środa, 28 lipca 2021

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Chcą rozbudowy monitoringu w mieście

11.05.2021 00:00 sub

PSZÓW Komisja bezpieczeństwa i infrastruktury komunalnej w radzie miasta pochyliła się nad problemem z miejskim monitoringiem. W Pszowie monitoring oczywiście funkcjonuje, ale pojawiły się sugestie, aby w mieście zamontować dodatkowe kamery. Miałyby one monitorować najważniejsze punkty w sposób ciągły.

Okazuje się, że choć w Pszowie monitoring istnieje i przyczynił się już do rejestracji różnych wykroczeń, nie zawsze spełnia on swoje zadanie. Temat został poruszony przez radnego Jacka Kołka na posiedzeniu komisji bezpieczeństwa i infrastruktury komunalnej, a później również na sesji Rady Miasta Pszowa. Po tym, kiedy mieszkanie jednego z mieszkańców zostało okradzione, wykonał on tytaniczną pracę, docierając do zapisów z kamer miejskich i nie tylko, aby pomóc policji w ustaleniu sprawców. Po przejrzeniu prawie wszystkich możliwych nagrań okazało się jednak, że niestety niektóre z kamer zarejestrowały sprawców częściowo, a inne w ogóle, choć teoretycznie powinny. Przyczyną jest system kamer obrotowych, które zmieniają swoje położenie co kilka sekund. Efektem działania radnego był wniosek na komisji bezpieczeństwa i później również na sesji, aby w mieście pojawiła się na początek co najmniej jedna kamera stała, monitorująca skrzyżowanie ul. Pszowskiej z Traugutta w bardzo dobrej rozdzielczości.

Jeszcze lepszy monitoring

– Nasze miasto jest monitorowane kamerami obrotowymi. Tego typu kamery co kilka sekund zmieniają swoje położenie. Wraz z komisją bezpieczeństwa dążymy do tego, aby system kamer był rozbudowany również o urządzenia monitorujące w sposób stały jeden punkt. To pokłosie licznych kradzieży, włamań i prób włamań do domów, które miały miejsce w ostatnim czasie. Chcemy, aby mieszkańcy poczuli się jeszcze bezpieczniej, a także aby monitoring spełniał swoje zadanie, pozwalając na wychwycenie rejestracji pojazdów jadących po głównych arteriach miasta. Na początek dobrym miejscem na instalację takiej stałej kamery dobrej jakości byłoby centralne skrzyżowanie ul. Pszowskiej i Traugutta – mówi nam radny Jacek Kołek, pracujący m.in. we wspomnianej komisji bezpieczeństwa.

Plan na kamery

Na sesji rady miejskiej wiceburmistrz poinformował, że zlecił Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pszowie przegląd kamer. Radni mają jednak chcą jednak, aby kamery nie tyle przeszły przegląd, co zostały uzupełnione o urządzenia monitorujące w systemie stałym, zarówno w dzień, jak i w nocy. Według zapewnień, władze Pszowa pochylą się nad tym tematem. – Nie może być tak, że ktoś przyjeżdża na teren naszego miasta i robi co chce, bo kamera go nie uchwyci, tym bardziej, że obecnie wszyscy chodzą w maseczkach. Mamy monitoring w mieście, ale należy go ulepszyć. Mieszkańcy tego oczekują – podkreśla radny Kołek.Szymon Kamczyk

 • Numer: 19 (1068)
 • Data wydania: 11.05.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1066)
 • Data wydania: 27.04.21
 • Numer: 18 (1067)
 • Data wydania: 04.05.21
 • Numer: 19 (1068)
 • Data wydania: 11.05.21
 • Numer: 20 (1069)
 • Data wydania: 18.05.21
 • Numer: 21 (1070)
 • Data wydania: 25.05.21