Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (605) Data wydania: 12.11.03

Jak pierwej gospodarowano

Młodzi Polacy z SP 11 i ich czescy koledzy wzięli udział w cysterskich dymarkach w Rudach. Poznali tam metody gospodarowania miejscowych mnichów, harmonizujące z ideą dziś nazywaną ekologią.
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 w Raciborzu od kilku już lat współpracują ze Szkołą Podstawową w Opawie przy ul. Otickiej. Kilka razy w roku przeprowadzane są wspólne zajęcia, zabawy czy spotkania. Jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, bliższego poznania się i pokazania najciekawszych miejsc naszego regionu - mówi dyrektor placówki, Kamila Kubiak.

W tym roku uczniowie klas piątych i szóstych obu szkół mieli okazję uczestniczyć w nadrudzkich spotkaniach z historią, czyli warsztatach z zakresu rzemiosła hutniczego w ośrodku edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Rudach. Placówka prezentuje walory przyrodnicze lasów rudzkich oraz propaguje idee ochrony środowiska. Opiekunami i organizatorami wyjazdu młodych Polaków i Czechów były: dyr. SP 11 Kamila Kubiak, nauczycielki - Jolanta Tylus, Bogusława Niedzielska i Wioletta Urbas, zaś ze strony czeskiej - dyr. Karla Havlicova oraz nauczycielki Dana Hodna i Vladka Hrbacova.

Nasi uczniowie podczas ścieżki dydaktycznej mieli okazję zapoznać się z cysterską technologią wydobywania i wytapiania rudy żelaza. Naukę połączono z zabawą. Każde dziecko miało możliwość spróbowania swych sił podczas dymarek, czyli pracy przy piecu hutniczym. Uczniowie musieli uruchomić potężny miech, który podtrzymywał ogień w dymarce. Po prawidłowym wykonaniu tego zadania uczniowie otrzymywali certyfikat sprawności hutnika ze średniowieczną pieczęcią. Nad całością czuwali pracownicy Parku - relacjonuje Kamila Kubiak.

Nie obyło się bez wycieczki do obecnie odbudowywanego zespołu klasztorno-pałacowego, w którym przez ponad 550 lat gospodarowali cystersi. Dzieci z uwagą słuchały historii o jego założeniu w Rudach. Dowiedziały się o życiu i ciężkiej pracy hutniczej zakonników, którzy byli prekursorami tego przemysłu w naszym regionie oraz propagowali zrównoważony rozwój, uwzględniający potrzebę ochrony przyrody, racjonalnego korzystania z jej zasobów. Mnisi potrafili umiejętnie pogodzić eksploatację dóbr naturalnych z ekologią. Był też spacer po przyklasztornym parku, gdzie nadal rośnie wiele ciekawych okazów starodrzewia, w tym pomników przyrody.

Na zakończenie rudzkich warsztatów przygotowano ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólne zabawy.

(w)