Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (554) Data wydania: 20.11.02

Z Nędzy Warszawa

Miejscowe Gimnazjum postanowiło dodać trochę rozmachu skostniałym rokrocznie obchodom Święta Niepodległości. Dzięki temu właśnie do tej małej podraciborskiej wsi zawitał marszałek Piłsudski.

Wszystko odbyło się jak w podręcznikach historii a może i w filmie. Co roku już gimnazjaliści z Nędzy przygotowują na Święto Niepodległości mały historyczny happening, którego głównym tematem są oczywiście wydarzenia z 1918 r. - przyjazd z Magdeburga do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego. W rolę wielkiego wodza wcielił się Mateusz Wydra, uczeń III d. Mundur co prawda nie przypominał wojskowego, raczej strażacki lub kolejarski, ale ważne były nie szczegóły, lecz sam fakt, że w ten to sposób można przeprowadzić ciekawą lekcję historii.
 
Tego dnia próżno było szukać na miejscowej stacji wskazówek, że to Nędza Wieś. Za zgodą PKP na tabliczki naklejono napis „Warszawa”. Komendantowi Piłsudskiemu marsza grała, a jakże, orkiestra pod batutą Mieczysława Drożdża. Potem wsiadł do podstawionej bryczki i przejechał przez wieś pozdrawiając licznie zgromadzoną młodzież. Na koniec wódz wyszedł do okna pokoju nauczycielskiego i przemówił do tłumów.
 
Przed przyjazdem marszałka w szkole odbyło się przedstawienie o życiu Polaków pod zaborami. Motyw przewodni: tępienie polskości. Odegrano scenkę, w której srogi rosyjski nauczyciel przyłapuje dwóch uczniów na rozmowie w języku polskim. Potem była zainscenizowana debata pomiędzy historykiem z Krakowa a Warszawy. Wniosek: to nie niedouczeni magnaci i król Stanisław Poniatowski są winni upadku Rzeczypospolitej, ale zaborcze Rosja i Prusy. Odbyła się też rozprawa sądowa Michała Drzymały, który wyjaśniał czy się różni wóz cyrkowy od nieruchomości. Na koniec wystąpił szkolny chór.
 
Szkolne obchody 11 listopada przygotowali: Anna Iskała, Radosław Niklewicz, Joanna Galas, Edyta Pala i Kornelia Czogalik.

(mat)