie ma podstawy do takiej uchwały jak ta o 200 tys. zł – ocenił R. Wałach.

Starosta Swoboda powiedział, że zarząd już zapoznał się z koncepcją dla tego skrzydła zamku. – Projekt „Zero Euro” też państwo negowali, a to był strzał w dziesiątkę. Zrobiliśmy na zamku Śląskie Smaki, Industriadę, szykujemy się do wojewódzkiego Kiermaszu świątecznego. Jeszcze w tym roku planujemy otwarcie restauracji na zamku. Zależy nam na rozwoju tego miejsca – podkreślił Grzegorz Swoboda.

Nieprawdziwe rzeczy

Zaskoczony takim komunikatem był Tomasz Kusy. Dziwił się, że „komisja zamkowa” pokazała koncepcję zarządowi i na tym koniec.

Grzegorz Swoboda wyjaśnił, że komisja zebrała się tuż przed sesją, a sprawę omawiano w komisji budżetowej. – Po zakończeniu prac komisji efekty zostaną przedstawione radnym – obiecał włodarz.

Tomasz Kusy zwrócił uwagę staroście, że wcześniej nie było mówione, że komisja pracuje po to, żeby tylko starosta podejmował decyzje co do przyszłości zamku.

– W tym kontekście to nieuczestniczenie w pracach takiej komisji było słuszną decyzją. Oczekiwaliśmy, że radzie się pokaże wypracowane stanowisko komisji. A tu się okazuje, że to pan wszystko podejmuje. A kiedy była uchwała zarządu w tej sprawie? – mówił T. Kusy.

Starosta Swoboda stwierdził, że Kusy podaje nieprawdziwe rzeczy. – Przedstawiono zarządowi efekt dotychczasowych prac komisji. Wola była taka, żeby wszyscy uczestniczyli w komisji, która działa wzorcowo. Złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu na sfinansowanie adaptacji skrzydła Zamku Piastowskiego. Była też komisja oświaty na zamku. Powinniśmy zrobić wszystko by pozyskać środki i uruchomić to skrzydło. Nie ma czasu, trzeba to realizować. Przygotujemy wniosek, zapłacimy dokumentację – opowiedział o planach Powiatu jego włodarz.

Nie wmawiać, nie robić insynuacji

Kusego zdenerwował zarzut, że mówił nieprawdziwe rzeczy. – W którym momencie, co powiedziałem? – pytał poirytowany. Swoboda wyjaśnił, że mówił o koncepcji, nie uchwale zarządu. Kusy odparł, że nie twierdził, tylko pytał. – Proszę mi nie wmawiać, nie robić insynuacji, że ja bzdury opowiadam – zganił starostę radny opozycji.

Starosta stwierdził, że doszło do nieporozumienia

Kusego poparł Paweł Płonka, mówiąc, że też jest ciekawy prezentacji na temat zamku. – To kuriozalna sytuacja, bo ja nie wiem, za czym mam głosować – przyznał.

Za dużo słów, za mało konkretów

Piotr Olender szef klubu Platformy Obywatelskiej porównał sytuację do przysłowia o postrzeganiu szklanki wypełnionej wodą do połowy. Dla jednych jest do połowy pełna, dla innych w połowie pusta. – To o czym toczy się dyskusja, jest potwierdzeniem, że wystąpienie z komisji było nierozsądne, bo dziś tej dyskusji by nie było – skwitował Piotr Olender.

Franciszek Marcol uczestnicząc w posiedzeniu komisji budżetowej, odniósł wrażenie, że jeszcze nie zakończyły się prace „komisji zamkowej”. – Że trzeba jeszcze czasu, że się podzieli wnioskami z radą – mówił szef komisji zdrowia.

Wszedł w polemikę ze starostą, że opozycja była przeciwna banknotowi „zero euro”. – Nadal nie wiem, ile Powiat zarobił na banknocie, a mówi się, że zarobił. Za dużo słów, za mało konkretów – skomentował pod adresem Swobody.

– Moja wizja rozwoju Zamku się właśnie dzieje. zamek to serce powiatu i Krainy Górnej Odry. Będziemy tam robili eventy, koncerty i różne inne rzeczy – zapewniał G. Swoboda.

(ma.w)


Starosta oddał głos przewodniczącej „komisji zamkowej” Ewie Lewandowskiej z zarządu powiatu. Ta stwierdziła, że:

1. Na forum komisji budżetu omawiano wstępnie wyniki prac zespół doradczego w sprawie przyszłości zamku. Nie ma jeszcze oficjalnego sprawozdania z ostatecznych ustaleń.

2. Prace zespołu rozpoczęły się na początku tego roku.

3. Zarząd powiatu chciał możliwie szerokiej reprezentacji radnych w zespole, po 3 z każdego klubu. PiS wystąpił z komisji.

4. Po pierwszym etapie prac przekazałam, że nie ma rekomendacji zespołu dla połączenia Zamku i Muzeum.

5. W drugim etapie rekomendujemy konkretne rozwiązanie – sięgnięcie po środki Polskiego Ładu. W pilnym trybie trzeba było te wnioski złożyć.

6. Zaprosiliśmy firmę Adventure, która przygotowała wcześniej koncepcję dla słodowni, dołączył pan Peikert ze starostwa i materiał roboczy powstał, aby stworzyć muzeum multimedialne. To na razie koncepcja.

7. Inwestycję wyceniono na 19 mln zł 800 tys. zł, gdzie 90% kosztów miałaby pokryć rządowa dotacja.

8. Powiat ma 6 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej nowego zagospodarowania słodowni. – Proszę przyjąć tę uchwałę, zaufać nam. Na razie to tylko zapis w WPF – zachęcała Ewa Lewandowska.

200 zł czy 200 tysięcy złotych?

Radni z koalicji rządzącej – Piotr Olender i Andrzej Chroboczek chcieli zakończenia dyskusji i przeprowadzenia głosowania.

Ryszard Frączek nazwał to próbą łamania statutu Powiatu. – Czy my mówimy o 200 zł, czy o 200 000 zł? Proszę nas nie przekrzykiwać, ja nie wyobrażam sobie głosować tego na szybko – oponował jeden z najbardziej doświadczonych raciborskich samorządowców.

Lider „Oblicz” zapytał starostę o działania zarządu względem Zamku Piastowskiego.

– Słyszałem o planach prywatyzacji zamku, o przygotowywaniu go pod kogoś. Koszty przygotowania poniesiemy my, samorząd, a śmietanę spije ktoś inny – oznajmił Ryszard Frączek.

Nawiązał do sytuacji sprzed lat, kiedy Powiat sprzedał teren starego szpitala, gdzie powstała Biedronka. – Pierwszy o tym wtedy mówiłem i okazało się, że miałem rację – przypomniał Frączek.

Gra w bambuko

Radnego z klubu PiS dziwiło, że w ciągu 24 godzin od posiedzenia komisji budżetowej tak zmieniła się sytuacja ze stanowiskiem „komisji zamkowej”. – Nie podejrzewam, że Artur Wierzbicki jest niepoważnym człowiekiem, ale panowie gracie w bambuko. Czy ktoś panu staroście coś nakazał? To nie są pańskie pieniądze, tylko podatników. Jak pan jest czysty, a ja wierzę, że tak jest, to pan mi wszystko wyjaśni. Czy ktoś naciska na ten projekt? – przemawiał R. Frączek.

Odnośnie prośby Lewandowskiej by zaufać zarządowi Frączek wypalił, że zaufać może panu Bogu. – Jak w biznesie się komuś zaufa to się straci – skomentował.

Grzegorz Swoboda odpowiedział, że nigdy nie słyszał o prywatyzacji i stanowczo neguje takie informacje.

– Zamek to perełka Powiatu i wszyscy musimy o nią zadbać – zaznaczył starosta.

Tomasz Kusy dodał jeszcze, by radych nie traktować jak „uczniaków w szkole” i zaznaczył, że klub PiS chce się zapoznać z końcowymi ustaleniami „komisji zamkowej”.