Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (605) Data wydania: 12.11.03

Przyroda pod pieczą

Rudzki park Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe obchodzi w listopadzie jubileusz dziesięciu lat działalności.
Dokładnie od 23 listopada 1993 roku najciekawsze przyrodniczo fragmenty ziemi rybnickiej i Raciborszczyzny wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi 443,5 km kw., a powierzchnia jego otuliny 121 km kw. Obejmuje on tereny od rzeki Odry na zachodzie po Orzesze i Woszczyce na wschodzie oraz od rzeki Bierawki na północy po Rybnik na południu. Obszary otulinowe położone są w okolicy Sośnicowic na północy oraz Żor, Rybnika i Ryduł-tów na południu. Celem utworzenia tego parku krajobrazowego była ochrona śląskiej przyrody, a także kulturowego dziedzictwa klasztoru cystersów, który przez blisko 600 lat istniał w miejscowości Rudy. Ta niewielka miejscowość, siedziba dyrekcji parku, położona w gminie Kuźnia Raciborska, uważana jest za kolebkę cywilizacji górnośląskiej. Nie tylko piękny kompleks klasztorno-pałacowy, będący centrum parku krajobrazowego, którego atutem jest unikalna fauna starorzecza Odry, sprawia, że przyjeżdża doń coraz więcej turystów. Dawna działalność zakonników cystersów na tym terenie sprawiła, iż w wielu miejscach powstały, charakterystyczne i jedyne w Europie miejsca specyficznego mikroklimatu. Kompleksy leśne, pomimo tragicznego pożaru w 1992 r., odbudowywane kosztem ogromnego wysiłku i potężnych nakładów finansowych wracają do życia.

Oddział wykonuje zadania z zakresu ochrony przyrody i edukacji przyrodniczej, w szczególności na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Pracownicy oddziału w Rudach realizują także liczne programy aktywnej ochrony przyrody oraz prace badawcze, między innymi ochronę płazów przed śmiertelnością na drogach, ochronę rzadkich gatunków ptaków bociana czarnego i białego, bielika (zadania realizowane we współpracy z ornitologami i wojewódzkim konserwatorem przyrody), monitoring i ochronę derkacza, aktywną ochronę rybitwy rzecznej, badania i ochronę chiropterofauny (zadanie realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem dla Natury Wilk). W ramach edukacji ekologicznej pracownicy parku prowadzą warsztaty historyczno-regionalne Dymarki Cysterskie, spotkania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z przyrodą i historią regionu (program Krajobraz wokół nas) oraz warsztaty ekologiczne połączone z biegiem terenowym (Ekopodchody).

W ramach stałej rozbudowy bazy dydaktycznej Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Rudach powstały nowe ekspozycje zajmujące w sumie 4 duże pomieszczenia i kilka pomniejszych o łącznej powierzchni 187 metrów kwadratowych. Służą one prezentacji trzech głównych zagadnień, tj.: przyrody, historii oraz prehistorii Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. We wszystkich salach poruszany jest wątek ekologiczny, który spina wszystkie części ekspozycji w logiczną całość. Podstawowym założeniem przy tworzeniu kompleksu było to, aby teoria przeplatała się tam z praktyką, a wiedza podawana w przekazie ustnym i za pośrednictwem środków audio-wideo na bieżąco była weryfikowana w trakcie ćwiczeń. Chodziło zatem o to, aby kompleks nie był muzealną ekspozycją, którą można jedynie oglądać w sposób bierny, ale o to żeby stworzyć bazę do prowadzenia zajęć aktywizujących ucznia w możliwie największym stopniu. Założenie zostało zrealizowane poprzez zmianę formuły ekspozycji, w której eksponaty, plansze można - a nawet trzeba - dotykać, przekładać, przemieszczać i dowolnie kształtować jak w ogromnej „układance”. Do końca wakacji kompleks można nieodpłatnie zwiedzać w ramach prowadzonej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego akcji „Lato”.

(sem)