Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (609/610) Data wydania: 17.12.03

Przez okno i komin z prezentami

W tym tygodniu przedstawiamy Przedszkole nr 2 przy ul. Sudeckiej w Raciborzu. Uczęszczają do niego głównie dzieci z dzielnicy Płonia.
Utworzone dwie grupy wiekowe - młodsza (3,4,5-latki) i starsza (6-latki)- skupiają w tym roku 35 dzieci. Jak mówi dyrektor placówki Urszula Frydel, jest to przedszkole z tradycjami, w którym panuje bardzo rodzinna atmosfera. Kalendarz uroczystości w okresie jesienno-zimowym zaczyna się od Dnia Św. Marcina. Następnie obchodzony jest Dzień Św. Mikołaja, wieczór wigilijny, jasełka, które dzieci przedstawiają w pobliskim kościele, Dzień Babci i Dziadka. Szczególny nacisk kładziony jest na obchody Bożego Narodzenia - zacieśnianie więzów rodzinnych i pielęgnowanie tradycji. W uroczystościach biorą udział członkowie rodzin przedszkolaków. Rodzice chętnie pieką okolicznościowe ciasta, szyją kostiumy na jasełka. Bardzo chwalą sobie atmosferę panującą w placówce. W ramach zajęć dodatkowych organizowana jest rytmika i nauka języka niemieckiego. W maju odbędzie się tutaj już V przegląd piosenki przedszkolnej, jak co roku w przepięknym ogrodzie. Zadaliśmy dzieciom pytania, kim są anioły, co chciałyby dostać w prezencie pod choinkę i kto przynosi te podarunki?

Patryk Ołenczyn - 6 lat
Anioły są całe białe i nawet włosy mają białe. Ubierają się w swetry i spodnie. Przychodzą jak są święta. Pod choinkę chciałbym dostać auto na sterowanie i klocki lego, z których mógłbym złożyć czołg. Chciałbym tez dostać strój supermana. Prezenty przynoszą Mikołaj i Dzieciątko. Wchodzą przez okno.

Patrycja Trompeta - 4 lata
Anioły to są takie, co umią fruwać. Chciałabym dostać lalkę, co idzie lulać. W zeszłym roku Dzieciątko mi przyniosło lalkę z topkiem (nocnikiem - przyp. red.). Mikołaj przynosi prezenty jak jest śnieg. U mnie był, kiedy wyłączyli prąd. Przyszedł piechty.

Weronika Krupa - 4 lata
Aniołki mają skrzydła, na których fruwają. Mieszkają w niebie. Widziałam kilka. Chcę taką lalkę jak Patrycja. Ona też woła „mama”. I jeszcze chcę złotą rybkę z dużym ogonem. Mikołaj nie przynosi prezentów, tylko Dzieciątko prezenty rozdaje!

Filip Wilanowicz - 5 lat
Chciałbym dostać zestaw lekarstw, już jeden mam. Potrzebny mi jest do badań mojej lalki. Prezenty przynosi Święty Mikołaj i Dzieciątko. Mikołaj wchodzi przez komin jak się nie pali w piecu, bo jakby się paliło, to by się spalił. Przychodzi wtedy gdy rodzice oglądają telewizję.

Ola Pośpiech - 5 lat
Mikołaj przynosi prezenty. Przeskakuje przez komin i po cichutku idzie, żeby dzieci się nie przestraszyły. Chciałabym dostać pieska i kotka zabawkowego. Anioły mieszkają w niebie. Mają skrzydła. Przynoszą gwiazdkę. Nie wiem jak wyglądają.

Magda Kozińska - 6 lat
Chciałabym dostać lalkę baby born - ona sika i pije mleko, można ją kąpać. I kotka takiego co gada. I jeszcze myślę, że dostanę gumę do żucia, niebieską lub różową. Prezenty przynosi Mikołaj. Jest młody. Ma czerwoną czapkę i coś takiego białego na jej końcu. Już był i jeszcze raz przyjdzie na święta.