Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (547) Data wydania: 02.10.02

Miód ze świerkowego pnia

Nowy typ ula wymyślił miejscowy pszczelarz. Martyn Grabowski, prowadzący pasiekę św. Ambrożego postanowił poeksperymentować i z pnia świerka zbudował siedzibę dla jednej rodziny pszczelej. Owady bez kłopotów zagospodarowały nietypowy ul.

Pawłowski pszczelarz miał w tym roku sporo na głowie. Raz, że powiększał pasiekę. Dwa, że pilnował swego nowego pomysłu - ula kłodowego. Ten ostatni to wydrążony pień świerka. Chciałem spróbować nowej konstrukcji, zobaczyć jak pszczoły zaakceptują inne warunki - wyjaśnił pszczelarz. Bez większych kłopotów rodzina pszczela zadomowiła się w pniu, przykrytym daszkiem z trzciny, uzbieranej gdzieś na Ocicach. Okrągła konstrukcja sprawiła, iż owady musiały inaczej zbudować ramki. Tradycyjnie przypominają one płyty - w ulu kłodowym plastry powstawały na ramkach drucianych, uformowanych w kształcie walca. Najmniejszy w środku, kolejne wychodziły na zewnątrz. Pszczoły wykorzystały do maksimum przestrzeń pomiędzy ramkami. Eksperyment się udał. Pszczoły produkowały dużo miodu i zaakceptowały inne warunki pracy - stwierdził Grabowski. O jakości samego miodu nie miał jednak okazji się przekonać, bo nie chciał niszczyć ramek - a tylko przez ich odwirowanie mógł pozyskać złocisty skarb.
 
Doświadczalny ul kłodowy to nie jedyna nowość w pasiece Grabowskiego. Przybyło mu uli - ma ich teraz w sumie 69. Planował to już przed rokiem, ale pszczoły zatruły się wówczas gorczycą. Pracy przy nich miał więcej. Ale też nie tylko miód z nich wyzyskał - najwięcej trafiło się rzepakowego, spadziowy był też niezły. Robił bowiem dodatkowo z wosku świece, a z mikstur propolisowych kremy i maści - leki z pszczelej apteki. Same miody też wzbogacał - pył-kiem, mleczkiem pszczelim, propolisem. Jego najbardziej udanym pomysłem jest miód kremowany warstwowy - na dole słoika kładzie miód z pierwszego miodobrania, na nich z kolejnych. Tworzy to trójkolorową mieszankę. Na dożynkach gminnych w Pietrowicach Wielkich wystawiał się z całym inwentarzem pasieki św. Ambrożego. Miał powodzenie.
 
Ten sezon, zakończony we wrześniu, był dla Grabowskiego całkiem niezły. Szczególnie dobra okazała się pora na spadź. Trochę przez przypadek. W lipcu jeden z moich synów miał wesele i z powodu nawału zajęć przy jego przygotowaniu nie założyłem w ulach pasków przeciwko warrozie. W sierpniu wystąpiła spadź, wyjątkowo sprzyjała temu pogoda. Gdyby w ulach były paski, wrześniowego miodobrania bym nie robił, bo lek rozszedłby się po ulu i miód nie nadawałby się do spożycia - powiedział. Inne miody też wyszły dobrze, choć najwięcej zebraliśmy rzepakowego. Mimo rozwoju pasieki nie ma dla niego znaczenia ekonomicznego, ile zbierze kilogramów. Cena miodu od paru lat pozostaje niezmienna, pracy i kosztów zaś często przybywa. W naszej branży też trzeba umieć się zaprezentować. Miodu w byle słoikach nikt już nie będzie chciał - wyjaśnił. W prowadzeniu pasieki pomaga mu żona Barbara. Na jej głowie spoczywają problemy z przygotowaniem słoików i nalepek. Znaczną część swych skarbów uzyskanych w sezonie oboje zużywają na swoje i rodziny potrzeby. I dzięki temu o lżejszych chorobach od dawna zapomnieli.

(sem)