Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (957) Data wydania: 21.09.10

Umorzą tym,co nie zapłacą?

Czy rolnicy z gminy Kuźnia Raciborska poszkodowani w powodzi mogą liczyc na wsparcie gminy?
Problem pojawił się na ostatnim zebraniu wiejskim w Rudzie. Rolnicy pytali, czy mogą liczyć na jakąś pomoc ze strony gminy. – W innych gminach, np. w Bierawie i Cisku, rolnicy, którzy po powodzi nie mają dochodów, dostają zasiłek dla bezrobotnych. Wypłacane jest im co miesiąc bezrobotne, bo przez powódź są pozbawieni dochodów ze swoich gospodarstw. Czy u nas też coś takiego będzie? – pytali rolnicy. Burmistrz Rita Serafin odpowiedziała, że wszystkie formy wsparcia realizuje MOPS lub gmina. – Jeśli jest jakiś nowy program pomocy, sprawdzimy to. Póki co, można się starać o jednorazowe odszkodowanie w wysokości od 2 do 4 tys. zł, w zależności od tego jaki kto ma areał. Inną formą pomocy są ulgi podatkowe – wyjaśniła burmistrz.
 
Ta ostatnia informacja spowodowała spore ożywienie wśród obecnych na sali. – Lepiej nie płacić podatku, bo wtedy są szanse, że gmina umorzy – rozległy się głosy. Burmistrz potwierdziła, że umorzyć można jedynie nieuregulowane należności. – W przypadku niezapłacenia podatku, rusza ordynacja podatkowa. Podatnik musi pokazać wszystkie dochody. Umorzyć podatek można tylko wtedy, gdy zagrożone jest funkcjonowanie rodziny. Później w urzędzie trzeba wywiesić listę z informacją kto i ile miał umorzonego podatku. Inaczej się nie da, bo byłoby to naruszenie prawa – tłumaczyła burmistrz. Dodała, że do urzędu wpłynęło kilkadziesiąt podań o umorzenie. – Wśród nich było i takie, gdzie o umorzenie prosił właściciel gruntów 5 albo i 6 klasy, czyli takich, z których podatku i tak się nie płaci – dodała.
 
Gmina z tytułu podatku rolnego osiąga rocznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. – W tym roku tych strat jeszcze tak nie widać, ale co będzie w przyszłym? Pierwszy pokos siana był całkiem zniszczony, z drugiego było około 70 proc. strat. Co zrobimy z bydłem? Chyba na wały pójdziemy pracować – żalił się jeden z rolników. – Dostaliśmy parę złotych z ubezpieczenia i opieki. Poza tym nic, chcą, żebyśmy wzięli kredyt. Na podatek? – oburzał się Erwin Pieruszka. – Zawsze po powodzi podatek był umarzany. Przecież każdy wie, że były straty – dziwiła się Anna Długosz. Burmistrz Rita Serafin zapewniła, że jeśli ktoś zdecyduje się nie płacić podatku, może wystąpić z pismem do urzędu.
 
(e.Ż)