środa, 28 lipca 2021

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Nie możesz zarejestrować się na szczepienia w swojej przychodni? Spróbuj alternatywnych rozwiązań

11.05.2021 00:00 sub

Narodowy Program Szczepień przeciwko Covid-19 nabiera tempa. Bywa, że w niektórych punktach szczepień brakuje szczepionek, a ich pacjenci nie kryją wówczas zdenerwowania. Tak jak w Radlinie.

RADLIN, POWIAT Kwietniowa sesja radlińskiej Rady Miasta była poświęcona m.in. tematom zdrowotnym. W jej trakcie część radnych przekazywała skargi i zażalenia mieszkańców na działalność jedynej radlińskiej przychodni zajmującej się w tym mieście szczepieniami przeciwko koronawirusowi.

Problemy z kontaktem

Dyskusję rozpoczęła radna Agata Strójwąs. – Słyszymy od naszych mieszkańców, że dodzwonienie się do przychodni graniczy z cudem – mówiła. – Niektórzy mówią, że dzwonią po trzy dni. Gdzieś jest problem – dodała. Głos zabrała również przewodnicząca rady Gabriela Chromik. – Mieszkańcy dzwonią do nas radnych i skarżą się, że muszą szczepić się w innym miejscowościach, bo z przychodnią nie mogą się skontaktować – mówiła. Zwróciła również uwagę, że dla osób starszych wyjazd na szczepienie poza Radlin może być problematyczne.

Inni nie chcieli

Do słów radnej Strójwąs i przewodniczącej Chromik odniósł się lekarz pracujący w NZOZ „Centrum” Piotr Sobala. – Ludzie zawsze będą się skarżyć i atakować – mówił. Zapewnił, że każdy pacjent, który potrzebuje pomocy lekarskiej, otrzymuje i otrzyma ją w przychodni przy ul. Orkana. Zwrócił również uwagę, że NZOZ „Centrum” jest jedynym ośrodkiem zdrowia w Radlinie, który podjął się realizacji szczepień populacyjnych. – Jesteśmy w tym mieście sami – podkreślił. – Rozmawiałem z lekarzami z innych ośrodków. Nie byli zainteresowani. Wprost mi powiedzieli, że nie będą tego robić – mówił.

Brakuje preparatów

Piotr Sobala poinformował radnych, że do końca kwietnia w przychodzi zaszczepiono około tysiąca osób. Jak przyznał, szczepienia realizowane są małymi krokami, bo występują problemy z dostawą preparatów. – Zamawiamy 100, dostajemy 30. Zamawiamy 200, dostajemy 40. I to np. w piątek wieczorem. Co mamy zrobić? Szczepimy w sobotę. Na liście do zaszczepienia mamy jeszcze osoby z roczników 1945 – 47 – mówił zapewniając, że ośrodek cały czas się stara o większą ilość preparatów.

Będą szczepić górników

Przewodnicząca Chromik, słysząc wypowiedzi doktora Sobali stwierdziła, że nie brzmią one ani dobrze, ani optymistycznie. – Mam nadzieje, ze lekarze staną na wysokości zadania w tym trudnym dla wszystkim czasie – skwitowała. Do dyskusji włączyła się także burmistrz Barbara Magiera. Poinformowała, że urząd starał się, aby punkt szczepień został otworzony w Szkole Podstawowej nr 3. Jednak nie uzyskał na to zgody. – W Miejskim Ośrodku Kultury niedługo mają się rozpocząć szczepienia górników. Dopytywaliśmy, czy mieszkańcy również będą mogli się tam szczepić. Założenie jest takie, żeby żadna szczepionka się nie zmarnowała – dodała. Burmistrz zwróciła jednak uwagę, że wszystko będzie w tym zakresie zależeć od placówki, która w MOK-u będzie realizować szczepienia.(juk)


Wiele możliwości rejestracji

Pierwsze szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych w Rydułtowach, który mieści się w budynku głównym szpitala przy ul. Plebiscytowej 47 zaplanowano na 11 maja. Jak można zarejestrować się na szczepienia? Jest kilka możliwości. Po pierwsze: można skorzystać z całodobowej infolinii pod bezpłatnym numerem telefonu 989. Po drugie: na szczepienie można się zarejestrować w internecie na stronie pacjent.gov.pl lub w Internetowym Koncie Pacjenta. Po trzecie: rejestracji można dokonać telefonicznie w Punkcie Szczepień Powszechnych w Rydułtowach pod numerami telefonu: 783 497 477 lub 783 518 632 (od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do godz. 14.00) oraz wysyłając wiadomość SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści „Szczepimy się”. Ta ostatnia możliwość jest banalnie prosta. Jak sprawdziliśmy zajmuje dwie minuty. Po wysłaniu SMS-a otrzymujemy prośbę o nr PESEL, a w kolejnym SMS-ie prośbę o kod pocztowy miejsca zamieszkania. I niemal od razu otrzymujemy odpowiedź o możliwości zaszczepienia się w najbliższym punkcie dysponującym szczepionkami z podaną propozycją daty. Wtedy wystarczy jedynie potwierdzić termin kolejnym SMS-em. Nic trudnego. Wtedy też otrzymamy informację jakim rodzajem szczepionki zostaniemy zaszczepieni.

 • Numer: 19 (1068)
 • Data wydania: 11.05.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1066)
 • Data wydania: 27.04.21
 • Numer: 18 (1067)
 • Data wydania: 04.05.21
 • Numer: 19 (1068)
 • Data wydania: 11.05.21
 • Numer: 20 (1069)
 • Data wydania: 18.05.21
 • Numer: 21 (1070)
 • Data wydania: 25.05.21