Czekają na Człowieka
Po raz kolejny obchodzimy w Polsce Światowy Tydzień Zwierząt. Święto to, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, ma na celu podkreślenie roli, jaką zwierzęta odgrywają w życiu człowieka i społeczeństwa. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Dni otwartych schronisk”. 11 października o godz. 16.15 w kościele oo. franciszkanów na Płoni w Raciborzu odprawiona zostanie msza św. w intencji zwierząt.
Zakład Usług i Higieny Komunalnej w Raciborzu wraz z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce zaprasza w dniach od 4 do 11 października do Schroniska przy ul. Komunalnej 9 w Raciborzu na otwarte dni. Akcja ta ma na celu oddanie za symboliczną złotówkę bezdomnych zwierząt osobom pragnącym zapewnić im godne i humanitarne warunki. Dzięki tej akcji co roku wiele zwierząt opuszcza Schronisko i znajduje przyjazny i ciepły dom. W zeszłym roku było to dwanaście psów i trzy koty. Nabywcy mają gwarancję, że zwierzęta są zdrowe klinicznie, zaszczepione, odrobaczone i oznakowane, miały tutaj właściwą opiekę zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.
Należy pamiętać o tym, iż zabierając zwierzę ze schroniska podejmuje się decyzję i odpowiedzialność na co najmniej 12 lat. Tylko dorośli mogą decydować o wzięciu na siebie obowiązku, a nie dzieci, które nie mają odpowiedniej dojrzałości, żeby dzień po dniu zapewnić zwierzęciu należytą opiekę.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami już zastanawia się, w jaki sposób pomóc im przed nadchodzącą zimą. Jest to najtrudniejszy okres dla wszystkich zwierząt, szczególnie tych porzuconych i bezdomnych. Nie ma w Polsce Schroniska, które nie borykałoby się z trudnościami finansowymi bez względu na to kto je prowadzi. Rząd Polski wprowadzając w życie ustawę o ochronie zwierząt nie zabezpieczył środków na ich realizację. Obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami spadł na gminy i to one muszą zabezpieczyć finanse na ten cel z własnych środków. Zwracamy się z apelem do społeczeństwa o pomoc finansową, jak też materialną w postaci bud dla psów, karmy, misek, kocy i wszystkiego, co pomogłoby im przetrwać zimę. Równocześnie dziekujemy młodzieży i starszym ludziom za czas poświęcony bezinteresownej opiece nad naszymi zwierzętami oraz darczyńcom, którzy ofiarowali datki na rzecz Schroniska. Prosimy o zgłaszanie wszelkich informacji dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt pod nr telefonu 415 88 44 - mówi Andrzej Perek, członek Zarządu Okręgu Śląskiego TOZ, specjalista ds. Schroniska dla Zwierząt.
Ewa Halewska