Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kontrowersje wokół budowy stacji benzynowej w Radlinie. Mieszkańcy protestują

W samym centrum Radlina, u zbiegu ulic Korfantego i Mariackiej ma powstać ogólnodostępna stacja benzynowa. - Nie jest to wymarzona przez nas inwestycja, zwłaszcza w ścisłym centrum miasta, ale póki co jest ona zgodna z prawem - mówią tamtejsi włodarze.

Kontrowersje wokół budowy stacji benzynowej w Radlinie. Mieszkańcy protestują
Działka, na której ma zostać wybudowana stacja paliw, sąsiaduje z: Placem Radlińskich Olimpijczyków, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W ostatnich dniach głośno jest o kierowcach blokujących stacje benzynowe na znak protestu przeciwko wysokim cenom paliw. W Radlinie głośno jest z kolei o planach budowy stacji benzynowej, która miałaby powstać w samym centrum miasta. - To jakiś absurd - mówią nam wzburzeni mieszkańcy.

Mieszkańcy łapią się za głowę

O tym, że w samym centrum Radlina, u zbiegu ulic Korfantego i Mariackiej ma powstać ogólnodostępna stacja benzynowa, okoliczni mieszkańcy dowiedzieli się kilkanaście dni temu. Zbiegło to się w czasie z pracami wyburzeniowymi domu jednorodzinnego, który przez wiele lat stał na działce. - Byliśmy pewni, że w miejsce starego domu powstanie nowy. Nigdy byśmy nie zgadli, że zostanie tu wybudowana stacja benzynowa - łapią się za głowę radlinianie. Zwróćmy uwagę, że działka, o której mówią mieszkańcy, sąsiaduje z: Placem Radlińskich Olimpijczyków, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - W takim miejscu chcą zbudować stację paliw? To jakieś nieporozumienie. Przecież ta stacja oszpeci nasze centrum - mówią nam zatroskani mieszkańcy.

Głos radnej

Sprawę podczas majowej sesji radlińskiej rady poruszyła radna Romana Radowska-Polnik. - Czy prawdą jest, że niedaleko Miejskiego Ośrodka Kultury powstanie stacja benzynowa? - pytała włodarzy. - Ludzie dopytują, jak to jest możliwe, że w centrum miasta może powstać coś takiego. Od dłuższego czasu mówi się, że chcemy uspokoić ruch w centrum i pozwolimy, aby w tym miejscu powstała stacja benzynowa? Ludzie są oburzeni tą inwestycją - mówiła radna. Zwracając się do kierownictwa urzędu, prosiła ich o ustosunkowanie się do tej inwestycji.

Urząd nie jest zachwycony nową inwestycją

Odpowiedzi podczas obrad radnej Radowskiej-Polnik udzielił zastępca burmistrza Zbigniew Podleśny. - Z posiadanych przez nas informacji wynika, że nieruchomość u zbiegu ulic Mariackiej i Korfantego została sprzedana przez poprzedniego właściciela. Nabywcą jest lokalny przedsiębiorca z powiatu wodzisławskiego, który wszczął procedurę zmierzającą do budowy w tym miejscu dwustanowiskowej stacji paliw - mówił. Dodał, że decyzje w sprawie pozwolenia na budowę wydawać będzie starosta wodzisławski. Zbigniew Podleśny przypomniał, że opracowany kilkanaście lat temu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na przedmiotowej działce dopuszcza różnego rodzaju inwestycje, w tym również budowę stacji paliw. - Nie jest to wymarzona przez nas inwestycja, zwłaszcza w ścisłym centrum miasta. Wolelibyśmy tam innego rodzaju usługę, ale jest ona zgodna z prawem - mówił. Zwrócił, że planowana inwestycja zapewne będzie generatorem ruchu na skrzyżowaniu przy ul. Korfantego jak zwiększonego ruchu w ciągu już zatłoczonej ulicy.

Nie dla stacji benzynowej

Mieszkańcy nie zamierzają bezczynnie czekać, aż stacja benzynowa zostanie wybudowana. Już 18 czerwca od 9 do 11 koło fontanny na Placu Radlińskich Olimpijczyków zbierane będą podpisy przeciwko budowie stacji benzynowej w centrum. - Przyjdź i wyraź swój sprzeciw - mówią w stronę mieszkańców Radlina organizatorzy akcji.

48 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_autora_artykułu (188.137. * .234) 24.06.2022 13:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A jesteście pewni, że będzie staja paliw?
Wisi tablica informacyjna?
Dziennikarze Nowin dzwonili /pisali gdziekolwiek w tej sprawie? Czy artykuł stworzony jest na podstawie plotki? Bo tak to wygląda....

Don_C 23.06.2022 13:15

Wczoraj na spotkaniu z medium było koło 10 osób. To pokazuje skalę zainteresowania mieszkańców Biertultow tą inwestycją. Na ostatniej sesji w UM też było o tej inwestycji. Tak przysłuchując się to w urzędzie jest vice Burgemeister Podleśny potem długo nikt i ...no właśnie nie wiadomo kto bo pedagogiczna sitwa ma bladą wiedzę na jakikolwiek temat. A Magierka to by była dobra opowiadać bajki w przedszkolu biednym i głodnym dzieciom.

~Togiboy (91.192. * .92) 22.06.2022 16:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zbierają się 17.30 koło fontanny z gazetą wyborczą możecie dać wywiad

~LewackiGrantNaukowy (178.36. * .98) 21.06.2022 14:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kręcicie tego kota ogonem, że aż miałczeć zapomniał, a fakt jest taki, że Biery stana się jedną z niewielu wsi, która ma tanksztelę, na placu centralnym, jak jakaś wioska po PGRze, ze starym POMem, w "centrum". Nawet w Rydułtowach stacja paliw, na rynku "paszła w ...." :))) jak już pisałem, pozostaje wam "zadbać", żeby znalazła się tam także wielostanowiskowa wiata z myjkami cisnieniowymi, odkurzacz i kompresor, na monety oraz paczkomat, na całą długość jednej z granic :)))

~Doszczerze (91.192. * .10) 20.06.2022 23:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Szczerze (87.207. * .126) glożyńska z nimi wygrała hahaha, Jeden taki ich rozegroł. Chyba że chodzi Ci że mieszkańcy co chcieli remontu wygrali, bo Ci co go nie chcieli to teraz mogom udować że go chcą.

~drrwal (188.137. * .64) 20.06.2022 22:25
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~op (91.192. * .86) 20.06.2022 22:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~jestemrad- ty naprawdę te wszystkie bzdury piszesz na trzeżwo?

~jestemrad (188.137. * .64) 20.06.2022 21:57
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~drrwal (188.137. * .64) 20.06.2022 21:32

~jestemrad, swoją drogą zrób prawo jazdy, kup samochód i wtedy zmienisz zdanie na temat tych pierdów co przed chwilą wypisałeś... Jak bym twojej mamie i tacie powiedział jakie pierdoły w necie piszesz, to nieciekawie być miał na pogawędce z rodzicami, oj nieźle...

~drrwal (188.137. * .64) 20.06.2022 21:24

~jestemrad-Skoro jest za dużo stacji to wolny rynek je wyeliminuje, stacje benzynowe nie bankrutują masowo w naszym regionie, mają sie dobrze, bo muszą płacić podatki, amortyzację, obsługę itp i do tego zarobić na siebie, skoro funkcjonują i powstają nowe to jest ok z ich zapotrzebowaniem na rynku, sam wid że nie masz o niczym pojęcia, ludzie z domów sobie żyją, są szczęśliwi i chwalą życie, sam widzisz że sie na niczym nie znasz, jesteś wieśniakiem, idź i obserwuj dalej świat z okna, bo to całe twoje życie, ale się nie wypowiadaj, bo wstyd mamie robisz.

~jestemrad (188.137. * .64) 20.06.2022 21:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@drrwal sądzę tak na podstawie tego, że do wielu placówek się czeka w kolejce (np. po węgiel, recepcja przychodni, stoisko na targu, mechanik, wizyta u dentysty, na kelnera w dobrych restauracjach, kolejka do kasy w markecie, kolejka po bilet itd itd). Na stacjach benzynowych brak kolejek, zawsze się podjeżdża i tankuje od razu. Chociażby na podstawie takich obserwacji uważam, że jest ich za dużo... Nie chodzi mi resztę Polski bo w niektórych regionach stacji jest dosyć - u nas jest za dużo. Tak samo jak za dużo jest kopcących chałup.

~Czekamy (91.192. * .92) 20.06.2022 20:59

Dziękujemy burmistrz za inwestycję. Czekamy żeby nalać paliwa

~Barany (5.173. * .126) 20.06.2022 20:00

Stawiać stację i niczym się nie przejmować a jak się komuś nie podoba to niech się wyprowadzi . Zawsze znajdą się jacyś idioci co będą blokować inwestycje . To są ci sami płatne trole co blokują kolej w Turzy, asfaltownię w Bukowie mieszkania socjalne w Wodzisławiu itd.opłacani z niemieckich pieniędzy a na tapecie telefonu mają zdjęcie Putina

~drrwal (188.137. * .64) 20.06.2022 19:18

jestemrad- Już rozpiera mnie ciekawa naukowość, narysuj jakiś wzór koniecznie, matematyczny, gospodarczy, na jakiej podstawie obliczyłeś że stacji jest za dużo na śląsku, rozumiem znasz ich liczby stacji, ich popyt, stan finasów itp, bo pewnie tak od sobie nie napisał byś że stacji jest za dużo, nie mając żadnych obliczeń i wiedząc że skoro jest ich za dużo, to są na minusie i bankrutują, ale widzę że masz tajną wiedzę, skoro twierdzisz że jest ich za dużo a każda działa i klientów nie brakuje, a jak widzisz nowe powstają.... Daj cynk, czemu stacji za dużo, skoro każda ma klientów i zyski...

~Do_nizej (188.147. * .80) 20.06.2022 19:10

Komuna minęła a ty nie zauważyłeś i dalej w nie umysłowo tkwisz. Wtedy odgórnie się planowało ile i gdzie ma być stacji benzynowych. Teraz jest wolny rynek i o ilości stacji na Śląsku n.p. decyduje popyt.

~jestemrad (188.137. * .64) 20.06.2022 18:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Radlin stracił kopcącą chałupę, zyska stację benzynową z całodobowym sklepem. To jednak jest jakiś postęp mimo, że można się zgodzić z opiniami tych którzy twierdzą, że stacji benzynowych na Śląsku jest za dużo.

~drrwal (188.137. * .64) 20.06.2022 16:17

A skąd wiadomo że właściciel tej posesji chciał by to sprzedać miastu? Często jest tak, że inna kwota na papierze a inna w realu, może właściciel nie chciał aby jego działkę zakupiło miasto.
yggiH-Podaj adres, przyjdę na twoją działkę i powiem ci jak masz urządzić ogród, na jaki kolor pomalować samochód, jakie masz mieć ogrodzenie, czy ty czytasz to co piszesz? Facet ma robić na swojej działce to co jacyś żule mu powiedzą? Jakieś dziady z pod sklepu? Dobrze się czujesz. Facet chce robić interes, wybadał rynek, sprawdził plan zagospodarowania, wszystko mu pasowało więc kupił, wszystko zgodnie z prawem Polskim, teraz wybuduje stację i będzie płacił od tego podatek, miasto i państwo zarobi, a ty chcesz mu tego zakazać i pijąc piwo pod sklepem, chcesz aby tam zrobił sklep z tanim piwem? Ty naprawdę czasem pomyślisz jak coś napiszesz.

Don_C 20.06.2022 14:58

Do nizej.Takie pytanie padło też na sesji UM dlaczego gmina nie zakupiła terenu? Tłumaczenie urzędników że my nie wiedzieli jest żałosne. Tak mogą powiedzieć we Wrocławiu czy Krakowie ale nie w miejscowościach co są 2 drogi. To brak wyobraźni urzędników i zajmowanie się wszystkim tylko nie tym co trzeba. Przecież tak lubicie się chwalić skwerami i zielencami a to miejsce idealne na nie.

~DekokunizacjaDonkaC (94.254. * .97) 20.06.2022 08:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Don C - może nie kupili, bo prywatny właściciel sprzedał innemu prywatnemu? Bo miał prawo, bo tak chciał albo lepiej się opłacało? Powodów może być mnóstwo a wszystkie mają jeden wspólny mianownik: prawo własności. PRL się skończył - nie ma już nacjonalizacji, kołchozów i PGRów.

~Szczerze (87.207. * .126) 19.06.2022 23:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Już tam dawno było zaplanowane który koleś tam biznes rozwinie. Ludzie buntujcie się do końca, walczcie o swoje. Głożyńska też z nimi wygrała. . Bo komuna się kończy w Radlinie

~kandydatkadoradyparafii (46.204. * .88) 19.06.2022 22:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

a ja słyszałam że to poszło za 380.ooo to i faroz to mógł spokojnie kupić to by mógł zrobić tam parking bo nie mają gdzie stawać koło kościoła to pod lidlem muszą parkować.rada parafialna by się dorzuciła.

Don_C 19.06.2022 22:36

@op- posłuchaj kawałka sesji z Biertultow. W 2013 roku zrobiono plan dla tych terenów. Nie robił tego starosta ani wodzisławski ani raciborski zrobili to urzędnicy z Radlina. Teraz decyzję środowiskowa robi gmina postronna czyli Marklowice . Pozwolenie na budowę to tylko formalność. I w tym momencie trzeba zapytać dlaczego UM Radlin nie zakupił tej działki ? Prestiżowy teren mógł zostać przeznaczony na np.skwer zieleni. Te 400 tys to wielkie nic dla miasta przy zadłużeniu 70 mln. Dlaczego nie kupiono tej działki ?

~yggiH (31.0. * .205) 19.06.2022 19:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@benzin (5.173.*.15) : decyzja o tym jaki ma być Radlin leży po stronie społeczności lokalnej a nie jednostek. Nikt bowiem nie żyje w mieście prywatnym. Niestety trzoda idiotów przez minione dziesięciolecia pozwalała na stopniowe zasyfianie miast. Banery, reklamy, markety, myjnie czy stacje paliw to już niestety codzienność od której miliony Polaków i tysiące Ślązaków ucieka co roku jak najdalej by choć dwa tygodnie odpocząć w Chorwacji, Italii, Hiszpanii czy Portugalii gdzie prawo nie tylko reguluje kolory elewacji ale nawet nakazuje eksponowanie kwiatów we frontowych oknach. To dlatego właśnie ruderowata zabudowa tych maleńkich miasteczek tak bardzo zachwyca. Klimatem, czystością, uporządkowaniem. Ale tam wcale nie jest nadzwyczajnie lecz po prostu normalnie.

@sedno (91.192.*.10) - myślę że dla Ciebie i Tobie podobnych wolność jest jak brzytwa w rękach małpy. Prędzej czy później wyrządzi wam krzywdę.

~Szopy (37.248. * .182) 19.06.2022 18:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Stacja benzynowa??? Przecież Unia zakazuje produkcji aut na benzynę. Ktoś to sprawdził?

~Jolcia_ (46.204. * .212) 19.06.2022 17:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ta radna z pis to wazelina jakich mało. tylko fotki z senator i z kwiatami lata. radni bezradni a tak samo ta radna w powiecie druga od nas z Radlina Gabriela

~Sedno (91.192. * .10) 19.06.2022 17:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najlepiej pozamykać wszystkie sklepy w Radlinie, kopalnie i koksownie zrobić zakaz nowych inwestycji i wyprowadzić wszystko do innych miast. Zaorać Radlin i zasadzić drzewa. Jak ktoś chce sprzedać dom to ma się pytać czy może, a ten co kupuje też musi pytać czy może kupić. Na głowę upadli co niektórzy mamy wolność i jak właściciel będzie chciał otworzyć tak sklep z fajerwerkami to też mu nikt nie zabroni. A decyzję wydaje wojewoda starosta podpisuje w jego imieniu.

~LudzieNaBierachBeLike (94.254. * .97) 19.06.2022 17:53

Maszt 5G - protesty, oflagowania, transparenty...
Po kilku miesiacach: o, ale fajnie śmiga mi teraz net w telefonie! Mogę pisać głupoty w sieci, jak Wiech77!
Pepco przed urzędem - protesty, wpisy na fejsie, podpisy!
Po kilku miesiacach: O, jakie fajne galoty żech kupiła w pepku, i to za pora groszy!
Stacja paliw na Bierach: Protesty, listy, wpisy na Nowinach!
Po kilku miesiącach, niedzielne popołudnie: Ida kupić piwo na BiPi. Wziąć Ci czipsy?
QRTYNA!

~Wiech77 (83.10. * .54) 19.06.2022 16:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Upsss, ale się nam burmistrze trafiły.. jakoś wiecznie się z ludźmi nie umią dogadać? A ta radna pisu gdzie , czy zaś z urzedasami zamiast z ludźmi?

~benzin (5.173. * .15) 19.06.2022 15:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

yggiH -Bo mnie to nie interesuje, tak samo jak ta miejscówka mnie nie interesuje, kogoś zainteresowała, ktoś kupił, miał pomysła i robi biznes, gdybym chciał zostać papiepieżem to bym wstąpił do seminarium i pioł się do góry, a gdybym chciał aby centrum radlina było po mojej myśli, to kupił bym tą działkę i inwestował, ale mnie to nie interesuje a ciebie tak, więc trzeba było działkę kupić i już byś miał coś do powiedzenia, a tak możesz tylko narzekać......

~operetka (46.204. * .123) 19.06.2022 14:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

burmistrzka z farozem i radą parafialna już nisko upadli jak przed kościołem będzie ropą naftowa czuć.to na procesje więcej kwiatów będzie trzeba żeby zagłuszyć zapach nafty

~op (91.192. * .86) 19.06.2022 14:01

Don-C-niczego nie podpisywałem bo mnie to nie obchodzi tylko wyjaśniam że takie sa procedury Sam jako właściciel załatwialem takie sprawy w starostwie i nie muszę prosić o zgodę prezydenta burmistrza czy wójta

~yggiH (31.0. * .145) 19.06.2022 13:33

@benzin (5.173.*.15) : a dlaczego Ty nie jesteś papieżem ? Dlaczego nie prowadzisz modlitwy na Placu Świętego Piotra ? Dlaczego nie spowiadasz, nie udzielasz ślubów, nie pielgrzymujesz ? Dlaczego ...

Don_C 19.06.2022 12:13

@Margolka- dokładnie tak. To miejsce po wyburzonym domu każdy myślał że będzie przeznaczone pod gastronomie . Znam takich co się rozmarzyli i już tam KFC widzieli. Jednak nie stacje paliw. @op- czyli wasze zbieranie podpisow miało wybielić magierke bo już macie winnego w postaci starostwa? Czyli jak zawsze biertultowski Kazimierz Wielki w spódnicy i jej koleżanki czyli pedagogiczna sitwa niewinni. Mimo że w 2013 roku uchwalili plan dla tego miejsca.

~Margolka (87.101. * .125) 19.06.2022 11:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Inne miasta zamykają ruch w centrum, a u nas chcą budować stację, to jakieś nieporozumienie. Ciekawe czy na rynku w centrum Wodzisławia Śląskiego taką by pozwolono postawić? Oprócz fontanny, domu kultury są też budynki mieszkalne oraz bloki, tam mieszkają ludzie i oni najbardziej będą cierpieć codziennie. Stacja jest czynna 24/7 nie będzie świętego spokoju nawet w nocy.

~Adam7 (83.26. * .218) 19.06.2022 11:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niema jak operetka przy fontannie na tle widoku stacji paliw,oraz oparach benzyny...samo zdrowie,o zakorkowaniu centrum nie wspomnę.

~benzin (5.173. * .15) 19.06.2022 10:36

yggiH,czemu więc nie jesteś inwestorem w centrum miasta i oddałeś tą inwestycję, czemu nie zainwestowałeś w tę posiadłość?

~op (91.192. * .86) 18.06.2022 23:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Decyzję o pozwoleniu na budowę wyda starostwo więc urząd miasta nie ma nic do gadania a jak już stacja powstanie to się zastanawiam gdzie będzi wjazd i wyjazd bo nie wyobrażam sobie żeby od ul Korfantego

~yggiH (31.0. * .167) 18.06.2022 23:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@benzin (5.173.*.96) : Dlatego że nie jestem inwestorem co nie oznacza że "nie zrobiłem czegoś dla miasta" ... Może Korwin jest za wolnością ale z pewnością nie za anarchią. Stacja w centrum miasta to po prostu syf, podobnie jak banery na płotach prywatnych domów.

~Pytamsie (87.101. * .96) 18.06.2022 22:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Podobno są zebrane setki podpisów. Dlaczegi nikt tu się z tych osób nie wypowiada?Biją tylko pianę na FB

~benzin (5.173. * .15) 18.06.2022 21:47

yggiH ,akurat Korwin jest za wolnością swojej własności, pytanie jedno, czemu ty nie kupiłeś tego domu i nie zrobiłeś czegoś dla miasta, czemu nie kupiłeś tego terenu i nie wykorzysystałeś go z powodzeniem dla miasta? Czemu!!!!