Wiedza na 102
Duże zainteresowanie historią lokalną, świetne przygotowanie przez pedagogów i oczytanie uczniów w najnowszej literaturze, dotyczącej lokalnych dziejów - takie wnioski wysnuło jury III Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ziemi Raciborskiej, który pod patronatem Starostwa zorganizowano 27 maja w MDK z inicjatywy metodyków Jolanty Żurek i Herberta Dengla. Do zmagań przystąpiło trzynaście trzyosobowych drużyn gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu raciborskiego.
Uczestnicy musieli najpierw wypełnić test, na który składały się pytania z historii, gospodarki, prasoznawstwa, polityki i przyrody a także językoznawstwa. Należało bowiem wiedzieć, nie tylko jaka ciekawa roślina rośnie w Łężczoku, gdzie urodził się Emanuel Smołka, jakie ważne osobistości gościły bądź nie w Raciborzu, ale również, jak w tutejszej gwarze brzmi np. „jeść śniadanie”. Na dołączonej do testu mapce trzeba było wykazać się znajomością topografii Raciborza - nazwać prawidłowo ulice oraz zaznaczone obiekty.
Jak się później okazało, test zdecydował o podziale miejsc. W kategorii gimnazjów najlepiej poradziła sobie 3-ka z ul. Żorskiej (57 pkt., Kamil Kamiński, Kamil Mika i Maciej Sokołowski, opiekun Sylwia Labocha), przed G 1 z ul. Kasprowicza (54 pkt., Marta Bortel, Paulina Kaliniak i Józef Sordyl, opiekun Danuta Galwas) oraz G 5 z ul. Opawskiej (40 pkt., Aneta Skalik, Tomasz Paszek, Iwona Korycik, opiekun Dariusz Malinowski). Te trzy placówki zakwalifikowały się do części ustnej, w której jedno z pytań dotyczyło historii, drugie przyrody. Wszyscy świetnie odpowiadali, co sprawiło, że klasyfikacji nie nastąpiły żadne zmiany.
W kategorii szkół ponadpodstawowych już po teście było wiadomo, że reprezentacji II LO im. Adama Mickiewicza prawdopodobnie nikt już nie odbierze zwycięstwa. Mirosław Nowacki, Maciej Sawiński i Jakub Sokołowski przygotowani przez Leszka Wyrzykowskiego zdobyli 63 pkt. deklasując rywali. Część ustna potwierdziła przypuszczenia. II LO utrzymało pierwszą lokatę bez straty punktu. Drugie miejsce jury postanowiło przyznać ex equo drużynom Zespołu Szkół Technicznych z Kuźni Raciborskiej (Leszek Kalemba, Michał Wit, Piotr Mucha, opiekun Kazimierz Szczepanik) oraz Zespołu Szkół Mechanicznych z Raciborza (Artur Krajs, Andrzej Stanek i Michał Szczuka, opiekun Piotr Machelski). Dopiero czwarta lokata przypadła drużynie I LO im. Kasprowicza.
(waw)