Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

BOŻYDAR NOSACZ: Kuźnia pomysłów na lepsze zarobki

- Z upałami urzędnicy też sobie poradzą, bo skoro walczą o dodatki za szkodliwość kontaktu z żywym człowiekiem, to na pewno wywalczą dla siebie także klimatyzację, odzież termiczną, jakieś zimne drinki i sjestę wliczaną do czasu pracy w godzinach od 11.00 do 14.00 - pisze Bożydar Nosacz o żądaniach urzędników z Kuźni Raciborskiej.

BOŻYDAR NOSACZ: Kuźnia pomysłów na lepsze zarobki
Na pierwszym planie burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha i urzędnik Marcin Gałuszka-Biernacki - przedstawiciel związków zawodowych działających w kuźniańskim urzędzie. Fot. arch. Nowiny.pl.

Wychodzi mi na to, że rozpoznawalność Kuźni Raciborskiej na arenie ogólnopolskiej ostatnio wzrosła i to wcale nie z powodu 30. rocznicy tragicznego pożaru. Wnioskuję na przykład po tym, że zadzwonił do mnie kolega aż ze Starachowic i dopytywał, czy to nie jakiś fejknius, że kuźniańscy urzędnicy żądają m.in. podwyżek w wysokości 2 tys. zł „na rękę” i dodatków za szkodliwą pracę dla tych, którzy prowadzą bezpośrednią obsługę petentów (więcej na ten temat: Urzędnicy z Kuźni Raciborskiej chcą podwyżek. Weszli w spór zbiorowy z burmistrzem).

W tym miejscu osobista dygresja, że ja słowa „petent” nie trawię, choć w dalszym ciągu spotykam je nagminnie po różnych urzędach. Wprawdzie w słowniku PWN „petent” objaśniany jest nadal jako „osoba ubiegająca się o coś w sądzie, urzędzie itp.”, ale dla mnie to określenie utrwala w języku nierównowagę pozycji mieszkańca przychodzącego do urzędu i urzędnika, który przecież żadnej łaski obywatelowi nie robi, że sprawy mieszkańców załatwia. Bo za to mu płacą! No, ale może ja przeczulony jestem, bo już parę razy w życiu trafiłem na takich urzędników, którzy tę moją fobię utrwalali swoimi czynami.

W każdym razie kolega ze Starachowic zapytał, czy w tej Kuźni są może jakieś wakaty w urzędzie, bo on by chętnie w ciemno zaaplikował na te warunki, co to ich się urzędnicy domagają. A jak się ludzie domagają, to zapewne burmistrz – kojarzony z sympatii do prosocjalnej partii PiS – na pewno ochoczo im przyzna. Aha, kolega zapytał też, czy czasem nie dotarły już do nas te zapowiadane afrykańskie upały, przed którymi trzeba się chować, a już zwłaszcza chronić głowy. Nie bardzo zrozumiałem o co mu chodzi…

Zresztą, spokojna głowa, w Kuźni z upałami urzędnicy też sobie poradzą, bo skoro walczą o dodatki za szkodliwość kontaktu z żywym człowiekiem, to na pewno wywalczą dla siebie także klimatyzację, odzież termiczną, jakieś zimne drinki i sjestę wliczaną do czasu pracy w godzinach od 11.00 do 14.00. A najlepiej jeszcze dużą lodówkę z kruszarką do lodu, to wtedy, z wykorzystaniem darmowej kawy, mleczka i cukru, będą mogli sobie w czasie upałów zrobić orzeźwiające frappe. A może życzliwy i światowy burmistrz dorzuci jeszcze do pakietu darmową jogę?

No tak, jest pewne zagrożenie, że w wyniku tych wszystkich zmian urzędnicy mogą już nie mieć dla swoich klientów tyle czasu co dotychczas. Ale ja bym nie dramatyzował. Petenci tacy głupi nie są i sami zrozumieją, że zawracanie głowy urzędnikom jest niestosowne, więc ograniczą wizyty do niezbędnego minimum. A z czasem wizyty może nawet zanikną i wreszcie urząd stanie się samowystarczalny, czyli urzędnicy będą mogli zajmować się wyłącznie sami sobą. Dodatek za szkodliwość kontaktu z petentami wprawdzie będzie musiał być zlikwidowany, ale zastąpi go dopłata do pensji za własnoręczne mycie filiżanek po kawie i herbacie.

I trzeba to z całą mocą podkreślić, że ten przyszły dodatek będzie dużo sprawiedliwszy, bo dostaną go wszyscy, a nie tylko garstka bohaterów, która stawia czoło mieszkańcom, którzy – trzeba to uczciwie zaznaczyć – przychodzą do urzędu głównie po to, żeby się złośliwie wykichać.

bozydar.nosacz@outlook.com

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Turze (37.30. * .228) 17.07.2022 21:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zamiast dzieci do przedszkola będziemy wozić do urzędu bo przedszkole dopiero od 8 otwarte

~ObywateLKa (188.146. * .248) 14.07.2022 08:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie wiem ile powinien zarobić urzędnik, ale te postulaty są w fatalnym stylu, jakby żyli na Marsie. To zasłużenie ludzie po nich jadą. Może lekcja bolesna ale pouczająca.

~Mieszkaniec1234 (31.0. * .209) 13.07.2022 22:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobre .... Choć nie doścignie rzeczywistości

~Zaczytany87 (46.204. * .222) 13.07.2022 17:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bardzo stronniczy artykuł, wyolbrzymienie i karykaturyzowanie problemu nie wyszło. Jeżeli miał być śmieszny, to wyszedł żenujący.