Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (601) Data wydania: 15.10.03

Ambasador swoistości Śląska

Drogi przyjacielu, czcigodny nowy honorowy obywatelu, nie tylko tej gminy, ale całej uroczej ziemi raciborskiej, cudownej małej ojczyzny. Tak pięknie i wzniośle, tak po naszemu, czyli po śląsku, nikt nie jest w stanie takiej uroczystości urządzić - mówił abp Alfons Nossol po wręczeniu ojcu opatowi Adalbertowi Kurzejowi wyróżnienia „Honorowy obywatel gminy Kuźnia Raciborska”. To wielkie wydarzenie miało miejsce 7 października.
Jak mało kiedy sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji była pełna specjalnie zaproszonych gości, mieszkańców gminy oraz młodzieży. Wszystko za sprawą 83-letniego dziś skromnego benedyktyna Adalberta Kurzeja, który w Kuźni Raciborskiej się urodził, a jako duchowny stale zamieszkujący po wojnie w Niemczech nie tylko gorliwie budował pomosty polsko-niemieckiego pojednania, ale i pamiętał o sprawach ważnych dla zwykłych ludzi, pomagając im w trudnych czasach PRL-u. Dla kuźniczan to postać wielkiego formatu. Miejscowa mniejszość niemiecka zwróciła się do radnych o przyznanie mu tego rzadkiego wyróżnienia. Ojciec Kurzeja jest drugim „Honorowym Obywatelem Kuźni Raciborskiej”. Radni przyznali mu to wyróżnienie w lipcu. 7 października, na uroczystej sesji, zostało wręczone.

Wśród gości znaleźli się m.in. arcybiskup opolski Alfons Nossol, biskup gliwicki Jan Wieczorek, biskup ordynariusz gliwicki Gerard Kusz, kler obu diecezji, w tym z Raciborza i terenu gminy Kuźnia Raciborska, poseł Andrzej Markowiak, przedstawiciele świata nauki, m.in. z Uniwersytetu Opolskiego, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu ks. Grzegorz Kadzioch, konsul Republiki Federalnej Niemiec Werner Greim, przedstawiciele władz samorządowych, w tym starosta Henryk Siedlaczek, włodarze i rajcy Kuźni Raciborskiej oraz rodzina i krewni o. Adalberta.

Wszyscy spoglądali na skromnego mnicha, rówieśnika Karola Wojtyły, z uwagą nasłuchującego laudacji. Dziękując powiedział: Ten tytuł to dla mnie wielka niespodzianka, ale nie przypominam sobie jakichś szczególnych zasług. Wszystko, co zrobiłem wynikało z chrześcijańskiego obowiązku. Wyróżnienie to jednak dla mnie wielka radość i zaszczyt. Ojciec Kurzeja, w swoim przemówieniu, podkreślał, iż przywiązanie do ziemi rodzinnej, to część ludzkiej tożsamości, która daje poczucie bezpieczeństwa. Mówił, że Ślązacy są do tej tożsamości szczególnie przywiązani. Nawiązując do problematyki stosunków polsko-niemieckich przekonywał, że wielka polityka jest tylko wówczas skuteczna, jeśli „ludzie potrafią się nawzajem odnaleźć”, przezwyciężyć uprzedzenia i stereotypy, a pojednanie powinno się „dokonywać” na bazie prawdy i sprawiedliwości.

Zasługi wyróżnionego, w niezwykle przejmującej mowie, podkreślił biskup opolski Alfons Nossol. Ślązak jest jak grusza na miedzy; owocuje po obu jej stronach - zaczął. Nazwał o. Adalberta „ambasadorem swoistości Śląska” tak, gdzie działał, czyli w Rzymie, Trewirze i opactwie w Maria Laach. Dzięki tobie wiele prawd mogło dojść do głosu - dodał arcybiskup. Zebranych na sali przekonywał, by tak jak „Honorowy Obywatel Kuźni Raciborskiej” nie wypierali się naszej małej, śląskiej ojczyzny, bo tu - jak podkreślił - „Niebo całuje ziemię”.

Po części oficjalnej przyszła kolej na gratulacje i krótki program artystyczny, na który złożył się m.in. występ chóru oraz recytacje wierszy ks. Twardowskiego.

Grzegorz Wawoczny

Adalbert Kurzeja urodził się 24 listopada 1920 r. w Kuźni Raciborskiej (jest więc rówieśnikiem Jana Pawła II), gdzie ukończył szkołę podstawową, uczęszczając później do gimnazjum w Raciborzu. Po maturze, w 1940 r., studiował teologię na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym samym roku powołany został do wojska. Po zakończeniu wojny, po 1946 r., kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie. W Stolicy Piotrowej, w 1951 r., przyjął święcenia kapłańskie. Od 1952 r. mieszka w Niemczech, gdzie założył habit benedyktyński i wstąpił do opactwa w Maria Laach. W 1967 r. obronił na fakultecie teologicznym w Trier pracę doktorską na temat średniowiecznej liturgii w tatmtejszej katedrze. W latach 1967-1973 był asystentem na wydziale teologicznym a następnie pracownikiem naukowym Instytutu Liturgii w Tier. W latach 1977-1990 opat klasztoru Maria Laach. Obecnie na emeryturze zajmuje się duszpasterstwem i pracą naukową. Po wojnie nawiązał kontakt z hierarchami Kościoła wrocławskiego, od 1957 r. jest w ścisłych kontaktach z kardynałem Bolesławem Kominkiem. Wysyłał do polski literaturę liturgiczną, co ściągnęło na jego rodzinę w Polsce represje ze strony służby bezpieczeństwa i doprowadziło do zakazu dalszych wysyłek. Mimo kłopotów, w 1956 r. udało mu się odwiedzić rodzinną Kuźnię Raciborską. Pobyt w Polsce wykorzystał do nawiązania ściślejszych kontaktów z miejscowym klerem oraz krzeszowskimi benedyktynkami. Pomagał potem zarówno instytucjom kościelnym oraz materialnie i finansowo osobom prywatnym. Po 1981 r. przyjeżdżał z Maria Laach do Polski z dużymi transportami żywności. Wspomniany kard. Kominek był głównym autorem słynnej odezwy biskupów polskich z 1965 r. „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wpływ na jej treść miała korespondencja kardynała z o. Kurzeją, w której wymieniali poglądy na problem polsko-niemieckiego pojednania. Do dziś opat jest w zażyłych stosunkach z polskimi hierarchami Kościoła, kard. H. Gulbinowiczem z Wrocławia, abp. A. Nossolem z Opola, bp. J. Wieczorkiem z Gliwic. Nadal angażuje się na rzecz budowania porozumienia pomiędzy Polakami i Niemcami. Często odwiedza swoją rodzinną ziemię, modląc się po polsku.