Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (958) Data wydania: 28.09.10

Chór Rogera nabiera wiatru w żagle

65-lecie istnienia obchodzi w tym roku chór im. Juliusza Rogera z Rud. Jednak ruch śpiewaczy istnieje tu już od 135 lat.
Według posiadanych dokumentów i przekazów ustnych pierwszy chór w Rudach – Liedertafel – powstał w 1875 r. Wkrótce rozpoczął działalność także drugi, mieszany chór kościelny Cecylia. Po wojnie swoją działalność rozpoczęło Towarzystwo Śpiewu Chopin, którego pierwszym dyrygentem został Jan Wesołowski. Zespół wstąpił do Związku Śląskich Kół Śpiewaczych w Katowicach i stale podnosił swój poziom artystyczny. W 1955 r. zdobył I miejsce i proporzec Ministerstwa Kultury i Sztuki. I i II miejsce na eliminacjach wojewódzkich w Opolu zajęły też solistki Urszula Ogon i Emma Belkius. Chór otrzymał również IV nagrodę i wyróżnienie na eliminacjach ogólnokrajowych w Warszawie. W 1956 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki nadano zespołowi jako jedynemu w kraju imię Juliusza Rogera.
 
Opieka MOKSiR-u
 
Od 1983 r. dyrygentem chóru im. Rogera jest Krystyna Lubos. Wcześniej funkcję tę sprawowali Elżbieta Polak i Ginter Stiller. Od 1980 r. opiekę nad zespołem sprawuje MOKSiR w Kuźni Raciborskiej. Chór wyjeżdżał m.in. do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II, koncertował w Czechach i w kraju. Zdobył grand prix na zlocie chórów mniejszości niemieckiej oraz II i III miejsce na festiwalu Eichendorffa. Prezesem jest obecnie Wiktor Baszczok.
 
– Śpiewam dopiero od czterech lat. Wcześniej grałem na gitarze basowej w zespole obsługującym zabawy i wesela. W chórze był mój ojciec, a ja zawsze obiecywałem sobie, że jak tylko skończę z graniem, to też wstąpię – opowiada pan Wiktor. – Muzyka to moja wielka pasja, daję też lekcje uczniom. Rzuciłem granie, bo znudziła mi się rywalizacja z keybordami. Niech teraz młodzi grają dla młodych. Chór obserwuję od lat. Zawsze mnie fascynował. Potrafiłbym rozpoznać nasz wśród 100 innych zespołów – twierdzi pan Wiktor.
 
Ćwiczą w szpitaliku
 
Chór im. Rogera spotyka się co poniedziałek o godz. 18.00 w szpitaliku Rogera. – Czekamy na wszystkich, nadal zachęcamy młodych. Był taki czas, że chór przygasał. Teraz znów pnie się w górę. Jesteśmy chórem naszej bazyliki. Młodych do śpiewania zachęca nawet sam proboszcz. Mam też nadzieję, że tegoroczny jubileusz przyciągnie nowych członków – dodaje prezes.
 
Chór wykonuje repertuar sakralny, ale też „cywilny”, ludowy w języku polskim, niemieckim, czeskim, włoskim, a nawet po łacinie. W jego strukturach powstała kilkuosobowa formacja, która śpiewa m.in. gospel. – Na przeglądach preferuje się wykonania kilkuosobowe. Dzięki temu nie ma monotonii – podkreśla Wiktor Baszczok. Dwie chórzystki – Katarzyna Spyra i Maryla Wiechoczek – posiadają uprawnienia dyrygenckie.
 
Zapraszają na koncerty
 
Chór im. Rogera będzie można usłyszeć 10 października. Po mszy św. o godz. 16.00 odbędzie się koncert i spotkanie integracyjne z okazji jubileuszu. Natomiast 23 października o godz. 17.00, świętując 30-lecie współpracy z MOKSiR, chór da koncert wspólnie z chórem Senior i parafialnym.
 
(e.Ż)