Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Społecznicy z Bukowa w szoku. Dostali wezwanie do zapłaty na 2 mln zł

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp.z o.o chce 2 mln złotych od Stowarzyszenia Buków dla Pokoleń argumentując to poniesionymi stratami przez działania członków. Ma to być rekompensata za to, że asfaltownia mogłaby działać w Bukowie, ale nie działa. - To nonsens – twierdzą społecznicy, wskazując, że PRD może przecież działać w Raciborzu.

Społecznicy z Bukowa w szoku. Dostali wezwanie do zapłaty na 2 mln zł
Sołtys Bukowa Stanisław Zuch z wezwaniem do zapłaty, które traktowane jest w gminie jako straszak. fot. Fryderyk Kamczyk

Społecznicy z Bukowa w szoku. Dostali wezwanie do zapłaty na 2 mln zł

Kilka dni temu stowarzyszenie Buków dla Pokoleń otrzymało pismo, które wprawiło społeczników w osłupienie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Raciborza żąda, aby stowarzyszenie wpłaciło na wskazane konto 2 mln złotych w terminie 14 dni. Członkowie organizacji przecierali oczy ze zdumienia. Cała sytuacja nie była jednak ponurym żartem. Podobne pismo dostarczono też dwóm członkom stowarzyszenia.

Sprawa dotyczy asfaltowni, którą raciborskie przedsiębiorstwo chce uruchomić na terenie Bukowa, a konkretnie żwirowni położonej przy ulicy Krzyżanowickiej. Sytuacja ta spowodowała silne protesty mieszkańców, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach Nowin. Jedną ze stron konfliktu jest założone przez mieszkańców Bukowa stowarzyszenie, które walczy o wstrzymanie inwestycji.

- Działalność naszego stowarzyszenia nie jest nielegalna, nie prowadzimy żadnych spraw niezgodnych z prawem, jako mieszkańcy obawiający się o stan Bukowa, chcemy patrzeć na ręce przedsiębiorstwu, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem, chcemy mieć wgląd we wszystkie zezwolenia, aby wszystko było zgodne z projektem i aby zadziałały procedury - mówi sołtys Bukowa Stanisław Zuch.

Walczą o bezpieczeństwo

Raciborskie PRD argumentuje, że stowarzyszenie podejmuje działalność mającą uniemożliwić przedsiębiorstwu realizację inwestycji, wymieniając cały szereg jego działań w ostatnich latach. Argumentem ma być fakt, iż skoro na mocy przepisów stowarzyszenie zwykłe może we własnym imieniu nabywać prawa w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwane, to prowadzi do wniosku, że ponosi przypisaną prawem odpowiedzialność za skutki swoich działań.

- Nasza dzialalność wiążę się z obroną miejscowości przed ewentualnym szkodliwym działaniem wynikającym z produkcji. Argumentem, który podnosi przedsiębiorstwo jest brak produkcji, która nie może być wykonana ze względu na działalności naszego stowarzyszenia. Jest to argument, z którym absolutnie nie mogę się zgodzić. Firma może przecież prowadzić produkcję w Raciborzu ale nie robi tego. Jako sołtys i członek stowarzyszenia nie potrafię zrozumieć dlaczego w Raciborzu ta firma nie może działać ze względu na krytyczne głosy mieszkańców, a w Bukowie mogłaby taką formę produkcji wykonywać – dodaje Zuch.

Próba zastraszenia

Firma PRD na końcu korespondencji dodaje jeszcze jeden element tj. informuje, że w przypadku braku wpłaty w określonym terminie będą podejmowane dalsze czynności mające na celu wyegzekwowanie powyższej kwoty, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego, co spowoduje według PRD powstanie po stronie stowarzyszenia kolejnych kosztów. Ale, co warte podkreślenia (a czego w piśmie nie ma), koszty te mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy PRD w sądzie wygra. A co do tego pewności nie ma. Ponadto niezależnie od powyższego istnieją jeszcze dodatkowe roszczenia firmy wobec działaczy. - Treść pisma, które otrzymało stowarzyszenie oceniam jako próbę zastraszenia każdego z członków naszego stowarzyszenia, w tym i mojej osoby, więc najprawdopodobniej skończy się to doniesieniem do prokuratury. Nie przestraszymy się i dalej zamierzamy działać. Niedawno złożyliśmy skargę na jedno z postanowień SKO, czekamy na decyzję wojewody odnośnie odwołania zezwolenia na budowę. Wszyscy jesteśmy świadomi, że jest to pismo zastraszające, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Na pismo udzieliliśmy już odpowiedzi i dalej chcemy brać udział w postępowaniu, zaś firma w moim przekonaniu robi wszystko abyśmy nie byli stroną i nie mogli mieć wiedzy w tym temacie - komentuje sprawę Stanisław Zuch.

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bukowik (188.137. * .74) 25.06.2022 18:32

burek niech to się weźmie na plac w syryni

~Bukowik (46.204. * .139) 19.06.2022 20:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie mam pojęcia skąd ten człowiek jeszcze czerpie energię , ale widzę go codziennie jak od rana do wieczora jest na obrotach , w dodatku od kilku miesięcy ma osoby z Ukrainy na głowie , stawa na głowie żeby im pomóc ,pomaga im w każdej chwili i sytuacji , i w dodatku ma jeszcze problem z tutejszym Opesem bo mu robią pod górkę , ta sprawą też powinna się zająć jakąś innstytucja, brawa dla niego bo takich ludzi coraz mniej

~donizej (46.204. * .212) 19.06.2022 17:47

W Lubomi nie wiem co tam za obory są ale nie idzie wytrzymać

~ciekawy (188.137. * .185) 19.06.2022 16:04

Lubomia i ekologia ? :) Zapraszam w zimie kiedy żeby przejechać bezpiecznie samochodem przez Lubomie trzeba włączyć wewnętrzny nawiew, Kto tego9 zapomni - biada mu

~Asfalt (2.58. * .26) 19.06.2022 09:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Buków jest brany wstępnie na port Odrą Dunaj ,a więc stawianie asfaltowni przekreśla już szansę na powstanie portu . Działacze PO z Lenartowicz na czele robią wszystko aby zniszczyć Buków zniszczyć inne malownicze miejscowości . Zamiast stawiać na rozwój. Dla działaczy PO najważniejsze aby na pseudo rynku w Krzanowicach nie jeździć na motorku. Dlatego mówimy nie dla asfaltowni.

~yggiH (31.0. * .84) 18.06.2022 21:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Hahahaha :-) Panie Burmistrzu niech się Pan dzielnie trzyma ! Teraz mieszkańcy Bukowa niech napiszą wezwanie do zarządu wspomnianej firemki z rządaniem pocałowania wszystkich w d...ę !

~rozczarowany (190.2. * .213) 18.06.2022 17:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czyli co? Następni będą mieszkańcy Kornic i Makowa? Tracę szacunek do polityków. Pierw do PO, teraz do prawicy.

~stophejtowi (89.151. * .165) 18.06.2022 15:05

Już czas wrócić na łamach Nowin do historii przenosin asfalciarnia z Raciborza. Jeden z obecnych prezydentów powinien odpowiedzieć za prowokacyjną akcje wyprowadzki PRD z Płoni.

~GabrychaPO (5.173. * .170) 18.06.2022 13:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Może by ta pani posłanka z PO postawiła u siebie w Krzanowicach asfaltownię a nie podrzucać kukułcze jajo w Bukowie czy Pietrowicach . Można zauważyć zróbmy asfaltownię u siada byle my mamy spokój

~Sowiżdżoł (162.222. * .48) 18.06.2022 08:53

A pro po do zaorywać dróg, mamy wolny rynek i asfalt można kupić. PRD obecnie też gdzieś kupuje.

~Burekogórek (104.129. * .180) 18.06.2022 08:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dobry przykład idzie z Pietrowic, społeczeństwo lokalne się zjednoczyło i daje doby przykład innym.

~observere34 (188.172. * .70) 18.06.2022 08:16

@~lubomia23

to Duch czy Zuch? bez znaczenia. ważne,że przyzwoity!!

~lubomia23 (185.136. * .80) 18.06.2022 05:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wodociągi karmią trolle a te leją wodę, za chwilę z kranów w Raciborzu będą leciały komentarze zamiast życiodajnego płynu.a tak poważnie to widać, że w naszej Lubomi jedynymi osobami, którym zależy na ekologicznej przyszłości regionu to ludzie związani ze Staszkiem Duchem, który wyrósł na lidera i przewodzi oporowi przeciwko planowanemu niszczeniu środowiska przez asfalciarnię. Szkoda , że olali go nasi radni , wójt który nieprawnie wydał niekorzystną dla gminy decyzję środowiskową, starosta ,który wydał chyba zbyt pospiesznie pozwolenie na budowę oraz pani senator, co jawnie popiera Racibórz i zapomniała skąd się wywodzi.Jednak walka trwa.. i będzie trwała. .A ten prezes PRD ma coś chyba do kawy dosypywane , bo dostał pozwolenie na budowę asfalciarni w Bukowie i zaskarżył to pozwolenie zamiast budować, równocześnie żąda od stowarzyszenia 2 mln zł odszkodowania za to, że nie może produkować asfaltu. PRD posiada przecież wszystkie zezwolenia na produkcje asfaltu na Płoni w Raciborzu i tego asfaltu tam nie produkuje od kilku lat . jak to są takie straty to może prezes z prezydentem powinni z tych 2 mln wyskoczyć, no chyba ,że prezydent w krótkich żołnierskich słowach powie co myśli o zaprzestaniu produkcji na Płoni i każe tam wznowić asfalciarnię. Przecież wg Polowego asfalciarnia nie śmierdzi, a jak wznowi produkcję na Płoni to może wierna radna znowu na sesji mu pogratuluje ?
Brawo Stanisław Duch. Dziękujemy !! może nasi radni i wójt Burek się wreszcie obudzą!!! może faktycznie tym wszystkim się prokuratura zająć powinna?

~LewackiGrantNaukowy (178.36. * .98) 17.06.2022 23:08

Samorządność, przedsiębiorczość, praworządność ..... pusty śmiech ogarnia, kiedy sobie człowiek uświadomi, co się we wspaniałej Unii dzieje z ludźmi [bo przecież to nie tylko w Polsce], kórzy staną na drodze pieniądzom.

~Amisze (89.200. * .30) 17.06.2022 21:14
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Gdzieś ta asfaltownia musi powstać i koniec. Inne miejscowości też mają różne zakłady które przeszkadzają i ludzie nie płaczą . Jak Buków nie chce asfaltu to zaorać wszystkie drogi odciąć ich od cywilizacji.

~WujStaszek (195.254. * .200) 17.06.2022 20:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

..."przecież Buków to Natura 2000"... toś mnie rozbawił , taka Natura 2000 , jak Tworkowski Las - wszędzie naokoło kopią żwir , piach , usypują hałdy kamienia kopalnianego :)

~Kucyk (37.120. * .168) 17.06.2022 20:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Super pomysł, wsadzić smród sąsiadowi i jeszcze żądać odszkodowania.
Tego jeszcze nie było.

~Szakal12 (68.235. * .242) 17.06.2022 20:28

Brawo Polowy, tylko hamulcowi cię blokuj. PRD musi trwać. Brawo Prezes tylko tak dalej aż ........
Super tereny pod asfalt, taki mamy klimat.

~MaGazynieR (31.60. * .116) 17.06.2022 19:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jeszcze trochę. Sami będą się o pracę prosili. Pieniądze to nie są same dotacje. Zakłady pracy to szansa dla młodych. Stare pryki na penzyjach są cwane ale młodzi z czegoś muszą żyć.

~op (91.192. * .86) 17.06.2022 18:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

zasypcie stawy na Wielikącie i tam wybudujcie idioci

~Niedlaasfaltowni (94.254. * .126) 17.06.2022 17:19
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Racibórz nie chce Kornice nie chcą to w Bukowie syf robić chcą przenosząc stare maszyny do produkcji ciekawe że wszystko spełnia normy środowiskowe przecież Buków to natura 2000

~Prosto (89.171. * .51) 17.06.2022 16:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Każdy jest cwany jak sobie ma pokrzyczeć. Gorzej, jak trzeba brać odpowiedzialność za swoje słowa i czyny.