środa, 28 lipca 2021

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Strażacy dostali koncentratory tlenu. Pożyczą je ośrodkom zdrowia

11.05.2021 00:00 sub

Gmina Godów zakupiła z własnych środków dwa koncentratory tlenu KSOC-5 z certyfikatem medycznym. Zostały przekazane strażakom z OSP Godów oraz OSP Gołkowice. Jedno urządzenie kosztowało 2100 zł. Wkrótce kolejne dwa trafią do strażaków z OSP Łaziska i OSP Skrzyszów. Ale to nie na wyposażeniu remiz czy wozów strażackich znajdować się będą te urządzenia. Trafią do przychodni.

GODÓW Jak tłumaczą włodarze Godowa, celem zakupu aparatów przez jest ich bezpłatne udostępnianie (wynajmowanie) potrzebującym mieszkańcom w warunkach domowych, mającym problemy z oddychaniem, które są związane ze zmniejszoną saturacją i niedoborem tlenu, w szczególności tym, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem i mającym objawy choroby COVID-19. – Niby pandemia na razie wydaje się odpuszczać, bo spada liczba dziennych zakażeń, ale nie wiemy, co przyniesie przyszłość. Uważamy, że warto by mieszkańcy naszej gminy mieli dostęp do takich urządzeń – wyjaśnia Tomasz Kasperuk, zastępca wójta Godowa.

Pomoc dla każdego

Dlatego docelowo koncentratory mają zostać przekazane przez strażaków do ośrodków zdrowia, działających na terenie gminy: w Godowie, Gołkowicach, Łaziskach i Skrzyszowie. – Tam każdy mieszkaniec gminy, niezależnie czy jest lub nie jest pacjentem przychodni, będzie mógł skorzystać z takiego urządzenia, nieodpłatnie je wynajmując. Oczywiście na zalecenie lekarza. Podjęliśmy taką decyzję, bo zdajemy sobie sprawę, że nie każdego mieszkańca stać na zakup takiego urządzenia – mówi Kasperuk.

Najpierw do remizy, potem do ośrodka zdrowia

Formalnie koncentratory trafiły jednak najpierw do jednostek OSP, bo gmina może dotować zakup wyposażenia dla nich. Bardziej jednak przydatne będą w ośrodkach zdrowia, którym gmina jednak wyposażenia kupować nie może. Dlatego strażacy przekażą koncentratory do ośrodków ale urządzenia te pozostaną własnością strażaków.

Niewyczerpalne źródło tlenu

Koncentrator tlenu to specjalistyczne urządzenie medyczne, służące podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Aparat pobiera powietrze z otoczenia, następnie absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen w stężeniu nawet do 98%. Mówimy wówczas o tlenie medycznym. Sprzęt dodatkowo filtruje, oczyszcza i nawilża podawany gaz. Aktywnie pracujące urządzenie zapewnia niewyczerpalne źródło tlenu, z którego można korzystać w dowolnym czasie, bądź w ramach potrzeb rehabilitacji. Tego typu tlenoterapia pozwala na lepsze utlenowanie krwi w sytuacjach, w których saturacja, czyli stopień wysycenia hemoglobiny krwi tętniczej, jest poniżej normy. Koncentratory tlenu uznawane są za lepszą alternatywę dla butli tlenowych, gdyż nie stwarzają ryzyka wybuchu i nie wymagają wymiany zasobnika tlenu. Aparaty są bardzo proste w obsłudze, dlatego świetnie sprawdzają się w użytku domowym, także w przypadku osób starszych.

Przydaje się w leczeniu COVID-19

Koncentratory tlenu mają szerokie spektrum zastosowań. Są bardzo przydatne w leczeniu chorób płuc czy serca przebiegających z niewydolnością oddechową. Koncentrator wspomaga układ odpornościowy całego organizmu oraz łagodzi objawy duszności. Umożliwia szybszy powrót do zdrowia, wspomagając regenerację układu oddechowego, a tym samym całego organizmu. Koncentrator jest urządzeniem niezwykle pomocnym przy leczeniu objawów COVID-19, związanych ze zmniejszoną saturacją i niedoborem tlenu.(art)

 • Numer: 19 (1068)
 • Data wydania: 11.05.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1066)
 • Data wydania: 27.04.21
 • Numer: 18 (1067)
 • Data wydania: 04.05.21
 • Numer: 19 (1068)
 • Data wydania: 11.05.21
 • Numer: 20 (1069)
 • Data wydania: 18.05.21
 • Numer: 21 (1070)
 • Data wydania: 25.05.21