Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes Wojnar nie wpuścił Nowin i Dziennika Zachodniego na Walne Nowoczesnej

Chcieliśmy relacjonować pierwszą część Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna, które odbywa się dziś w Powiatowym Centrum Sportu. To równocześnie wybory do rady nadzorczej spółdzielni. Przy wejściu na salę gimnastyczną zatrzymała nas ochrona, a następnie członkini zarządu Teresa Ziółko poinformowała, że wejść mogą tam wyłącznie członkowie spółdzielni lub osoby posiadające ich pełnomocnictwo. Dziennikarka Dziennika Zachodniego została wyproszona osobiście przez prezesa spółdzielni Tadeusza Wojnara. Jak nam przekazała, powiedział jej: żadnych mediów.

Prezes Wojnar nie wpuścił Nowin i Dziennika Zachodniego na Walne Nowoczesnej
Kolejka do głosowania w wyborach w spółdzielni Nowoczesna

Ochroniarze po powstrzymaniu dziennikarza przed wejściem na salę gimnastyczną, usłyszawszy, że chodzi o przedstawiciela Nowin Raciborskich, zawahali się, ale wskutek krótkiej konsultacji z Teresą Ziółko zostaliśmy jednak zawróceni.

Po naszym zapytaniu czy wejść mogą tam tylko spółdzielcy, członkini zarządu spółdzielni skonsultowała jeszcze odmowę wstępu dla Nowin Raciborskich z prawnikiem i podtrzymała swoje stanowisko.

Dziennikarka Dziennika Zachodniego podała nam (rozmowę z nią można obejrzeć w relacji na żywo spod PCS) jak odmowa wstępu wyglądała w jej przypadku. Rozmawiała z prezesem Wojnarem, ten uprzejmie ją przywitał, po czym powołując się na zapisy prawa spółdzielczego nakazał opuszczenie miejsca zgromadzenia spółdzielców. Nie odpowiedział zapytany, na jaki konkretny przepis prawa się tu powołuje.

Sprzed PCS-u przeprowadziliśmy transmisję na żywo rozmawiając m.in. z Krzysztofem Żychskim, który chce być nowym prezesem Nowoczesnej, a także z Zenonem Sochackim kandydującym do rady nadzorczej z obozu aktualnego szefa spółdzielni. Ten mówił nam, że spółdzielnia jest dobrze zarządzana i aktualny zarząd powinien kontynuować swoją pracę. Chciałby usłyszeć od konkurencji Wojnara konkrety, jak zamierzają obniżyć koszty działalności Nowoczesnej.

Rozmawialiśmy również z byłym samorządowcem i długoletnim pracownikiem Nowoczesnej Dariuszem Doleżychem. Ten wskazał m.in., że kondycja spółdzielni nie jest zależna tylko od działań zarządu, ale wielu czynników zewnętrznych.

Pytaliśmy także o zdanie Dawida Wacławczyka, który ma lokal w zasobie spółdzielczym i mógł wejść na Walne. Dowiedziawszy się o zablokowaniu dostępu dla Nowin Raciborskich i Dziennika Zachodniego skomentował: stare porządki, Tadeusz Wojnar jako przewodniczący rady działał tak samo.

Wśród wchodzących widzieliśmy radnego miejskiego Michała Kuligę, a wewnątrz był inny radny Raciborza - Marcin Fica. Niestety nie mogliśmy ich zapytać o komentarz, gdyż znajdowali się w strefie, do której nie mieliśmy wstępu.

Jak się dowiedzieliśmy - nieoficjalnie - na wybory zgłosiło się 112 członków i 88 pełnomocników oraz 12 ekspertów. Do komisji skrótacyjnej, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem wyborów kandydował bez powodzenia Dawid Wacławczyk. W głosowaniu na przewodniczącego walnego zgromadzenia Dariusz Polowy przegrał wyraźnie z doświadczonym pracownikiem administracji Nowoczesnej p. Witkiem.

Od jednego ze spółdzielców otrzymaliśmy zdjęcie wnętrza sali z głosującymi.

wybory w spółdzielni

Tak wygląda mandat uprawniający od oddania głosu w wyborach do rady nadzorczej.

mandat z nowoczesnej

Spółdzielnia Nowoczesna zamieściła na swojej stronie internetowej sprawozdanie za 2021 rok. Wynika zeń m.in. że zakończyła rok stratą na poziomie ok. pół miliona złotych. Fundusz remontowy na zakończenie roku był o 100% wyższy niż na starcie. Wszystkie zobowiązania spółdzielnia pokrywa terminowo. Wskazuje jednak zagrożenia w swojej działalności - inflację, wzrost podatków i opłat, zmiany w prawie. Zarząd wyraził obawy, że u spółdzielców mogą pojawić się zaległości w czynszu na wyższą niż dotąd skalę w związku z postępującą drożyzną w kraju, rosnąymi kosztami utrzymania. Jako zagrożenia wskazano też możliwy odpływ doświadczonej kadry.

W sprawozdaniu podano, że spółdzielców jest ok. 6 tysięcy, a mieszkań w zasobie 6,4 tys. Najstarsze lokale spółdzielcze pochodzą z lat 60. XX wieku.

Więcej w dokumencie, który zamieszczamy do pobrania. To sprawozdanie miał omawiać na Walnym prezes Wojnar.

Pobierz Sprawozdanie-Zarzadu-za-2021-rok-calosc.pdf (format pdf, rozmiar ~1.71 M)

Gdzie i kiedy możesz głosować?

Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowoczesna" w Raciborzu jest podzielone na pięć części:

1. 20 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Klasztornej, Kościuszki, Ludwika, Mickiewicza, Nowej, Leczniczej, Ogrodowej, Opawskiej, Odpoczynkowej, Podwale, Młyńskiej, Sejmowej, Solnej, Szewskiej, Wileńskiej, Wojska Polskiego),

2. 21 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Bukowej, Chełmońskiego, Dworskiej, Kossaka, Lipowej, Matejki, Ocickiej, Pracy, Słowackiego i Warszawskiej),

3. 22 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Chodkiewicza, Czarnieckiego, Zamoyskiego, Żółkiewskiego, Górnej),

4. 23 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Katowickiej, Mysłowickiej, Pomnikowej, Żorskiej, Częstochowskiej),

5. 24 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Bielskiej, Bosackiej, Cygarowej, Huzarskiej, Królewskiej, Książęcej, Lotniczej, Nad Koleją, Orzeszkowej, Przejazdowej, Rudzkiej, Rzemieślniczej, Siwonia oraz Krasickiego i Lewandowskiego w Kuźni Raciborskiej.

Walka o władzę w spółdzielnia Nowoczesna 18 wiadomości, 403 komentarze w dyskusji, 38 zdjęć

35 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TadeuszPutin (83.4. * .176) 27.06.2022 09:49

Nie ma żadnej różnicy w praworządności, demokracji i jawności działań, pomiędzy Łukaszenką a Wojnarem.

~Ojej (46.134. * .120) 22.06.2022 16:52

To co mają do ukrycia skoro nie chcą mediów ? Komusze porządki. I tak wszystkich wykoleguje.

~Wybory (2.58. * .26) 21.06.2022 11:29

No to się porobiło Wojnar z PO nie wpuścił super radykała z PO Weidnera . Zaczyna się wojna o pozycję na listach PO do sejmu

~ciekawy (89.151. * .222) 21.06.2022 10:58

Czy Nowiny relacjonują na żywo przebieg Walnych Zgromadzeń spółek należących do Gminy Racibórz? Czy Pan Prezydent zaprasza media na te Walne Zgromadzenia a także na posiedzenia Rad Nadzorczych tych spółek?

~januar (31.42. * .37) 21.06.2022 09:37

nie widzę powodu żeby na zebranie korporacji osób prywatnych był przymus wpuszczania jakichkolwiek mediów . Media w Polsce uzależnione od niemieckiego kapitału namieszały bardzo dużo czyniąc nieodwracalne szkody w polskiej gospodarce. Władze w SM N nie są z mojej bajki ale w trakcie trwania kolejnych zebrań wpuszczanie mediów jest niedopuszczalne bo media to 4-ta władza która uzurpuje sobie kompetencje 1-szej władzy

~Zzyletta (46.204. * .238) 21.06.2022 08:45

Akurat posłanka Lenartowicz i prezes Wojnar to jedna drużyna, a Nowoczesna to bastion Platformy Obywatelskiej. Wystarczy spojrzeć gdzie jest biuro posłanki. Tu nie chodzi o niewpuszczenie Nowin ale zakaz wstępu dla mediów w ogóle. Prezes chciał mieć pod kontrolą przekaz z tego zgromadzenia. Powierzył to zaufanej osobie. Po co ochrona na takim spotkaniu? Przed spółdzielcami?

~Rzetelny (5.173. * .140) 21.06.2022 07:19
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Wawsprawdzaparat (143.244. * .173) 21.06.2022 01:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Akurat media hołdujące układowi z Wileńskiej zostały wpuszczone na salę. Cóż za przypadek! A kto powiedział że to przypadek?

~Bvfg (83.26. * .73) 21.06.2022 00:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mina Wacławczyka i Źółkowskiego jak zaraz na początku dostali w du. ę w głosowaniu bezcenna.

~BetonBetonowiBetonem (82.102. * .219) 20.06.2022 23:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@TadziowaLewizna Lokalne media zostały wpuszczone ale tylko te co piszą pod dyktando Wojnara. Beton jest coraz słabszy wciąż walczy

~MD (10.0. * .15) 20.06.2022 23:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Były media, tyle, że te wojnarowskie. Nowiny za dużo pisały o przeciwnikach prezesa, a Dziennik Zachodni? Toż to PiSowski, ORLEN-owski, więc prezes Wojnar tego nie czyta, po co mu ich wpuszczać? Prezes z tego powodu nie płacze, a wybory wyglądają jakby je wygrał zanim się odbyły. Sprawdza się komentarz prezesa na wieść, że ma kontrkandydata. - A kto to jest ten Żychski? - mówił PAN Wojnar.

~TadziowaLewizna (178.249. * .20) 20.06.2022 22:42
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W zasobach Nowoczesnej mieszka 6 tys Raciborzan! Dlaczego lokalne media nie zostały dopuszczone???

~Birrro (169.150. * .35) 20.06.2022 22:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Liczę na to że nowe władze ujawnią wszystkie przekręty i ilość przejedzonych pieniędzy spółdzielców. Tede powiadomienia z prokuratury będzie dostawał do końca życia.

~CykCykCyk (91.239. * .129) 20.06.2022 22:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jak widać tylko prywatna tuba propagandowa Tadzia W. Ma wstęp na walne. Śmierdzi mi to lewizną i układem. W końcu to układ z Wileńskiej wiec tylko takie metody „uczciwej walki” znają. Zegar tyka panie traktor.

~NieDlaKrzysiaiSpolki (5.173. * .128) 20.06.2022 22:17

Krzysiu Zychski to ten naczelnik który jak cos sie dzieje wokół jego osoby to prosi nie informować mediów tylko zaprasza na bezpośrednia rozmowę ( patrz plac zabaw dla przedszkola specjalnego ) i tenże sam Krzysiu dzisiaj jest zdziwiony ze media nie mogą wejsc na walne zebranie spółdzielców a nie mediów
No porażka totalna

~UpsTakaPrawda (178.175. * .255) 20.06.2022 21:48

Tadziowe trole i beneficjenci układu sieją dezinformacje. Może któryś z was powie nam skąd na tym walnym tyle ludzi się wzięło? W poprzednich latach było 10% z tego co dzisiaj. Wątpię żeby ci wszyscy spółdzielcy przyszli poprzeć prezesa i zarząd który od lat ich robi w balona

~SpadochronM (5.173. * .49) 20.06.2022 21:38

Oj coś cieniutko poszło panie Żychski , pelerynki zapomniał pan chyba założyć . Pan polowy też dostał pstryczka w nos :D

~Jazzman (196.240. * .44) 20.06.2022 21:04

Proces dewojnaryzacji ruszył. Szkoda ze tak późno ale lepiej późno niż wcale

~Piotrwielki (178.43. * .188) 20.06.2022 21:00

Raciborz. Pocztowa 14 skrytka 136 kazda informacja dotyczaca Grzegorza W.

~Prezesik (178.43. * .188) 20.06.2022 20:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teraz już wiecie ile jest wart Grzegorz W.Obrzydliwy człek.

~PolwemumowiaNIE (88.156. * .160) 20.06.2022 20:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To nie jest tak,ze kochają i chcą Wojnara,tylko nie chcą i nie kochają Polowego!

~Clara (196.240. * .5) 20.06.2022 20:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Koniec wojnaryzmu w Racku to już kwestia dni.

~Dnisapoliczone (45.82. * .64) 20.06.2022 20:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czego nasz Tadeusz się boi że tylko przychylną mu prasę wpuszcza na salę??

~OkradanymieszkaniecSN (185.65. * .239) 20.06.2022 20:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak Tede spadnie ze stołka to prokuratura otworzy kolejny oddział przy Nowoczesnej żeby szybciej donosy obrabiać. Ojjj ciekaw jestem ile trupów z szafy wypadnie

~Listek99 (165.231. * .45) 20.06.2022 19:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Frekwencja pokazuje że ludzie mają serdecznie dosyć Wojnara i jego ekipy. 30 lat wyciągania pieniędzy z kieszeni spółdzielców wystarczy

~Polegnieee (5.173. * .153) 20.06.2022 19:55

I tak samo w wyborach polegnie Polowy buahaaaa

~TakTakNieNie (5.173. * .148) 20.06.2022 19:50

Wojnarowcy się bardzo zmobilizowali. Niestety zwykli spółdzielcy którzy nie są w układzie klientystycznym olali temat. Przynajmniej na 1 walnym. Dostali wszystko na tacy...

~Lindobot (82.180. * .173) 20.06.2022 19:00

Za betonową propagandę Raciborska Trybuna Ludu dostała miejsce na sali a Nowiny muszą poczekać. Właśnie jesteśmy świadkami ostatnich podrygów układu z Wileńskiej

~gkuryku (86.106. * .108) 20.06.2022 18:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A kaj je judosz?

~Kuryku (68.235. * .138) 20.06.2022 18:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wichrzyciel też przyszedł.

~Psiapsi (95.174. * .188) 20.06.2022 18:37

Kuliga i Fica wierni żołnierze betonowego układu przybyli z pomocą Wojnarowi.

~GrzesZawszeZTadkiem (5.184. * .255) 20.06.2022 18:35

Grzegorz Wawoczny z Naszego Raciborza jest na sali i robi zdjęcia.

~Ewkaaaaa (45.152. * .205) 20.06.2022 18:32

Frekwencja wysoka. Ludzie się wkurzyli i ewidentnie chcą zmian. Prezes już spakowany?

~PrzypadkowyPrzypadek (82.180. * .151) 20.06.2022 18:27

Przedstawiciel NR był na sali. Przypadek? Po tym jak zmieniali wyniki ankiety na ich portalu na korzyść Tede to pewnie NR ma miejsce w pierwszym rzędzie. Przynajmniej będą mogli relacjonować w szczegółach upadek wojnaryzmu w Raciborzu

~TakiePytanie11 (5.184. * .38) 20.06.2022 18:12

Czego boi się Tadeusz?