Racibórz w Kopenhadze
„Świat pod moimi stopami” to tytuł pracy Krzysztofa Kielaka z Gimnazjum nr 2 w Raciborzu, która wygrała polską edycję konkursu rysunkowego „Environment Illustrations”. Jego ideą było stworzenie przez dzieci ilustracji przedstawiającej sposób ich postrzegania środowiska. Punktem wyjścia do tematu były dom rodzinny i szkoła. Od starszych dzieci wymagano refleksji uwzględniającej globalne spojrzenie na środowisko. Sponsorami konkursu są m.in.: miasta Kopenhaga i Malmö, SAS, Sysav, R98, LEGO, EEA, duńska poczta, FDB Co-ops, Global Responsibility oraz Sony.
Swoje dzieła nadesłali uczestnicy z 31 krajów Europy. Krzysztof Kielak, który przygotował swoją propozycję pod okiem Bogumiły Bąk - nauczycielki biologii, okazał się najlepszy w Polsce. Od 16 do 24 maja „Świat pod moimi stopami” był pokazywany w Kopenhadze w ramach tamtejszego Tygodnia Środowiska uświetniającego początek przewodnictwa Danii w Unii Europejskiej. Wystawiono także 27 innych prac wybranych przez jury. 30 maja odbył się wielki finał, czyli wyłonienie najlepszej. Niestety gimnazjalista z Raciborza nie pojechał do stolicy Danii, bo nie udało się w porę zebrać pieniędzy od sponsorów. Szkoda.
Praca Kielaka, to akwarela przedstawiająca wizję współczesności i przyszłości. Na pierwszym planie widać stopy, dalej w jednej z nich to, czym możemy się cieszyć dziś, w drugiej czarną wizję następnych pokoleń. Dziś utożsamiają dzieci na zielonym tle, m.in. uśmiechnięta dziewczynka z walkmanem, jutro, to z kolei dziewczynka w masce gazowej na tle elektrowni atomowej. Te stopy to pomysł, który wyniosłam z warsztatów Krąg organizowanych w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Reszta to inwencja Krzysia - powiedziała nam Bogumiła Bąk, która ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród ekologicznych.
Wiele sukcesów na swoim koncie ma również Krzysztof; III m. w wojewódzkim konkursie przyrodniczo-ekologicznym „Mój las” za pracę pt. „Rola surowcowa i społeczna lasu” (2000); dyplomy laureata wojewódzkiego konkursu artystyczno-przyrodniczego pt. „Żubry potrzebują Indian” (2000) i wojewódzkiego konkursu przyrodniczo-plastycznego pt. „Rok 2001 Międzynarodowy Rok Nietoperzy” organizowanego przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska (2001); I m. w miejskim konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater książkowy” (2001); II m. w wojewódzkim konkursie przyrodniczo-ekologicznym „Mój las” (2002); IV m. w międzygimnazjalnym konkursie „Omnibus 2002” pod patronatem prezydenta miasta Raciborza. Uczeń G 2 jest też posłem na VIII Sejm Dzieci i Młodzieży 2002. Mandat otrzymał w nagrodę za pracę literacką pt. „Europa z perspektywy polskiego gościńca” o czym zdecydowało jury powołane przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Ma na koncie tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pt. „Świat widziany oczami dziecka” (2002). Jako że kończy edukację w gimnazjów, wybiera się do któregoś z ogólniaków, jak mówi, prawdopodobnie II LO im. Adama Mickiewicza.
(waw)