Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielokrotnie leżący mężczyźni w zaniku [KOMENTARZ]

Jeden z czytelników pyta mnie, czemu w tym roku jeszcze nie było relacji z bohaterskiej walki raciborskich strażników z językiem polskim, czyli innymi słowy omówienia corocznego raportu z działalności raciborskiej straży miejskiej.

Wielokrotnie leżący mężczyźni w zaniku [KOMENTARZ]

Złośliwy komentarz tygodnia Bożydara Nosacza

Jeden z czytelników pyta mnie, czemu w tym roku jeszcze nie było relacji z bohaterskiej walki raciborskich strażników z językiem polskim, czyli innymi słowy omówienia corocznego raportu z działalności raciborskiej straży miejskiej.

Drogi czytelniku, odpowiadam. Choć przez te lata pisania o masakrowaniu polszczyzny nabyłem już chyba syndromu Don Kichota, to mam świadomość ciążącej na mnie odpowiedzialności wynikającej z faktu, że ten raport to chyba tylko ja czytam. Może zresztą i dobrze, że tylko ja.

No, ale ad rem, jak to mówią badacze snów. Raport oczywiście przeczytałem, ale… w tym roku niespodzianka. Nadal można wprawdzie spotkać w nim nieliczne rozweselacze typu „wielokrotnie leżący mężczyźni w Rynku na ławkach” czy parę niezbyt spektakularnych „ortów”, ale generalnie jest lepiej. Ba, dużo lepiej. To znaczy dla pana, drogi czytelniku, pewnie gorzej, bo nie ma z czego się pośmiać, jak w ubiegłych latach. Ale ja muszę oceniać uczciwie i sprawiedliwie, więc piszę, jak jest.

Pod koniec sierpnia obchodzono święto straży miejskiej. Strażników zaproszono na sesję rady miasta, by złożyć im gratulacje za służbę dla Raciborza

A jak jeszcze autorzy raportu trochę popracują nad szykiem zdań (żeby np. nie wychodziło, że „Dom Nadziei” w Rybniku był wcześniej mieszkańcem Kornowaca), jak zaakceptują, że nie trzeba pisać „w miesiącu wrześniu” (bo każdy wie, że wrzesień to miesiąc, a nie odżywka do włosów), jak zaakceptują, że mówi się „liczba strażników”, a nie ilość (chyba, że strażnicy są bezkształtną masą, a nie osobami policzalnymi), to już prawie nie będzie się czego czepiać.

I tym optymistycznym akcentem zakończę, zwłaszcza wobec tych wszystkich złych informacji, którymi nas ostatnio zewsząd bombardują. Choć łezka się w oku kręci, jak sobie człowiek przypomni na przykład takie kultowe fragmenty: „Na ul. Londzina przy D.K. „Strzecha”, na ławce siedział mężczyzna, prawdopodobnie spał. Patrol interweniował potwierdzając, że mężczyzna zasnął” (cytat ze sprawozdanie z działalności raciborskiej straży miejskiej za 2016 r.).

bozydar.nosacz@outlook.com

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yxv (78.43. * .156) 17.09.2022 18:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czasem ma się wrażenie, że pod względem niejako literackim teksty dzielnych strażników kontynuują najlepsze pisarskie tradycje i osiągnięcia ORMO.

~Hmmm (89.151. * .236) 14.09.2022 13:31

Heh... może to i prześmiewcze ... ale tak bardzo prawdziwe. Nie ważne na jakim portalu czy w gazecie pełno jest artykułów napisanych złą polszczyzną ,a co gorsze - zaśmiecaną obcojęzycznymi wyrazami. Mało kto dba o czystość języka polskiego... mówię tu o Polakach.