Wieści gminne
Kuźnia Raciborska
Kolejna sesja Rady Miejskiej ma się odbyć 12 marca. Jak się dowiedzieliśmy, jednym z punktów porządku obrad będzie wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Manfreda Wrony.
Rudnik
9 marca w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach odbędą się uroczystości związane z 214. rocznicą urodzin poety. Początek o godz. 15.00. W programie msza św. w kościele parafialnym, złożenie wieńca na cmentarzu, krótki koncert orkiestry dętej w ruinach zamku, a potem - w budynku Centrum - wykład dr. A. Kuhnemanna z Konserwatorium im. Eichendorffa w Opolu oraz recytacja wierszy przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach.
Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach ogłasza konkurs na „Najpiękniejszą kroszonkę”. Termin nadsyłania prac upływa 20 marca. Najlepsze zostaną nagrodzone i umieszczone na planowanej wystawie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 410 66 02.
Krzyżanowice
Od 1 maja Wydział Obywatelski Urzędu Gminy ma się zająć przyjmowaniem wniosków i wydawaniem paszportów dla mieszkańców całej gminy. Rada zdecydowała o przejęciu niektórych zadań paszportowych na sesji 20 lutego.
W związku z jubileuszem 10-lecia istnienia Przedszkole Publiczne w Zabełkowie otrzymało imię Kubusia Puchatka.
Rada Gminy poparła wniosek Prokuratury Rejonowej w Raciborzu o przeniesienie raciborskiego poprawczaka do nowej siedziby i przekazania byłego sądu krajowego organom wymiaru sprawiedliwości.
Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego, które ma polegać na wydzieleniu z niego przychodni stomatologicznych. Prowadzone one będą przez indywidualne praktyki lekarskie Toni Georgesa i Moniki Kawaler. Zmiana, która faktycznie nastąpi za kilka miesięcy (uchwała Rady rozpoczyna jedynie jej proces) wynika z faktu, że lekarze ci sami pokrywają koszty wyposażenia gabinetów. Na ostatniej sesji radni zatwierdzili również jednolity statut ZLA.
Na mocy uchwały radnych, gmina przystąpiła do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w częściach dotyczących: Roszkowa, Owsiszcz, Bieńkowic, Rudyszwałdu, Tworkowa, Krzyżanowic, Nowej Wioski i Chałupek, w których to miejscowościach mają być wydzielone tereny pod rozwój zabudowy jednorodzinnej.
Radni, zgodnie z wymogami ustawy o systemie oświaty, przekształcili Liceum Ogólnokształcące ze szkoły ponadpodstawowej na ponadgimnazjalną.
Krzyżanowice przystąpią do Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w Rybniku. Na zebraniu 25 lutego wójt Wilhelm Wolnik wszedł w skład komitetu założycielskiego.
Gmina otrzymała od wojewody śląskiego 9240 zł na sfinansowanie dożywiania uczniów w szkołach.
Radni podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej w zakresie zadań własnych gminy.
Kornowac
Nadal nie wiadomo, co będzie z pałacem w Rzuchowie. Gmina interweniowała w tej sprawie u Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż zabytek niszczeje. Niedawno zakupiła go jedna z firm z Żor. Miało tu powstać centrum hotelowo-konferencyjne. Na razie, na polecenie służb konserwatorskich, zabito jedynie okna deskami, by złodzieje nie wykradali z wnętrz wszystkiego, co się da sprzedać.
28 lutego odbyła się kolejna sesja Rady Gminy, na której omówiono realizację uchwał podjętych w ubiegłym roku oraz stopień zaawansowania realizowanych obecnie zadań inwestycyjnych. Rada wysłuchała także sprawozdań z działalności ośrodków zdrowia oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
3 marca zakończyły się zebrania sprawozdawcze w gminnych jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej.
Gmina przygotowuje swoje projekty do programu Partner, w ramach którego samorządy mają otrzymać pieniądze na realizację strategicznych dla siebie inwestycji. Kornowac chce zgłosić: budowę drogi Racibórz-Pszczyna oraz zbiornika „Racibórz” a także gazyfikację i kanalizację gminy. Ta ostatnia ma być budowana wspólnie z Raciborzem, Lyskami i Lubomią.
W Urzędzie Gminy podsumowano tegoroczną akcję Zima. Uznano, że się udała, bo skorzystało z niej około 500 dzieci, którym organizowano wycieczki do Raciborza, Tarnowskich Gór i Wisły, gdzie mogły korzystać z obiektów sportowych i urządzać górskie wędrówki. Akcję finansowano ze środków funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi.
Krzanowice
W ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, 21 lutego, w Gimnazjum w Krzanowicach z wykładem pt. „Historia Krzanowic” wystąpiła dr Kornelia Lach. Uczniowie szkoły przedstawili inscenizację pt. „Jak powstał herb Krzanowic”.