Honorowy rzuchowik
Z urodzenia rzuchowik, z pasji pisarz mieszkający stale w Warszawie. Rudolf Paciok otrzymał honorowe obywatelstwo swojej rodzinnej gminy.
Być honorowym obywatelem gminy Kornowac! Przy tym odznaczeniu bledną wszystkie inne. Jedynie tutaj można spotkać ludzi odpłacających sercem za serce - mówił honorowy obywatel, który przyjął ten zaszczytny tytuł na majowej sesji Rady Gminy. Osoby znające Rudolfa Pacioka uznały, że poprzez jego literacką twórczość promującą Śląsk, a zwłaszcza tereny gminy Kornowac, doskonałą postawę społeczną, należy mu się najwyższe wyróżnienie - mówi wójt Józef Stukator.Laureat honorowego wyróżnienia urodził się w 1929 r. Początkowo pracował jako nauczyciel. Pochodzi z typowo śląskiej - górniczej rodziny. Po wojsku, aż do emerytury, pracował w Warszawie, m.in. w WKS - Okęcie. Wydał wiele książek pięknie opisujących ziemie śląskie. Kolejno powstawały: „Waciak też zdobi człowieka”, „Wszystko jeszcze gorące”, „Trzysta dni na obczyźnie”, „Fyrcok”, „Fyrcok II”, „Oczami Fyrcoka, czyli Fyrcok III”, „Giskana od Fyrcoka czyli Fyrcok cz III i IV”, „Fyrcok za briftryjgra”. Z ostatnią książką „Fyrcok VI” przyjechał w 2001 r. do Rzuchowa. Opowiadał o najnowszej powieści pewien, że jest wśród mieszkańców Rzuchowa po raz ostatni. Pomylił się. Postać Fyrcoka przyniosła mu największą sławę. Oprócz książek napisał ponad dwieście artykułów publicystycznych. Większość to opowiadania i reportaże. Działał w wielu organizacjach zrzeszających twórców. Zdobył wiele nagród.
Niedługo Rudolf Paciok będzie obchodził wielkie święto złotych godów małżeńskich. Z radością mówi, że przeżył z żoną Krystyną 50 lat, choć on rzuchowik, a ona z Wilna. Mają syna Andrzeja oraz wnuka Łukasza, kończącego seminarium duchowne w Warszawie. Podobnie jak dziadek jest zachwycony Rzuchowem, gdzie spędza wszystkie wakacje. Po uroczystym wręczeniu honorowego obywatelstwa radni, Rada Sołecka, mieszkańcy gminy przygotowali program artystyczny. Wystąpił Zespół Taneczny „Bajka” z DK w Kobyli, Zespół z Gaszowic „Tornado”- pod kierunkiem Marzeny Grochowkiej, dzieci z SP w Rzuchowie i w śląskich strojach Zespół Ludowy „Rzuchowianki” prowadzony przez Henrietę Fojcik i Dagmarę Porębską.
(mg)