Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Chrust plus" dla Polaków [FELIETON]

Krajem, jak długi i szeroki, wstrząsa oburzenie na rosnące ceny węgla i jego ograniczoną dostępność. Częściowym remedium, wedle wiceministra od klimatu Edwarda Siarki, ma być zbieranie drewna w Lasach Państwowych. Media od razu określiły propozycję mianem programu "Chrust plus". Można się z tego śmiać, ale istnieje spora obawa, że wycieczki do lasu w poszukiwaniu opału, dla wielu Polaków mogą być za jakiś czas jedynym ratunkiem.

"Chrust plus" dla Polaków [FELIETON]
"Chrust plus" na pewno nie rozwiąże problemu Polaków z dostępnością do stosunkowo taniego opału. Zdjęcie ilustracyjne / freepik.com

O tym, że wskutek embarga na rosyjskie węglowodory w tym roku w Polsce może zabraknąć węgla, media informują od kilku tygodni. Węgiel stał się dobrem luksusowym. Stąd pomysł na "Chrust plus", który nie jest w sumie niczym nowym, bo tzw. samowyrób drewna od lat bywa praktykowany przez Lasy Państwowe, raczej w marginalnym zakresie. Trzeba spełnić bowiem kilka warunków. Najpierw trzeba znaleźć las, w którym leży odpad po zrywce drewna albo trzebieży. Chodzi albo o grubsze gałęzie, których nie można wykorzystać w przemyśle, albo drewno kiepskiej jakości, dobre jedynie do spalania. Jak już taki las uda się znaleźć, to trzeba uzyskać zgodę leśniczego na zbiórkę drewna, czyli tzw. samowyrób. Po zebraniu trzeba leśniczego jeszcze poprosić o dokonanie pomiaru zebranego drewna, uiścić opłatę i wtedy można dopiero drewno zebrać. Procedura ma zabezpieczać Lasy Państwowe przed niekontrolowanym pozyskiwaniem przez ludzi drewna opałowego. Jest też czasłochonna, bo leśnicy mają wiele innej roboty i bywa, że na pomiar trzeba się naczekać. Dlatego pomysł na pewno nie rozwiąże problemu Polaków z dostępnością do stosunkowo taniego opału.

Zostawmy przez chwilę na boku "Chrust plus". W ostatnich dniach Polska i Polacy żyją Krajowym Planem Odbudowy. Komisja Europejska odblokowała Polsce około 36 mld euro. "Unia da pieniądze, będzie pięknie" - taki jest powszechny odbiór tego tematu. Oczywiście o ile spełnione zostaną warunki dot. tzw. kamieni milowych i wskaźników, czyli realizacji faktycznie osiągniętych celów. Jakie one są? Prawie 43% KPO ma zostać przeznaczone na realizację celów klimatycznych. Wedle optymistów w Polsce przybędzie ekologicznych, bo bezemisyjnych środków transportu, nowych źródeł odnawialnej energii i infrastruktury do jej magazynowania. Pesymiści wskazują, że Polaków przestanie stać na nowe samochody a energia stanie się towarem luksusowym, a w każdym razie bardzo drogim. Polska zapewne stanie się bardziej ekologiczna, ale też zapewne bardzo droga dla swoich mieszkańców.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. Problem w jej tempie. A to jest narzucane przez bogatsze kraje Europy Zachodniej. Istnieje obawa, że jeśli tego tempa nie wytrzymamy, to wtedy słowa wiceministra Siarki nabierą zupełnie nowego, wymiaru. I będzie to rewolucja, dzięki której historia zatoczy koło. Bo wielu Polaków może wrócić do czasów, w których ich przodkowie opał pozyskiwali przede wszystkim w... lasach.

47 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~LewackiGrantNaukowy (178.36. * .98) 21.06.2022 14:43
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~drrwal (188.137. * .64) 14.06.2022 20:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nikt chyba się nie zdaje sprawę, jak potężna jest energia wytwarzana przez elektrownie i że nie ma jak na razie zastąpić atom i węgiel w energetyce, podobnie jak fandzolenie o autach elektrycznych, tego jak obecnie nikt nie wie jak technologicznie to zastąpić, brakuje litu, miedzi i innych surowców, ceny idą na łeb i na szyję surowców, zaczyna być biednie z surowcami, a banda naćpanych psycholi chce zmiany, jak nie ma technologi masowej produkcji, bo surowców brak, widać idzie prawdziwy "Mad Max", a jeszcze inni debile wierzą w swoje przestarzałe elektrociepłownie, które nie mają węgla i pomysłu na ten węgiel, że będzie ich grzała do końca świata i jeszcze dzień dłużej, jak ten świat ma pociągnąć, skoro mamy ludzi z takimi myśleniami, którzy pływają w obłokach, nie widzą co się na świecie dzieje, po prostu chyba ćpają i żyją swoim urojonym światem...Myślą że gaz i ropa to ma ogromne złoża i można nimi grzać wiecznie, podobnie jak prąd idzie ze słońca i daje ogromne możliwości w obcenej technolgii, czemu więc energii z błyskawic nie gromadzą, przecież to ogromna energia elektryczna, czyżby technologia aż tak do przodu nie poszła...

~zięć (5.184. * .57) 14.06.2022 07:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~drrwal (188.137. * .64) nie wiemy czym topi ~Hanyss (94.254. * .12)
ale wiem że też go pogonili !!!!!!! :)

~drrwal (188.137. * .64) 13.06.2022 18:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Hanyss- A ty czym topisz?

~Hanyss (94.254. * .12) 13.06.2022 18:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Drwal to se hajcuj czym chcesz (byle nie śmieciami) ale ludzie chcą wygody a nie syfu
Zapytałem kiedyś przyszłego zięcia a czym Ty tam hajcujesz? Jak powiedział że węglem pogoniłem go w diabły

~drrwal (188.137. * .64) 13.06.2022 17:29
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

tłoczek-zgadzam się z tobą że ten kto mieszka w domu, to ma wybór ogrzewania, dlatego nie wybrałem ekogroszku, gazu ani pompy ciepła, tylko nowoczesny kocioł zagazowujący drewno, bo mam tani surowiec a kocioł jest ekologiczny, nie wytwarza dymu, produkuje gaz i go spala, czegoś takiego nie było za PRLu że już o czasach przedwojennych nie wspominając, kocioł z buforem z czujnikami, komputerami,pompami to nikt nawet w latach 90 nie słyszał o takim wynalazku, dymu z komina nie uwidzisz, a dziś w nowych kotłowniach to płytki na podłodze i ścianach to norma, więc jak to porównywać z PRLem, gdzie masz ogrzewanie podłogowe, sterowane czujnikami i ktoś pisze że to zacofane a sam mieszka w bloku z PRLu, marzenie ludzi, co dziś mają po 70 lat, marzenie ludzi z wszczesnego PRLu o własnym M, gdzie w latach 90 zrobiła się patologia i trwa do dziś, gdzie na jednym piętrze mieszkasz z 5 innymi rodzinami, mając ich za ścianą, albo za drzwiami, jak tak idzie żyć!!!Zero prywatność, mieszkanie w małej klitce, brak założenia sobie ogrzewania podłogowego, uzależnienie od ciepłowni i gazowni, tak kiedyś mieszkała moja babcia, jak wyłączyli prąd, to nawet gazu nie było, bo nowe kuchnie gazowe bez prądu nie chodzą, często brak ciepłej wody, w zimie często zimne kaloryfery, aż się dziwię że ludzie chcą takie mieszkanie wynajmować, a nie coś swojego sobie wybudować i być niezależny choćby od ciepłej wody i ogrzewania, a w domku zawsze miejsce na agregat się znajdzie. Nie masz w życiu ambicji, aby się wybudować....Masz chyba żonę i dzieci, zrób to choćby dla nich.

~Modny (46.134. * .247) 13.06.2022 17:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Oferta chrustu to coś naprawdę poniżającego dla współczesnych ludzi.

~Ginot (217.153. * .0) 13.06.2022 17:17

Jak widzę wystawione kubły z literką P to mi się od razu nasuwa jedno słowo PATOLOGIA

~tłoczek (188.137. * .64) 13.06.2022 16:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@drrwal dzisiaj jak ktoś widzi dym z komina czy brudne piwnice (np. w telewizji) to też się śmieje. Czasy się zmieniły tylko niektóre dziwadła chcą żyć tak jak dawniej. Nazywam brudasami nie tych którzy żyli tak bo nie było innej opcji ale tych którzy mając wybór - wybierają bycie brudasami. A to różnica. Chciałbyś żyć jak twoi przodkowie z kiblem na dworze? Najpierw zachwalasz palenie w piecu - a jak ktoś wykazuje, że to brudny styl życia, to jedynym usprawiedliwieniem ma być to, że moi rodzice czy dziadkowie tak żyli... Czyli jednak wyszło z ciebie, że nie chciałbyś rozwoju. Chciałbyś żyć tak jak kiedyś... w czasach przedwojennych, wojennych czy PRL. A któż ci broni? Ale pozwól się z siebie śmiać dzikusie.

~drrwal (188.137. * .64) 13.06.2022 16:07
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

jestemrad, jak na razie to szydziłeś z swoich rodziców i dziadków, nazywając ich "brudasami' twoja mama wie jak ją nazywasz? A o mnie, moim domu to nic nie wiesz, nie masz pojęcia o technologii, co wielokrotnie udowadniałeś, nawet w tym poście poniżej, a więc teraz przygotuj się na nakaut, otóż pompa ciepła działa na prąd, wyobraź sobie ile prądu zużyto by, kiedy każdy dom miał by popmpę ciepła, zastanów się ile trzeba paneli fotowoltalicznych aby zasilić pompy ciepła, obecnie mamy z nich 1 % energii elektrycznej, więc chcesz 99% obecnej potrzebnej energii zastępować fotowoltaiką? Dobrze się czujesz? Wiesz ile taka elektrownia Rybnik w ciągu doby wytwarza energii elektrycznej a ty naprawdę chcesz to zastąpić fotowoltaiką? Widać że pleciesz co ci ślina na język przychodzi, jak typowy wieśniak, wieśniak też na niczym się nie zna, ale będzie pieprzył trzy po trzy, mimo że nawet domu sobie nie umie wybudować, ale na temat budownictwa to najwięcej się wypowie, ale sam sobie nie umie domu wybudować i innych będzie pouczać jaki mają sobie w swoim domu ogrzewanie zamontować, mimo że nie ma pojęcia jak kaloryfer odpowietrzyć, wieśniactwo niesamowite... Swoją drogą czemu na balkonie i parapetach nie zamontujesz sobie paneli i nimi nie grzejesz, bo jak pisałeś fotowoltaiką idzie grzać dom, życzę powodzenia w grzaniu panelami.... Wystarczy ci się tylko dać wypowiedzieć, a takie bzdury wypisujesz, że śmiechu nie ma końca.

~januar (31.42. * .37) 13.06.2022 13:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

grzać można się w zimie prądem a nie jakimś Pisowskim chrustem ; a jak kogoś nie stać na czysty prąd to niech zamarza w zimie; cywilizacja przez zamarzniętych nieudaczników nie ucierpi. I żeby nie było, czysty prąd musi pochodzić z odnawialnych źródeł a nie z jakichś paneli foto czy wiatraków tylko z elektrowni wodnych o tradycyjnej technologii. Utylizacja paneli foto czy wiatraków kosztuje dużo energii i pozostawia bardzo dużo niebezpiecznych substancji. Finalnie, na świecie ma zostać ok. 1-2 % właścicieli 99% majątku świata i ok. 1-1,5 mld półludzi do roboty /służby

~jestemrad (188.137. * .64) 13.06.2022 12:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@drrwal szkoda czasu odpowiadać na pytania "człowiekom" którzy nie znają innego rodzaju ogrzewania od pieca, chrustu i węgla więc pozwolisz, że wolę wyśmiewać twój styl życia i twoje tezy niż zawracać sobie głowę jakimiś pytaniami. Wolę trochę z takich "człowieków jaskiniowych" poszydzić. Zamach terrorystyczny. Bardziej się obawiamy piecoterrorystów którzy są gorsi. Przez palących w piecach umiera w Polsce corocznie z powodu smogu ok. 93 tys. osób. Który zamach terrorystyczny na świecie pozbawia życie tylu osób? Czy palący mają sumienie? Ci którzy wpuszczają telewizję by się poskarżyć na brak węgla, nieświadomie pokazują niski standard życia w domkach z piecami na opał... To ich nazywaj wieśniakami, a nie tych którzy widzą te biedne i zapuszczone miejsca. Jesteś w błędzie uważając, że masz coś nowoczesnego... Nowoczesne to można powiedzieć w kontekście tego co wymyślono niedawno: pompy ciepła, fotowoltaika. Palenie drewnem to... średniowiecze, a węglem to głównie XIX wiek i mniej więcej do połowy XX w. Obecnie wszystkie kraje od tego odeszły, nawet biedniejsze od Polski.

~drrwal (188.137. * .64) 13.06.2022 05:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

jestemrad,'Kto miałby tyle odwagi aby odłączyć ludziom z bloków ogrzewanie?" zamach terorystyczny, wielka awaria, pożar itp, każdej zimy ciepłociągi mają przestoje w grzaniu z powodu awarii, te ciepłociagi to lata 70. Zresztą ty i tak na żadne pytanie nie umiesz odpowiedzieć, pytałem cię już jakie masz zapasowe źródło ogrzewania, jakie zapasowe zaopatrywanie się w wodę pitną, w prąd itp, a ty nie zdołałeś mi odpowiedzieć....A do domów to inne domy mnie nie interesują, bo nie każdy jest takim wieśniakiem jak ty, że musi innym zaglądać do domów, ważne że ja mam nowoczesną i czystą kotłownię i nowoczesny kocioł, jaki ma sąsiad to mnie to już nie interesuje.

~MieszkaniecSWD (5.173. * .135) 13.06.2022 03:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@ ~jestemrad (188.137. * .64)
To wytłumacz, czemu Polak nie może wziąć kredytu hipotecznego w banku za granicą (w końcu jesteśmy w UE) - ten sam bank z oddziałami w PL ma 2-3 razy większe oprocentowanie kredytu hipotecznego niż z oddziałami np w Niemczech, Francji, Belgii, Hiszpanii. Banki w PL zdzierają z biednych Polaków a bogatszych z zachodu traktują łagodnie... Zresztą - jak chcesz pożyczyć bankowi pieniądze (czyli dać na lokatę) - to dużo lepszy procent dostaniesz jak masz minimum 100-300 tys - wtedy traktują cię jak klienta a nie jak natręta... Przeczytaj tabele z kilku banków na temat oprocentowania - w większości oprocentowanie lokat jest na poziomie 0,5% gdy masz poniżej 100-300 tys, powyżej tej kwoty to nawet 5-8 procent...

~jestemrad (188.137. * .64) 12.06.2022 23:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@WkurzonyNaPiS no trudno, takie jest życie. Jeśli ktoś mało zarabia, może starać się o mieszkanie komunalne, niektórzy mogą coś dziedziczyć, inni musza sami sobie kupić, a kredyt to jedyny sposób. Banki to nie są filantropi i tylko cwane i obrotne instytucje, które chcą zarabiać na tym, że ktoś nie ma pieniędzy na zakup za gotówkę. Można też wynajmować mieszkanie. Na zachodzie większość ludzi wynajmuje, a nie kupuje. Wcale nie są mniej szczęśliwi, że nie mają swojego mieszkania.

~jestemrad (188.137. * .64) 12.06.2022 23:14
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@drrwal w związku z brakami węgla na składach w telewizji non stop pokazują piwnice domowe i potwierdza się to co pisałem - to naprawdę brudne, niskie syfiaste miejsca. Nazywaj sobie to kotłownią. Dla ludzi kulturalnych i dobrze wychowanych to niezrozumiałe jak można w XXI wieku mieszkać z piecami pod jednym dachem.

Kto miałby tyle odwagi aby odłączyć ludziom z bloków ogrzewanie? No powiedz kto? Natomiast ci z chałup zostali pozostawieni samym sobie. Braknie węgla lub nie będzie ich stać na zakup - będą marznąć. Bloki są podłączone do tych samych ciepłociągów co... biura posłów, urzędy, sądy, szpitale, przychodnie, przedszkola, szkoły. Więc nie obawiaj się o blokowców, ale o domkowców słusznie powinieneś się obawiać. A mówiono co najmniej od 5 lat aby ludzie się szykowali na zmiany i wywalali piece. Ci którzy to zrobili śpią spokojnie. Inni się denerwują. Czas aby domkowcy tworzyli komuny społeczne i na zimę rodziny z 3-4 chałup zamieszkali w jednej do której wszyscy zobowiążą się zdobyć chociaż po 1 tonie węgla i sporo chrustu.

~drrwal (188.137. * .64) 12.06.2022 07:59
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

jestemrad-Człowiek zaradny nie mieszka w bloku, tylko w domu, w którym znajduje się garaż oraz kotłownia, już ci tłumaczyłem jak się co w domu nazywa, a w bloku wystarczy że by ci odłączyć ogrzewanie i jesteś w czterych literach

~WkurzonyNaPis (5.173. * .165) 11.06.2022 23:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@jestemrad
W dzisiejszch czasach i masakrycznie drogich kredytach - kupujesz mieszkanie za 200000 a do spłaty masz ok 400000 (gdzie na taki sam kredyt w tym samym banku na zachodzie masz do spłaty 250000) - pokaż mi kogo na to stać przy ciągle rosnacych cenach WSZYSTKIEGO i niemalże STOJĄCYCH zarobkach - to ten, kto kupuje mieszkanie własnościowe lub buduje - jest albo milionerem, albo ma bogatych rodziców, albo jest złodziejem i kombinatorem. Normalnego, pracujacego robotnika nie stać na nowe rozwiązania - albo podpisze długoletnie CYROGRAFY (umowy z bankiem) - ryzykując że tego nie spłaci - będzie się zaharowywał na 1,5-2 etaty aby jako-tako żyć.

~jestemrad (188.137. * .64) 11.06.2022 19:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@drrwal nie ma takiego podziału, że ci z domów sobie poradzą a ci z bloków nie. Ja bym widział podział na zaradnych i niezaradnych. Ten kto kupuje mieszkanie własnościowe w bloku lub buduje dom to człowiek zaradny. Ten kto mieszka na kupie z rodzicami/teściami/babcią w starej chałupie lub dostaje mieszkanie komunalne jest człowiekiem niezaradnym któremu ktoś musi pomóc bo inaczej trafiłby do schroniska dla bezdomnych. Jeśli ktoś jest osobą niezaradną - w dobie drożejącego opału może sobie nie poradzić gdziekolwiek by nie mieszkał. Inną sprawą jest to, że mieszkający pod jednym dachem z piecem akceptują brud i syf jaki powstaje w procesie spalania. Wielu ludzie nie chce tak mieszkać bo ceni sobie higienę i czystość. Z twoich wpisów wynika wyraźnie, że ty nie cenisz sobie czystości.

~do_niżej (5.184. * .188) 11.06.2022 18:55

drrwal (188.137. * .64)
no i doszliśmy do konsensusu
piszesz
Może głupi jestem a może mądry
głupi jesteś i uj

~drrwal (188.137. * .64) 11.06.2022 18:46

Może głupi jestem a może mądry, ale ci z domów sobie zawsze poradzą, ale ci z bloków mają przerąbane.......Sam mam mieszkanie i je wynajmuje i źle to widzę na przyszłość dla najemców,

~do_niżej (5.184. * .188) 11.06.2022 18:07

drrwal (188.137. * .64)
ty głupi jesteś ????
ty grzej i gównem i nikomu nic to tego
tylko innym nie mów co mają robić !!!!!
bo inni stosują to na co ich stać !!

~drrwal (188.137. * .64) 11.06.2022 18:00

Grzeję drewnem, bo go raczej nie zabraknie, chociaż w tym kraju nic nie wiadomo, wiem że was wrobiono w ten ekogroszek, ale to było do przewidzenia, skoro się zmusza ludzi do zmiany ogrzewania i prawie wszyscy idą na jedne paliwo, to musi to się skończyć katastrową, ale ludzie sami sobie winni, macie swoje domy, posesje a boicie się urzędników, włażą wam na posesję i się im dajecie, więc macie ich robotę.

~do_niżej (5.184. * .188) 11.06.2022 17:46

drrwal (188.137. * .64)
szczerze jesteś gorszy niż troll
ty szczycisz się że grzejesz swoją posesję prądem z elektrowni atomowej
a że reszty na r\to nie stać
to masz to głęboko w dupie
piszesz swoje dyrdymały
i jest ok
MNIE STAĆ !!!!!!
a plebs ma umierać z zimna

~MieszkaniecSWD (5.173. * .135) 11.06.2022 17:46

Rządzącym należy dać bilet Syberia plus (w jedną stronę) dla nich, żon, ciotek, stryjków, wujków, kuzynów i innych pociotków. Dodatkowo - odebrać WSZYSTKIE świadczenia socjalne. Zamknąć ich w obozie - i wypuścić wtedy - kiedy zarobią tyle - ile narobili szkód w Polsce.

~do_niżej (5.184. * .188) 11.06.2022 17:40

drrwal (188.137. * .64)
ty mnie nie przepraszaj
ty przeproś Naszych rodaków co nie będą mieli czym ogrzać swoich domów
bo ty na razie masz i gówno cię to obchodzi że inni zamarzną

~drrwal (188.137. * .64) 11.06.2022 17:13

do_niżej-przepraszam jeśli poczułeś że cię obraziłem, nie taki był mój zamysł, można by pomyśleć że na śląsku to węgla nie zabraknie, aczkolwiek w tym kraju nic nie powinno nas zaskoczyć...

~do_niżej (46.134. * .111) 11.06.2022 11:15

kto jaki kocioł kupił to już jego sprawa
każdy kupował to na co było go stać kupić i utrzymać
jeżeli tego nie rozumiesz a nie rozumiesz
powinieneś przestudiować znaczenie słowa EMPATIA
i potem pisać komentarze na nowinach

~drrwal (188.137. * .64) 11.06.2022 08:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Darito-nikt nikogo nie przymusił, jedynie był zakaz palenia w tzw "kopciuchach", a kto jaki kocioł kupił to już jego sprawa, trzeba było kupić piec na holzgas, wtedy pociągnie i na chruście.

~Darito (5.184. * .114) 11.06.2022 08:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ludzi przymusili do zmiany pieca na 5 klase a teraz wysyłają po chrust do lasu !!?? Gdzie palić tym chrustem ?? W wannie w łazience ??

~Bellena (5.184. * .213) 10.06.2022 17:06

Rząd wie więcej i prędzej dlatego ten pomysł. Idzie ciężka zima. Węgla brak, będzie chrust. W czasie II wojny światowej chrust był pożądanym opałem.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .55) 10.06.2022 16:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Sekta boga antysmoga albo sama wymrze, albo pociągnie do grobów wszystko wokół, wraz z sobą. Nie łudźcie się, że jest trzecie wyjście, bo z tak popapranym i ponownie wrośniętym we wszystko rakiem lewactwa tylko krwawa wojna może cokolwiek wyzerować.

~brudas (46.134. * .60) 10.06.2022 12:03
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ciepłowniom w Polsce grożą bankructwa. "Ludzie nie wytrzymają takich podwyżek"

Ceny opału dobijają klientów indywidualnych, dobijają też ciepłownie. Do tego stopnia, że wiele z nich może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Żeby zrekompensować sobie straty, musiałyby podnieść ceny o 300 proc.

No blokersi nieciekawie co ?

~Tatatata (5.173. * .154) 10.06.2022 11:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wojna na wschodzie a ci jeszcze chcą kłócić się teraz z Niemcami o reparacje
Gorszego rzadu nie było od czasu komuny!

~Tatatata (5.173. * .154) 10.06.2022 11:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Trzebabyło pare lat rzędów pisu i szerzenia głupot tvp żeby teraz czytać takie komentarze o wyjściu z UE
Ukraińcy oddają życie żeby do niej wstąpić.
Swoją drogą wszystkie państwa dostały juz dawno kasę z UE oprócz ….. Polski bo pisiorom zachciało się „dobrych zmian” i mamy g**wno

~op (91.192. * .86) 10.06.2022 10:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~jestemrad - dla biedoty z blokowisk z braku ogrzewania bedzie program ,,koc plus''

~jestemrad (188.137. * .64) 10.06.2022 10:28
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bardzo dobry projekt socjalny dla biedoty z chałup.

~op (91.192. * .86) 10.06.2022 10:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Tatatata-dzieki takim jak ty polacy rzeczywiście będa zbierać chrust żeby przeżyć Media skutecznie wyprały wam mózgi i mogą wami sterowac jak chcą

~takaprawda (46.204. * .112) 10.06.2022 09:00
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Żeby się uwolnić od Putina to trzeba z erokolchozu wyjść jak najprędzej cymbale. Im szybciej większość to zrozumie tym lepiej dla nas. Niemcy 10 lat temu mieli 30% energii z ruskiego gazu a dzisiaj 60%. A nas duszą opłatami klimatycznymi za produkcję energii z NASZEGO węgla.

~Tatatata (5.173. * .154) 10.06.2022 08:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ja twoją wypowiedź olewam!
Jak ci unia nie pasuje to wyjedź,putin cie chętnie przygarnie

Dziwne że Ukraina ponosi tak wielkie koszty by do tej unii się dostać.