Wieści gminne
Pogrzebień
W raciborskim szpitalu, 27 czerwca o godz. 1.30, zmarł proboszcz tutejszej parafii ks. Albert Haitzer. Miał 62 lata. Pogrzeb odbył się 1 lipca. Ks. Haitzer w ciągu 6 lat proboszczowania zadbał o wykonanie w kościele nowych witraży, wybudowanie kaplicy pogrzebowej, odnowienie ławek i kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Obecnie zastępuje go ks. Dariusz Porzucek. 21 lipca probostwo obejmie ks. Jan Dubas, który przybędzie tu z Oświęcimia.
Kuźnia Raciborska
9 lipca odbyła się sesja Rady Miasta. Podjęto uchwałę w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze i ustalono liczbę radnych wybieranych w okręgach. Radni debatowali również nad wyborem banku do obsługi budżetu gminy.
29 czerwca minęło 70 lat od czasu zebrania wiejskiego, na którym mieszkańcy Rudy postanowili powołać organizację strażacką w swojej miejscowości. Odtąd Ochotnicza Straż Pożarna wiernie pełni swoją służbę. Jeszcze do niedawna strażacy korzystali z ręcznej sikawki, którą zmieniono na wóz strażacki. Teraz jako relikt minionych czasów ozdabia ona plac Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej. Rudzccy strażacy zajmują czołowe lokaty w powiecie raciborskim. Podczas uroczystych obchodów 70-lecia jednostki Prezydium Zarządu Wojewódzkiego OSP przyznało zasłużonym strażakom złote, srebrne i brązowe medale oraz odznaki „Wzorowy strażak”. Złote medale otrzymali: Piotr Konieczny, Jerzy Płotek, Waldemar Brzenczek, Karol Pendzich, Joachim Mikołajek i Józef Szymik.
Pietrowice Wielkie
Od kilku miesięcy zespół taneczny działający w ramach świetlicy szkolnej w Pietrowicach Wlk. organizuje występy dla dzieci upośledzonych w ośrodku klasztornym w Kietrzu. Do tej pory urządzano tam występy okolicznościowe, związane ze świętami bożonarodzeniowym lub wielkanocnymi, a niedawno Dniem Dziecka.
Trwa adaptacja pomieszczeń piwnicznych w pietrowickim przedszkolu pod lokalizację miejscowego Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji. Otwarcie pierwszej ekspozycji ma nastąpić w drugiej połowie roku.
Prowadzony jest remont ośrodka zdrowia w Krowiarkach. Do tej pory wykonano opaskę wokół budynku, odwodnienie terenu, klamrowanie ścian (technologia stosowana na terenach zagrożonych szkodami górniczymi). Zgodnie z ustaleniami roboty rozpoczęto w terminie ustalonym z wykonawcą.
Gmina jest uważana za proekologiczną nie tylko z racji targów branżowych i wysokiej kultury rolnej, ale z bogatej flory i fauny. W tym roku po raz kolejny bociany zagnieździły się na kominie GS w centrum stolicy gminy.
W najbliższym czasie ma zostać wydany folder historyczny z opisem sołectw gminy Pietrowice Wlk. Środki na ten cel pozyskano z funduszu Phare.
Krzyżanowice
Przez najbliższe 2 tygodnie Centrum Kultury w Tworkowie organizuje półkolonie dla dzieci i młodzieży. W programie m.in. wycieczki do aquaparku w Tarnowskich Górach, wyprawy do lasu na „Urbanek” oraz przejażdżki rowerowe do Bukowa. W razie niepogody instruktorzy zapewnią uczestnikom atrakcyjny program zajęć na miejscu.
Krzyżanowice oraz trzy czeskie gminy: Šiležovice, Hač oraz Pišt wspólnymi siłami chcą wydać opracowanie poświęcone walorom turystycznym, architektonicznym oraz kulturowym rejonu pogranicza. Ma posłużyć mieszkańcom tych terenów jak być cennym informatorem dla turystów. To efekt współpracy między gminami, która zawiązała się pod koniec lat 90-tych. Prace nad wydawnictwem powinny zakończyć się w przyszłym roku.
11.07 w Centrum Kultury w Tworkowie odbędzie się tradycyjne spotkanie Koła Emerytów i Rencistów. Zrzeszonych w nim jest ponad 100 osób.
Krzanowice
Zarząd Gminy Krzanowice przystępuje do zmian fragmentów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Część terenów w Wojnowicach przeznaczona zostanie pod budowę nowego odcinka drogi projektowanego jako obejście sołectwa Samborowice na pograniczu z gminą Pietrowice Wlk. Również w Wojnowicach część terenów trafi pod zabudowę mieszkaniową, usługową oraz usługi publiczne. Zmiany w planie umożliwią też przeznaczyć tereny w Krzanowicach pod budowę zbiornika retencyjnego o nazwie „Zbiornik Krzanowice” na rzece Biała Woda.