Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czytam między wierszami - czy szukanie winy za opóźnienie w pałacu ma podwójne dno? [KOMENTARZ]

Trudno nie odnieść wrażenia, że informacja o winie za opóźnienie uderza personalnie w dyrektora muzeum Sławomira Kulpę i jego zespół. Kiedy połączy się ten fakt z zakulisową wiedzą, rysuje się pewien plan czy zamysł, choć mam jeszcze nadzieję, że mylę się w swojej ocenie - pisze redaktor naczelny Nowin Wodzisławskich Szymon Kamczyk. 

Czytam między wierszami - czy szukanie winy za opóźnienie w pałacu ma podwójne dno? [KOMENTARZ]
Szymon Kamczyk, redaktor naczelny Nowin Wodzisławskich.

Czytam między wierszami - czy szukanie winy za opóźnienie w pałacu ma podwójne dno? [KOMENTARZ]

Już od około roku w kuluarach mówi się o planach usunięcia, czy też przesunięcia ze stanowiska dyrektora Sławomira Kulpy, który ma być podobno niewygodny dla prezydenta, co najmniej od czasu przyznania nagrody Złotego Wawrzyna. Jak pamiętamy sama uroczystość nie obyła się bez kontrowersji (czytaj: Złoty Wawrzyn dla Sławomira Kulpy, dyrektora wodzisławskiego Muzeum). Szorstka relacja Mieczysława Kiecy i dyrektora Kulpy jest dla mnie widoczna, choć podczas spotkań publicznych często przykrywana przez żarty czy kurtuazję, jak choćby podczas prezentacji pałacu dziennikarzom 4 kwietnia. Teraz jednak wydaje się, że stosunki na linii prezydent-dyrektor zdają się skręcać w gorszą stronę, choć zachodzę w głowę, czym ten drugi zawinił? Mam nieodparte wrażenie, że informacje podane na konferencji prasowej (tutaj: Pałac Dietrichsteinów z opóźnieniem, Reggae za 40 zł i weekend z Dniami Wodzisławia - konferencja prezydenta Kiecy) to preludium do zrzucenia winy na dyrektora, a w konsekwencji pretekst do jego wymiany.

Niestety wpisuje się to w bardzo niebezpieczny trend, który obserwuję w naszym regionie. Najpierw poleciała głowa dyrektora muzeum w Rybniku, wybitnego specjalisty, ale jak widać niewygodnego (miasto ogłosiło konkurs na nowego dyrektora, ale ostatecznie Bogdan Kloch pozostał w muzeum, choć w samym konkursie nie wystartował). Teraz ważą się losy jastrzębskiej Galerii Historii Miasta, która formalnie muzeum nie jest, ale pielęgnuje wiedzę o historii m.in. tamtejszego uzdrowiska. Tam także kierownik, walczący o swoją instytucję, stał się persona non grata (choć na razie pozostaje na stanowisku), ale sama galeria ma być wchłonięta przez nową jednostkę o profilu turystycznym (czytaj: Zamiast Galerii Historii Miasta będzie Pałac Ślubów). Coś mi to przypomina... Tego typu sytuacje mogą sugerować zakusy wpływu na historię, czy też promowanie elementów historii lokalnej odpowiadających odpowiedniej narracji.

Warto podkreślić, że przytoczone przez prezydenta na konferencji prasowej argumenty o opóźnieniu prac z wyposażeniem wnętrza rozbijają się o jedno – termin ukończenia robót budowlanych w pałacu, którymi kierował urząd, a nie muzeum. Miało to nastąpić w marcu, a odbioru dokonano w drugiej połowie maja, przy czym jeszcze później przeprowadzane były roboty uzupełniające. Czy w warunkach placu budowy da się ustawiać wystawy z cennymi eksponatami?

Uważam, podobnie jak wielu mieszkańców naszego miasta, że zmiana na stanowisku dyrektora muzeum byłaby dużą stratą. Dyrektor Kulpa jest bowiem specjalistą w swojej dziedzinie, a także pasjonatem. Dzięki niemu wodzisławianom było dane odkrywać wiele tajemnic historycznych naszej ziemi i mam ogromną nadzieję, że będzie to dane także w przyszłości. Wierzę, że obecne problemy są tylko małą przeszkodą do przeskoczenia lub zaaranżowanym teatrem, który może trzeba obejrzeć, ale też przejść nad nim do porządku dziennego.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wbo 14.06.2022 18:29
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Na tym przykładzie widać jak ważna jest niezależność mediów nawet tych lokalnych. Redaktor Nowin nie kupił bezkrytycznie wersji przedstawionej przez Prezydęta Kiecę na konferencji prasowej i napisał obiektywny tekst z podaniem wszystkich istotnych faktów.

~CiekawsKIE (89.25. * .182) 14.06.2022 15:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Felieton nie felieton, ale brzmi sensownie. Coś czuję, że wkrótce wypłynie więcej szczegółów.

wnikliwy 14.06.2022 15:24
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Prawdę mówiąc, przecież żadna inwestycja którą robi miasto nie jest oddana w terminie i zawsze trzeba dokładać dużo kasy. Park rozrywki 29 milionów,strzelnica ponad milion , pałac też pewnie będzie z dopłatą. Czy prezydent jeszcze stąpa po ziemi? Niedawno budowlańcy wyszli z budynku ,wiele wiadomo jak po remoncie pewnie jeszcze pracy i tu jakieś fochy na pracowników muzeum,niczemu niewinni,skoro niedawno budowlańcy opuścili budynek. Czy to ma być temat zastępczy na niezdolność urzędników z otoczenia prezydenta w sprawie 30 milionów,bo ktoś podpisu nie złożył.

~Wszystkomozliwe (87.101. * .96) 14.06.2022 12:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To co wyprawia ostatnio prezio to wszystko możliwe a między wierszami to trzeba umieć czytać.

~Krytyczny (5.173. * .14) 14.06.2022 08:28
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

To niesamowite jak niewiele Wam, drodzy internetowi mudżahedini, potrzeba aby skoczyć na swoje pozycje wojenne i śpiewać jak Wam przekaz dnia dyktuje. Ten tekst to felieton, oparty o „wydaje mi się”, „w kuluarach mówi się”, „podobno niewygodny”. Czyli: tekst nie przedstawia ŻADNYCH dowodów na potwierdzenie jakichkolwiek tez. Równie dobrze mógłbym napisać ze w kuluarach od dawna mówi się ze podobno mhl nie lubi zimnego piwa (od razu przepraszam mhl za ten przykład - to niegodne kogokolwiek o coś takiego podejrzewać…) . Chodzi o mechanizm retoryczny: wymyślić tezę, oprzeć ją o „mówi się”, „podobno”, „wiadomo ze…” i … naród skoczył do gardeł , z jednego bohatera tekstu robi się bezdusznego tyrana a z drugiego - męczennika. Choć ani jeden ani drugi na te tytuły (póki co!) nie zasłużył. Przynajmniej w tekście nie ma o tym ani śladu…

~JaromirW (46.134. * .172) 13.06.2022 22:53
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Arkadiusz2 (46.134. * .172) 13.06.2022 18:28
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Panie Prezydencie Kieca
Kończ waść karierę a dyrektora w spokoju pan zostaw bo to jedyny koloryt tego szarego pod pańskimi rządami miasta.

~TalentNN (46.134. * .172) 13.06.2022 18:19
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Takiej władzy to my już dziękujemy.
Pan Dyrektor Kulpa powinien zastąpić prezydenta na tym stołku… metody działania M.K to jakiś prywatny folwark.

~Tschoss (5.184. * .21) 13.06.2022 18:16
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

I w taki oto sposób władza odstawia prywatę za publiczne pieniądze. Dyrektor muzeum to prawdziwy fachowiec!

~Wodzislawianka00 (46.134. * .21) 13.06.2022 18:11
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Taka władza to nie władza. A jakaś parodia!
Jeżeli będą do tego dążyć-mieszkańcy muszą zadbać aby pan prezydent był prezydentem po raz ostatni.

~PrawiiSprawiedliwi (78.88. * .107) 13.06.2022 18:10
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

To skandalicznie oburzające że oskarża się takiego profesjonalistę jak Dyrektor Kulpa za winę władz miasta!

Zadzieraj pan Kiecę-bo wybory idą!

~Wodzislawianin77 (78.88. * .107) 13.06.2022 18:08
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Wara od dyrektora Kulpy!
Wyjątkowy człowiek który poświecił swoją karierę dla Naszego Miasta!
Wspaniały fachowiec,autor wyjątkowych publikacji!

Obwinianie władz muzeum za opóźnienia miasta to prawdziwy wstyd
Że nie wspomnę o wybranej przez miasto wykonawczyni, której ekipa
Doprowadziła do katastrofy budowlanej!!.

~Mieszkaniec12 (78.88. * .107) 13.06.2022 18:06
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~SDLoslau (78.88. * .107) 13.06.2022 18:05
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Skandal to mało powiedziane.
Władza uważa że jej wszystko wolno?
Przekształcanie muzeum w swój własny ogródek?
Wstyd,Skandal i hańba panu prezydentowi miasta.
Pan Dyrektor S.K jest Fachowcem, a pan prezydent to mu może co najwyżej buty czyścić!

~wlodarzehandlarze (46.134. * .30) 13.06.2022 13:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

co znaczy tyle, ze wszedzie gdzie rzadza POmyslowi dobromirzy, specjalisci nie moga dzialac, bo sa za dobrzy w swoim fachu, za to urzedolkom sie dobrze zyje, a jakby! rzeka pieniedzy plynie, choc, oj, jednemu ostatnio cos nie poplynelo, ale czy on za to poplynie? ach nie, zdarza się! moze to, panie kieca, na opoznienia z otwarciem palacu - ZDARZA SIĘ!!!!!!!! a potem sobie ognisko urzadzcie, pani hetman juz drwa rabie pod budowe betoniaku, oj, deptaku. a panie kuczera, donice juz wypieknialy w koncu? bo od paru lat wyczekuje zmiany codziennie jadac przez miasto drogami poprzecinanymi sciezkami dla rowerzystow, z ktorych jak juz ktos korzysta, to lepiej trzymac spory dystans, i jakos zmian w estetyce doniczkowej brak. szkoda gadac. nie dzialacie na rzecz mieszkancow, ale tylko dla siebie