Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (569) Data wydania: 05.03.03

Katolicy w krainie słoni

Sri Lanka jest wielobarwną mieszanką wielu kultur, religii i ras, krajobrazów, i chyba nigdzie na świecie nie znajduje się na tak małej przestrzeni tak dużego zróżnicowania. Syngalezi stanowią trzy czwarte ludności dawnego Cejlonu i wyznają buddyzm. Około 20 procent ludności to Tamilowie na północy wyspy wyznający hinduizm, jest również kilka procent wyznawców islamu i niewielkie skupiska katolików.
Podróżując po wyspie można dostrzec wiele katolickich symboli - ulubionymi są przydrożne figurki Matki Bożej czy św. Franciszka. Znacząca ich część to zapewne pozostałość po Anglikach, gdyż jeszcze pięćdziesiąt lat temu Cejlon był angielską kolonią. W niewielkim miasteczku Aluthgama na południowym-zachodzie i okolicznych wioskach wyspy aż ok. 50 rodzin wyznaje katolicyzm. Znajduje się tu skromny kościółek pw. Św. Marii w kształ-cie prostokąta z dachem pokrytym czerwonymi dachówkami, niepodobny do naszych europejskich świątyń. Przypomina raczej zwykły parterowy budynek mieszkalny. Jest położony w wyjątkowo urokliwym miejscu, nad potężną rzeką Bentota, w której pływają krokodyle i warany, a jej brzegi porastają palmy kokosowe. Posługę sprawują tu księża wywodzący się z miejscowej ludności. Msza święta odbywa się raz w tygodniu, w niedzielę o godz. 17.00 oraz oczywiście w święta katolickie. Wtedy świątynia wypełnia się po brzegi. Część jej uczestników stoi na zewnątrz, gdyż nie mieszczą się w środku. Prawie wszyscy ubrani są bardzo odświętnie - na biało. Niezwykle skupieni, odmawiają modlitwy ze złożonymi rękami i pochyloną głową. Uczestniczą we mszy św. z ogromnym zaangażowaniem. Wyczuwalna jest autentyczność ich wiary i jej żarliwość. Wszyscy otrzymują teksty modlitw i pieśni w języku syngalezkim. Po wyznaniu wiary tworzy się niewielka grupka osób, która przynosi do ołtarza dary ofiarne. Nie jest to tylko chleb i wino, ale także, co u nas nieznane - światło - zapalona lampka oliwna, świeże kwiaty na miseczce oraz kilka ładnie zapakowanych paczuszek, po czym wręcza to kapłanowi (nie udało się stwierdzić jaka jest zawartość tych pudełek - przyp. red.). Jeden z wikariuszy, człowiek niezwykle sympatyczny i otwarty na kontakty z turystami, „adoptował” dziewczynkę i chłopca z ubogiej rodziny. Finansuje im wyżywienie, ubranie oraz naukę.

Przeważająca większość mieszkańców wyspy to jednak buddyści. Co ciekawe, świętują m.in. wówczas, gdy... jest pełnia Księżyca. W ich świątyniach - dagobach - znajduje się duża liczba posągów Buddy: stojącego, siedzącego i leżącego. Każda ta postawa posiada inną symbolikę. W Kandy, dawnej stolicy Sri Lanki, znajduje się Delada Maligawa, świątynia Zęba Buddy, który jest w niej ponoć przechowywany. To najświętsza relikwia na Cejlonie. Raz w roku ów ząb w złotej szkatułce przewożony jest na grzbiecie słonia. Jest ich w orszaku około 200 - każdy niezwykle barwnie przystrojony. Do buddyjskich swiątyń można wejść wyłącznie boso. Obuwie należy zostawić w wyznaczonym miejscu przy wejściu. Wierni przynoszą z sobą kwiaty, głównie lotosu, które kładą na ołtarzu. Lotos oznacza piękno, symetrię i nieskazitelną biel, a ze względu na swą szczególną właściwość - pozostaje suchy, mimo że rośnie w wodzie. Jest symbolem mitycznym - oderwania się, jakiego doświadcza dusza w intymnym zjednoczeniu z bogiem.

Ewa Halewska